Co jest bardziej bolesne - poród dziewczynki, czy chłopca? Oto najnowsze wyniki badań

Okazuje się, że płeć dziecka może wpływać na bóle porodowe.
Co jest bardziej bolesne - poród dziewczynki, czy chłopca? Oto najnowsze wyniki badań
Fot. Unsplash (Omurden Cengiz/Juan Encalada)
27.11.2022

Na intensywność bólu porodowego ma wpływ ogromna liczba czynników. Okazuje się, że jednym z nich może być również płeć dziecka. Do takich wniosków doszła grupa naukowców związana z Uniwersytetem w Grenadzie oraz lekarze pracujący w szpitalu uniwersyteckim San Cecilio. Trzeba przyznać, że wyniki badań są zaskakujące.

Zobacz także: „Ja rodziłam w bólach, a on... ” - kobiety o najgorszych zachowaniach swoich partnerów na porodówce

Płeć dziecka może mieć wpływ na intensywność bólu porodowego

Naukowcy i lekarze z hiszpańskiej Grenady postanowili ostatnimi czasy przeprowadzić pewne ciekawe badanie. Wzięło w nim udział pięćdziesiąt sześć ciężarnych kobiet. W trakcie ich porodów starano się dociec, czy na bóle porodowe ma wpływ płeć dziecka. Dwadzieścia dziewięć z nich urodziło córki, a dwadzieścia siedem synów. Do jakich wniosków doszli naukowcy? 

Otóż porody kobiet rodzących dziewczynki były łatwiejsze, a do tego trwały krócej. Kobiety rodzące chłopców skarżyły się natomiast na znacznie silniejsze bóle. Ich porody wiązały się też z większymi komplikacjami. Ponadto po rozwiązaniu o wiele dłużej wracały do formy. 

Badanie wywołało spore zamieszanie w środowisku medycznym. Wielu lekarzy jest zdania, że zostało wykonane na za małej liczbie kobiet. Jego wyniki są negowane również ze względu na mało informacji dotyczących stanu zdrowia rodzących. Wiadomo, że nie cierpiały na przewlekłe choroby. Nic nie wiemy na przykład na temat ich kondycji psychicznej, która także wpływa na komfort rozwiązań. 

Źródło: Ofeminin

Zobacz także: Przez ten nawyk rozpada się mnóstwo związków. Lepiej nie popełniać ich błędu...

Polecane wideo

Jakie zwierzę najbardziej pasuje do Twojego znaku zodiaku?
Jakie zwierzę najbardziej pasuje do Twojego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie