W piątki katechetka każe wyrzucać dzieciom kanapki z mięsem. Fundacja Wolność od Religii publikuje raport o nierówności w szkole

„Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom”.
W piątki katechetka każe wyrzucać dzieciom kanapki z mięsem. Fundacja Wolność od Religii publikuje raport o nierówności w szkole
Fot. Unsplash
31.05.2022

„Fundacja Wolność od Religii działa na rzecz realnego rozdziału Kościoła od państwa oraz ochrony praw osób bezwyznaniowych. Występuje w imieniu i w obronie tych, którzy doświadczają dyskryminacji z powodu swojego światopoglądu”. Tak głosi oficjalny opis na stronie tej organizacji. 

Zobacz również: Zakonnica tłumaczy, dlaczego praktyka jogi jest grzechem. „U spodu kręgosłupa leży wąż”

Ostatnio fundacja opublikowała wyniki raportu przeprowadzonego w ramach programu “Równość w Szkole – działania na rzecz praw mniejszości bezwyznaniowej”. Badanie “Mapa (nie)równości w Szkole” powstało w celu pokazania skali naruszeń wolności sumienia w szkołach i przedszkolach publicznych w Polsce. 

W dokumencie zawarto m.in. anonimowe wypowiedzi rodziców uczniów, którzy zgłaszali nieprawidłowości w związku z lekcjami religii w szkołach. W raporcie opublikowano kilka cytatów, “które pozwolą czytelnikowi umieścić przedstawione poniżej dane ilościowe w kontekście oraz uświadomić, jak drastyczne bywają formy indoktrynacji i dyskryminacji w polskim szkolnictwie publicznym”. 

Skargi w związku z religią w szkole. Fundacja Wolność od Religii publikuje raport

Szkoła im. Jana Pawła II podporządkowana wszystkim uroczystościom kościelnym. Rozpoczęcie roku, Dzień Babci, Dzień Matki - występy dzieci organizowane są w kościele. Nauczyciele mają obowiązek być i uczestniczyć. Korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna, głównie o JPII. Poczet sztandarowy występuje w strojach stylizowanych na gwardię papieską. Zabawy karnawałowe dla dzieci typu Bal wszystkich świętych, gdzie dzieci przebierają się za postaci biblijne i tak uczestniczą w zabawie. Promuje i wyróżnia się chłopców, którzy są ministrantami. Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek, a bułki są z wędlina lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom. 

Religia dwa razy w tygodniu w środku lekcji. Dziecko ma okienka, nieraz siedzi na korytarzu bez żadnej opieki. Oświadczenia o uczęszczaniu na religię zbierane w połowie września, czyli z góry ustalenie zajęć religii, a nie na wniosek rodziców. 

Brak możliwości wypisania z religii, oceny z zachowania zależne od uczęszczania na obowiązkowe msze, obowiązkowe rekolekcje, modlitwy przed i po zajęciach, głośna sprawa kiedy rok temu dyrektor zakazał dzieciom chodzić na czarny protest, a do rodziców wysłał maila grożąc takim uczniom konsekwencjami 

- czytamy w raporcie.

Twórcy dokumentu wyjaśniali, że nieprawidłowości, które można zgłaszać w ramach “Mapy(nie)równości w szkole” zostały podzielone na cztery kategorie:  

  1. Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach 
  2. Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne, np. apele z okazji dni papieskich 
  3. Przemoc symboliczna i wartości szkoły 
  4. Inne (np. bezprawne zapisy w statutach i dokumentach szkolnych) 

Jak czytamy, do końca marca 2022 roku dokonano 1981 zgłoszeń nieprawidłowości. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach – 39 proc. wszystkich wskazań. Drugą co do liczebności kategorią zgłoszeń była Przemoc symboliczna i wartości szkoły - 33 proc. wszystkich zgłoszeń. Kategoria Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich obejmuje 23,5 proc., zaś kategoria Inne - 4,5 proc. zgłoszeń. 

W ramach kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach zdecydowanie najliczniej wskazywane były „okienka” spowodowane umieszczeniem katechezy między lekcjami obowiązkowymi (blisko 32 proc. procent wszystkich wskazań w obrębie kategorii). (...) 

W kategorii Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich najliczniejsze były zgłoszenia indoktrynujących lub wykluczających inicjatyw szkolnych (np. jasełka czy konkursy religijne z nagrodami, które wykluczają nieuczęszczających na katechezę uczniów z nagród typu "dzień bez pytania") – lekko powyżej 42 proc. (...) 

W kategorii Przemoc symboliczna i wartości szkoły zdecydowanie najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy w podkategorii krzyże w salach i pomieszczeniach szkolnych – blisko 60 proc. 

- czytamy w raporcie. 

Ponad połowa zgłoszeń do fundacji została wykonana przez rodziców dzieci (57 proc.). Skargi wysłane przez uczniów stanowiły 28 proc. Nieco ponad 11 proc. zgłoszeń zostało zarejestrowanych przez inne osoby, a autorami ok. 3 proc. skarg byli nauczyciele. 

Pełny raport można znaleźć tutaj. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Edukacja seksualna po polsku. Młodzież będzie uczyć się o współżyciu według encyklik Jana Pawła II?

Polecane wideo

Skrajnie niekompatybilne znaki zodiaku. Są swoimi największymi wrogami
Skrajnie niekompatybilne znaki zodiaku. Są swoimi największymi wrogami - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.06.2022 11:36
Niby świat taki postępowy, a cofa się w rozwoju. Pamiętam swoją religie na różnych etapach nauki i NIGDY nie było takich cyrków.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.06.2022 09:13
A potem bierzmowanie - czyli oficjalne pożegnanie z kościołem w obecności biskupa - i nara. Polacy są przekorni, im bardziej zmuszacie tym bardziej będą na nie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.06.2022 05:48
Przez taki system wszystkie dzieci mnie nienawidzily, bo nie bylam chrzczona. A ja myslslam ze religia katolicka to religia milosci. Siedzialam na paru lekcjach i nic o toleranji katechetka nie mowila,tylko wbijala dzieciom do glowy ta religie katolikca i ani slowa, ze na swiecie sa inne religie ani nic podobnego 🤦‍♀️
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2022 13:35
Wyrzucanie jedzenia i zmuszanie do tego dzieci to zdecydowanie większy grzech niż nie trzymanie postu w piątek.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie