Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie zamiast tradycyjnego porodu. Powód szokuje

Liczby nie kłamią.
Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie zamiast tradycyjnego porodu. Powód szokuje
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/43276846411996442)
05.09.2022

W Polsce przez cesarskie cięcie rodzi się aż 47 proc. dzieci. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Jaki jest tego powód? Jak się okazuje, w przypadku porodów naturalnych dostęp do znieczulenie jest ograniczony. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, prawie 90 proc. tradycyjnych porodów odbywa się bez niego.

Zobacz także: Facebook przekazał policji prywatne wiadomości nastolatki, która dokonała aborcji

Kobiety wolą cesarskie cięcie, a lekarze boją się skarg

„Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że brak dostępu kobiet ciężarnych do znieczulenia przekłada się na wysoki odsetek cesarskich cięć. W artykule można przeczytać:

W 2018 r. zespół powołany przez ministra zdrowia do wypracowania rekomendacji w sprawie zmniejszenia liczby cięć cesarskich (cel: mniej niż 30 proc. w 2028 r.) wskazywał, że jedną z metod byłoby 'propagowanie stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, które eliminuje strach przed bólem'.

Konsultant ds. położnictwa i ginekologii na Mazowszu prof. Bronisława Pietrzak podkreśla, że innym powodem coraz większej popularności cesarskich cięć jest strach lekarzy przed skargami pacjentów. Jak się okazuje, skargi po niewykonaniu cesarskiego cięcia są częste, a tych po jego wykonaniu praktycznie nie ma.

Zobacz także: 5 męskich imion, które przynoszą szczęście

Polecane wideo

Najmodniejsza jesienna biżuteria. Dzięki tym błyskotkom każdy Twój strój będzie bardzo stylowy
Najmodniejsza jesienna biżuteria. Dzięki tym błyskotkom każdy Twój strój będzie bardzo stylowy - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2022 19:59
Szpital, w którym rodziłam wybrałam ze względu na dostępność znieczulenia. Miałam bóle krzyżowe. Tego bólu nie da się opisać. Myślałam, że jestem odporna na ból, ale to był jakiś koszmar. Myślałam, że umrę. Po znieczuleniu wszystko minęło, coś niesamowitego. Nie pojmuję tego, jak można nie zaoferować kobiecie znieczulenia. Przy leczeniu zęba znieczulenie jest w standardzie, a do porodu paracetamol i jedziesz, bo „kiedyś rodziły i jakiś było”. W głowie się nie mieści…
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2022 18:44
Dajcie Polkom dostęp do legalnego podwiązania jajowodów!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2022 16:05
Na zachodzie przy porodzie znieczulonym zewnątrzoponowo to można gazetę czytać i rodzić. Tylko w tych chol3rnym katotalibanie j3b@na ubojnia na porodówkach...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2022 16:04
"Tak, spokojnie, damy pani znieczulenie, tylko anestezjolog dopije kawkę... Oooo, już jest rozwarcie, no to trudno, hehe, natura tak chciała, hehe, znieczulonka nie będzie :) :) :) "
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2022 13:17
Poród to jedna z najobrzydliwszych rzeczy w życiu. Dobrze ze można zrobić cięcie cesarskie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie