Imiona, które były zakazane 100 lat temu: Agata, Maciej, Katarzyna… Jakie jeszcze?

I dlaczego trafiły na czarną listę?
Imiona, które były zakazane 100 lat temu: Agata, Maciej, Katarzyna… Jakie jeszcze?
Fot. Unsplash (Noah Silliman)
12.07.2022

Jeszcze kilka lat temu to urzędnicy akceptowali imiona wybierane dla naszych dzieci. Restrykcyjne przepisy zostały jednak zniesione i dziś rodziców może ponieść fantazja. Wystarczy, że dane osobowe wskazują na płeć i nie są obraźliwe, a urząd stanu cywilnego musi je zatwierdzić.

Zobacz również: Wybrała dla synka imię, które miało być wyjątkowe. Internauci: „Ludzie nazywają tak swoje psy”

Na początku XX wieku nie było to takie łatwe - informuje edziecko.pl. Jeden z użytkowników portalu dotarł do książki „Pani domu” autorstwa Mieczysława Rościszewskiego. W publikacji z 1904 roku dowiadujemy się, jakie imiona były wtedy niewskazane, bo narażały na śmieszność lub przysługiwały wyłącznie przedstawicielom wyższych sfer.

Przeciętny polski rodzic miał bardzo ograniczony wybór, na co najlepszym dowodem jest ta archiwalna lista.

Jakie imiona były kiedyś zakazane?

Imiona ośmieszające

A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - np. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie

- radził ponad 100 lat temu Mieczysław Rościszewski.

Imiona bohaterów

Również nie nadaje się już imion bohaterów chłopcom, np. Napoleon, Cezar, Maryusz, Achilles i t.p., jak pannom imion zbyt ckliwych, np. Klara, Tekla, Modesta

- czytamy w poradniku z początku XX wieku.

Imiona wyższych sfer

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech

- radził autor.

Zobacz również: To urocze imię dla dziewczynki wciąż zyskuje na popularności. Oznacza „wdzięk”

Za najbardziej właściwe uznawano wtedy:

Imiona żeńskie

Anna, Cecylia, Ewa, Mieczysława, Czesława, Mirosława, Bronisława, Eugenia, Felicya, Helena, Henryka, Hipolita, Ida, Ignacya, Irena, Jadwiga, Janina, Józefa, Julia, Leonia, Ludwika, Marta, Marya, Matylda, Raymunda, Romana, Teodora, Walerya, Zofia, Zygmunta.

Imiona męskie

Adolf, Aleksander, Alfred, Antoni, Artur, Brunon, Jerzy, Żelisław, Miłosz, Bohdan, Edmund, Edward, Emilian, Feliks, Henryk, Hipolit, Jacek, Jan, Julian, Karol, Konstanty, Leon, Lucyan, Maryan, Rafał, Raymund, Roman, Stefan, Teodor, Walery czy Zenon.

Czy Twoje imię też się tu znalazło?

Polecane wideo

Tak wyglądają wnuczki Elvisa Presleya. Bliźniaczki Harper i Finley mają już 13 lat
Tak wyglądają wnuczki Elvisa Presleya. Bliźniaczki Harper i Finley mają już 13 lat - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
Http (Ocena: 5) 14.02.2023 19:53
A Zbyszek
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.07.2022 18:37
takie imiona jak Maciej i Katarzyna to plebejskie imiona
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.07.2022 15:34
Kto to pisał? Zakazane czy niewskazane? Te "zakazane" były powszechnie używane jakoś, moja prababcia nosiła jedno z nich. Imiona "z gminu" opisane na odwrót, jako imiona wyższych sfer... przecież tego się czytać nie da. Byłam ciekawa, jakie imiona były zakazane. Tymczasem ani jedno z wymienionych nie było "zakazane", one były tylko NIEWSKAZANE i to przez jakieś tam określone środowisko, bo w innych hulały w najlepsze.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 12.07.2022 09:49
To prawda. Jedna z moich babć wskazywała na to, że moje imię w jej czasach znajdowało się na liście imion zakazanych. Jej rodzice też dali jej imię wówczas zakazane (Honorata). Katarzyna była nieodpowiednia ze względu na postawę antyrosyjska (caryca), a Honorata dlatego, że oznaczało, że rodzice mają postawę antypaństwową (kwestia Śląska i cesarska). U nas nikt się tego nie trzymał i mieliśmy wówczas Honorate, Franciszkę, Apolonię, Eufrozyne. Prywatnie uważam, że imię Mariusz jest brzydkie. Za to z tych które warto nadawać podobają mi się Eugenia, Helena, Ida, Leonia, a z męskich Zygmunt, Rajmund, Konstanty i Hipolit.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie