Będą zmiany w 500+? „Świadczenie powinno być wypłacane od momentu poczęcia”

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego „byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od organizmu matki”.
Będą zmiany w 500+? „Świadczenie powinno być wypłacane od momentu poczęcia”
Fot. Unsplash (Kelly Sikkema)
27.06.2022

Dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako fragment organizmu matki - jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki. Tak brzmi uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego dla wyroku, który uznał część zapisów ustawy antyaborcyjnej za niezgodne z konstytucją.

Poseł Lewicy, Marek Rutka, postanowił więc na bazie tej opinii wystąpić o przyznawanie świadczenia 500+ za te miesiące, kiedy jego córka była „dzieckiem poczętym”. Jak można się było domyślić, otrzymał decyzję odmowną. - W rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślił, że w ten sposób chciał udowodnić, że państwo polskie za rządów PiS działa tak, jak mu wygodnie. Chodzi o to, że w różnych przypadkach różnie decyduje o tym, kiedy dziecko zaczyna być dzieckiem – wyjaśnia o2.pl.

Zobacz także: „Najdłuższy naturalny poród świata”. Kobieta rodziła aż przez…

500+ od momentu poczęcia

Teraz temat powrócił za sprawą Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które opłaciło badanie poziomu skuteczności takiej inicjatywy. Co wykazał raport?

Część badanych uznała ten pomysł za dobre rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę wysokie koszty badań prenatalnych, wizyt lekarskich, a także wszystkie inne wydatki związane z przygotowaniem się na narodziny dziecka. Inni respondenci negatywnie ocenili zaproponowane zmiany, wątpliwości budziło przede wszystkim niedoprecyzowanie kwestii związanej z poronieniem i związanym z tym zwrotem świadczenia. Inni badani wypowiadali się na temat zaproponowanego rozwiązania negatywnie.

A Wy jak oceniacie taki pomysł? 500+ powinno być wypłacane od poczęcia?

Zobacz także: 55% Polek nie chce mieć dzieci

SONDA
Czy 500+ powinno być wypłacane od poczęcia?

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY NA LATO
Horoskop MIŁOSNY NA LATO - zdjęcie 1
Komentarze (79)
Ocena: 4.32 / 5
. (Ocena: 3) 12.07.2022 13:30
Może by lepiej było dostawać 500+ kiedy się ma dziecko inwalida wtedy by było na jego leczenie 👳👳🏻👳🏼👳🏽👳🏾👳🏿👩🏼‍🔬👨🏻‍⚕️🩹🩺📝💌📉🌡️💉😥🤧🤒🤕😷🦾💪🦸🦸🏻🦸🏼🦸🏽🦸🏾🦸🏿👼👼🏻👼🏼👼🏽👼🏾👼🏿🌹🥀🌹💵🛍️🧸🧦🧤🧣👖👕🎽👚👔👗👘🥻🩱👙🩳🩲🧥🥼🦺⛑️🎓🎩👒🧢🎒👝👛👜💼🧳☂️🌂💄👠👟👞🥿👡👢🥾👓🕶️🥽☺️
odpowiedz
MADKA 500+ (Ocena: 5) 01.07.2022 16:54
bardzo dobrze,beda pieniadze na alkohol :3
zobacz odpowiedzi (1)
Julia32 (Ocena: 5) 01.07.2022 13:30
Nie od momentu poczecia, tylko po tym jak dziecko moze samodzielnie przezyc w inkubatorze. Dlaczego? Po pierwsze natura jest bewzgledna i jest wiele samoistnych poronien do 3 miesiaca ciazy-w UK,gdy kobieta poroni do 3 miesiace ciazy uznaje sie to za prawo natury i mowi "plod byl za slaby na przetrwanie i rozwoj". Dopiero od 4 miesiaca mowi sie o probach ratowania zycia rozwijajacego sie dziecka. Po drugie nie ma pewnosci czy kobieta nie dokona aborcji lub celowo poroni w pierwszych miesiacach ciazy wiec 500 jej sie nie nalezy za sam fakt zajscia w ciaze. Po trzecie powinien byc wymog zdrowego odzywiania sie w ciazy i warunek zaprzestania brania jakuchkolwiek uzywek na czas ciazy. Dlatego ja jestem za 500 plus w ciazy,ale dopiero od tego tygodnia,gdzie dziecko ma duze szanse na przezycie po za organizmem matki z tego co pamietam jest to 20 tydzien ciazy przy lepszym sprzecie medycznym
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2022 22:11
Zamiast 500+ w ciąży, chciałabym dostać się do ginekologa na NFZ, zrealizować badania na NFZ. A tak, co 3-4 tygodnie płacę 230 zł za wizytę, badania krwi, moczu, obciążenia glukozą, toxo, hiv i inny . Na same te badania wydałam już 1100 zł (!) Nie liczę kosztów prenatalnych i połówkowych ok. 1000 zł łącznie. Ciąża jeśli o siebie dbasz i o dziecko jest strasznie droga w utrzymaniu.
zobacz odpowiedzi (1)
vvv (Ocena: 5) 30.06.2022 00:01
500+ nie powinno być gotówką wypłacaną do ręki. Zamiast tego powinny być darmowe obiady dla wszystkich dzieci, dodatkowe zajęcia, darmowe podręczniki, możliwość rozwijania się dla dzieciaków. Niestety w swoim otoczeniu widzę,że te pieniądze są wydawane na rzęsy i paznokcie dla "madek", papierosy i alkohol dla "łojców". Przykre to dla mnie,że ja muszę zarabiać na dużą ilość nierobów zamiast dla dzieciaków.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie