To zapomniane imię dla dziewczynek zyskuje na popularności. Jego znaczenie jest wprost anielskie

Z roku na rok pnie się we wszystkich rankingach.
To zapomniane imię dla dziewczynek zyskuje na popularności. Jego znaczenie jest wprost anielskie
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/294845106866566121 & pinterest.co.uk/pin/564709240790319790)
29.07.2022

Co roku portal dane.gov.pl publikuje listę najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom, które przyszły na świat w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dzięki temu mamy wyobrażenie na temat tego, jakie imiona cieszą się największym uznaniem wśród rodziców zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Z rankingów dowiadujemy się też, jakie imiona są nadawane polskim dzieciom najrzadziej.  

Zobacz również: Nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Pomoże Ci „test kubka”

Już od dobrych kilku lat coraz więcej rodziców stawia na tradycyjne, staropolskie imiona. W rankingach zaczęły królować m.in. Zofie, Zuzanny i Antoniny, a w zestawieniu imion męskich zaroiło się od Antonich, Franciszków czy Stanisławów. 

Teraz na popularności zyskuje kolejne zapomniane żeńskie imię, które jeszcze do niedawna kojarzone było głównie ze starszymi paniami. Co więcej, jego znaczenie jest iście anielskie. 

To imię dla dziewczynki wraca do łask. Ma anielskie znaczenieFot. Pexels

To imię dla dziewczynki wraca do łask. Ma anielskie znaczenie 

Tym imieniem jest Aniela. Uznawane jest za żeński odpowiednik imienia Anioł. 

Wystarczy prześledzić informacje dostępne na portalu dane.gov.pl aby przekonać się, że to imię z roku na rok otrzymuje coraz więcej dziewczynek w naszym kraju. W 2021 roku w Polsce urodziło się 1078 Aniel, co sprawiło, że to imię uplasowało się na 42. pozycji. Natomiast jeszcze cztery lata temu liczba dziewczynek, którym nadano to imię wynosiła zaledwie 874. Tendencja rosnąca jest zatem widoczna gołym okiem. 

Jakie jest pochodzenie imienia Aniela oraz jego znaczenie? Wikipedia podaje, że to spolszczona forma łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa ángelos ("posłaniec"). Imię trafiło do Polski z Włoch prawdopodobnie w XVIII wieku. W świecie chrześcijańskim upowszechniło się jako nawiązanie do aniołów i Anioła Stróża. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Anioł (Angel). 

Z kolei portal znaczenie-imion.net podaje, że Aniela jest kobietą bardzo ciepłą, rodzinną i wrażliwą.  

Na jej twarzy często gości uśmiech, ma poczucie humoru i bardzo lubi ludzi. Charakteryzuje ją też opiekuńczość, dobre serce i romantyczna natura. (...) W życiu kieruje się sercem i intuicją, jest pomocna i lubi dzielić się tym co ma. Bardzo ufa ludziom i szybko się do nich przywiązuje, przez co w życiu nie raz musi mierzyć się z rozczarowaniami. (...) 

Jako numerologiczna szóstka, Aniela jest optymistką i jak mało kto, potrafi cieszyć się życiem. Lubi imprezy, spotkania z najbliższymi, podróże i nie należy do osób oszczędnych. Jest bardzo kreatywna i pomysłowa. Zazwyczaj potrafi też bardzo dobrze przelewać swoje myśli na papier. Czasem niestety boi się sięgać po swoje marzenia, obawiając się porażki. Powinna bardziej uwierzyć w siebie ponieważ ma sporo zdolności interpersonalnych, szybko się uczy i ma wiele zapału, co w wielu dziedzinach daje jej przewagę nad innymi. 

Aniela obchodzi imieniny 4 stycznia, 29 stycznia, 30 marca, 1 czerwca, 10 lipca, 21 lipca, 9 września, 2 października, 18 listopada, 20 listopada oraz 30 listopada. 

Podoba wam się to imię? 

Zobacz również: „Mój partner chce nazwać nasze dziecko na cześć kota swojej byłej narzeczonej”

Polecane wideo

Artysta tatuuje maluchy. Zachwyceni internauci: „Moje dzieci też marzą o tym, żebyś zrobił im tatuaż!”
Artysta tatuuje maluchy. Zachwyceni internauci: „Moje dzieci też marzą o tym, żebyś zrobił im tatuaż!” - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 03.08.2022 10:51
Takie imię nosiły Nasze babcie. Dobrze, że wraca do łask :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.07.2022 08:15
Teraz będzie też wysyp Oksanek-ukraińskich wersji imienia Aniela.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 29.07.2022 10:09
Moja cioteczna babka miała na imię Aniela. Ładne imię, chociaż mnie kojarzy się z sloganem "ANIELKA-PLACÓWKA", bo te dwie powieści Prusa drukowano razem jako jedną książkę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie