70% Polek nie planuje mieć dzieci!

Z roku na rok zmniejsza się liczba kobiet, które chcą mieć potomstwo. Co jest powodem?
70% Polek nie planuje mieć dzieci!
Fot. Unsplash (Davide Pietralunga)
14.01.2023

Kryzys ekonomiczny w znaczącym stopniu wpłynął na życie większości z nas. Nasze portfele odczuwają wyższe ceny w sklepach, które są skutkiem galopującej inflacji. Czy to właśnie sytuacja finansowa jest jednym z czynników, dla którego znacząco zmniejszył się odsetek Polek, które chcą mieć potomstwo? Dane są bowiem zatrważające. 32% Polek w wieku 18-45 lat deklaruje, że chce mieć dzieci w bliższej lub dalszej perspektywie, jednak aż 68% nie ma takich planów.

Zobacz także: Chrystyna, Lola, Felicyta, czyli najrzadsze imiona żeńskie w 2022 roku. Nadano je tylko dwa razy

68% Polek deklaruje, że nie chce mieć dzieci

CBOS przeprowadził badanie na temat planów prokreacyjnych Polek. Dane nie napawają optymizmem, bowiem znaczna część młodych kobiet w Polsce nie chce powiększać rodziny. Z badania wynika, że ponad 40% bezdzietnych kobiet w przedziale wiekowym 18-45 w ogóle nie planuje mieć dzieci. CBOS podobne badanie przeprowadził w 2017 roku. Z porównania danych z tych lat wynika, że odsetek kobiet w wieku 18–45 lat planujących potomstwo spadł o 9 punktów procentowych. Jak zauważył CBOS w analizie wyników badania:

Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 r. w analizowanej grupie odpowiednio spadł odsetek kobiet młodszych (do 34. roku życia) a wzrósł starszych (głównie tych w wieku 40–45 lat).

Dodatkowo jak podaje CBOS, obecnie średnia wieku kobiet, które planują pierwsze bądź drugie dziecko w bliskiej przyszłości wynosi 30 lat. Z kolei kobiety trzecie i kolejne dziecko planują w wieku 33 lat. Wartości te uległy zmianie w stosunku do 2017 roku o ok. 1-2 lata.

Które kobiety chcą mieć dzieci?

Z badania wynika, że chęć posiadania dziecka w nieodległej perspektywie deklarują częściej mieszkanki największych, ponad półmilionowych miast (23%), z wykształceniem wyższym (22%), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2000 zł (23% – 29%) oraz ankietowane będące w związkach formalnych bądź nieformalnych (20%).

Ciekawą kwestią jest fakt, że kobiety, które mogą spodziewać się pomocy w codziennej opiece nad dzieckiem ze strony najbliższego otoczenia, częściej deklarują chęć posiadania dzieci. Jak zaznaczono w analizie badania:

Kobiety będące w związkach, które otrzymałyby pomoc w opiece nad dzieckiem z co najmniej trzech źródeł, znacznie częściej deklarują plany prokreacyjne zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Zobacz także: Anna Lewandowska mówi o poronieniu i chorobie. „Modliłam się o dziecko”

Źródło: WP Wiadomości 

Polecane wideo

Na te tatuaże zapanuje niebawem prawdziwy szał. Są oryginalne, urocze i bardzo kobiece
Na te tatuaże zapanuje niebawem prawdziwy szał. Są oryginalne, urocze i bardzo kobiece - zdjęcie 1
Komentarze (70)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2023 18:59
Ile z was boi się zajść w ciąże z powodów rygorystycznych przepisów aborcyjnych?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.03.2023 10:48
Głosujcie tak dalej, jak głosujecie, to niedługo będziecie mieć przymus inseminacyjny. Już teraz bierzecie udział w rosyjskiej ruletce medycznej za każdym razem, gdy zachodzicie w ciążę. Życzę wszystkim szczęśliwego rozwiązania.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.01.2023 19:29
Mam niemowlaka w domu, ciąża zdrowa ale jazda zaczęła się po urodzeniu. Laryngolog i neurologopeda bo wędzidełko nieprawidłowe, następnie fizjoterapeuta bo wzmożone napięcie mięśniowe, później wirus RSV i grypa - powikłania - wizyta u dwóch kardiologów. Efekt ? W przeciągu 2 miesięcy - wydane na lekarzy 1300 zł bo na NFZ czas oczekiwania wszyscy wiemy jaki jest. Żłobek ? Czeka mnie za pół roku " bój" a kosztuje ok. 1500 zł - zarobię 3500, zostanie mi 2 tysiące a co w razie choroby dziecka? Do Państwowego nie ma szans się dostać a nianie liczą sobie więcej niż wynosi moja kierownicza pensja. Dlatego zostaniemy " przy jednym ".
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 16.01.2023 18:26
Ja jestem w ciąży ale mieszkam za granica i marzeniem naszym było mieć dzieciaczka , wszystko już praktycznie mamy, mam kochającego i najlepszego męża pod słońcem wiec się nie boje , w Polsce nie wiem czy bym się zdecydowała z tej chorej sytuacji z rejestrem ciąż i ogólnie zarobkami
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 16.01.2023 15:12
Polki kochają hebanowych królów?
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie