Młode Koreanki się buntują. „Nie będziemy chodzić na randki, brać ślubów, rodzić dzieci”

Mieszkanki Korei Południowej walczą w ten sposób z patriarchatem.
Młode Koreanki się buntują. „Nie będziemy chodzić na randki, brać ślubów, rodzić dzieci”
Fot. pexels
01.04.2023

Korea Południowa przechodzi aktualnie społeczną przemianę. Kobiety, zmęczone patriarchatem, nierównością płci i uprzywilejowaniem mężczyzn, masowo włączają się do ruchu 4B.

- Odmawiają uprawiania seksu (z języka koreańskiego - bisekseu), wychowywania dzieci (bichulsan), randkowania z mężczyznami (biyeonae) oraz wychodzenia za mąż (bihon). Ruch 4B chce wywrzeć presję na konserwatywny rząd prezydenta Yoon Suk-yeol, by ten podjął zdecydowane kroki na rzecz równości płci – wyjaśnia interia.pl.

Zobacz także: Molestowanie sprowadza kobiety do pozycji sex lalki

Na czym polega kobiecy ruch 4B w Korei Południowej?

W Korei Południowej, gdzie tydzień pracy trwa 52 godziny, płace kobiet są średnio o 30% niższe niż mężczyzn. Są one przy tym obarczane obowiązkami domowymi i opieką nad potomstwem.

Jak twierdzi południowokoreańska pisarka i feministka Hawon Jung, patriarchat w jej kraju wciąż ma się dobrze ze względu na kilka czynników. - Jej zdaniem pomimo demokratyzacji oraz rozwoju technologicznego Korea Południowa do dziś jest krajem tradycjonalistycznym (…). Pisarka uważa, że tendencje te wzmocniły wzorce męskości dominujące od wojny koreańskiej (1950-1953), późniejszą dyktaturę wojskową czy w końcu napięcia związane z zagrożeniem ze strony Korei Północnej – podaje interia.pl.

Mimo to ruchy feministyczne w tym kraju nasilają się. W 2021 roku dzięki nim udało się doprowadzić do dekryminalizacji aborcji. Koreanki ochoczo poruszają również temat nierealnych standardów piękna, które dotykają głównie kobiet. Coraz częściej na ulicach można zatem spotkać dziewczyny w naturalnej odsłonie: bez makijażu, z obciętymi na krótko włosami, w okularach korekcyjnych zamiast soczewek. Singielki, które wolą być niezależne niż wchodzić w patriarchalne relacje z mężczyznami.

Polecamy także: 70% Polek nie planuje mieć dzieci!

feminizmFot. pexels

Polecane wideo

„Moje ciało należy do męża”. Internauci pokazują swoje nieudane tatuaże
„Moje ciało należy do męża”. Internauci pokazują swoje nieudane tatuaże - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 3.85 / 5
gość (Ocena: 5) 24.09.2023 23:20
brawo🤦
odpowiedz
Polska gurom (Ocena: 5) 12.04.2023 23:48
Może zarabiają mniej niż mężczyźni dlatego bo: mają wcześniej emeryturę, częściej biorą dni wolne z powodu choroby, i zazwyczaj to mężczyzna pracuje więcej godzin. Ale do innych rzeczy się nie przyczepiam
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.04.2023 22:35
Mskajsyfhtbbudhghjjjjjjjjjjjkjjjjjjjjjjjjkkkj @¥° [/\]π|=
odpowiedz
Milena (Ocena: 5) 01.04.2023 18:45
Wow. Jestem pod wrażeniem! Brawo Koreanki!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.04.2023 15:12
A czy ktoś się temu dziwi? W Polsce jednak nadal panuje podobny patriarchat i to niestety na życzenie kobiet, które nke potrafią tak dobrze się zgadać jak Koreanki. Weź każ facetowi pp powrocie do domu ugotować obiad, zmyć naczynia, posprzątać dom, zająć się dziećmi, to wyśmieje. A dla kobiet to jakiś odgórny przymus
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie