Aż 80 proc. młodych Polek i Polaków opowiada się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży

Wyniki najnowszego sondażu nie pozostawiają co do tego złudzeń.
Aż 80 proc. młodych Polek i Polaków opowiada się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży
Fot. Instagram.com (@tomekogrodowczyk/@kamijaronska)
20.05.2022

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych, czyli w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Tymczasem to właśnie wady płodu lub jego nieuleczalna choroba były najczęstszą przyczyną, dla której Polki decydowały się na usunięcie ciąży.  

Zobacz również: Projekt legalizacji aborcji trafił do Sejmu. Zebrano ponad 200 tys. podpisów

Z tą decyzją nie zgadza się duża część społeczeństwa, która wyrażała swój sprzeciw na ulicach podczas protestów i demonstracji. Potwierdza to również najnowszy sondaż, z którego wynika, że większość Polaków opowiada się za możliwością przerwania ciąży do 12. tygodnia. Odsetek przeciwników zakazu aborcji jest najwyższy w najmłodszej grupie wiekowej. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez OKO.press (@oko.press)

Aborcja w Polsce. 80 proc. młodych za prawem do aborcji do 12. tygodnia 

Najnowszy sondaż w sprawie aborcji został przeprowadzony w maju 2022 roku przez IPSOS na zlecenie portalu oko.press. Ankietowanym zadano pytanie, które brzmiało: “Czy Pana/Pani zdaniem kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania?”. 

Jak czytamy, aż 66 proc. Polek i Polaków odpowiedziało, że kobiecie powinno przysługiwać takie prawo. 25 proc. pytanych odpowiedziało “nie”, a 8 proc. - “nie wiem”.  

Jeśli chodzi o podział ze względu na płeć, różnice w poglądach są stosunkowo niewielkie. Za aborcją do 12. tygodnia ciąży opowiedziało się 68 proc. respondentek i 64 proc. respondentów. 

Jednak największe poparcie dla możliwości przerwania ciąży wyrazili najmłodsi Polacy. W grupie wiekowej 18-39 lat to aż 80 proc. Uwagę zwraca fakt, że nawet najstarsi ankietowani, czyli ci 60+ w większości opowiadają się za prawem kobiety do aborcji. Takiego zdania jest ponad połowa z nich, bo 52. proc. 

Najwyższe poparcie dla prawa do usunięcia ciąży do 12. tygodnia wyraziły młode Polki. Wśród respondentek w wieku 18-39 lat było to 83 proc. 

Co sądzicie o wynikach tej ankiety portalu oko.press? 

Zobacz również: Aborcja w Holandii będzie łatwiejsza. Koniec z tzw. okresem refleksji

SONDA
Czy aborcja powinna być możliwa na żądanie do 12. tygodnia ciąży?
Czy aborcja powinna być możliwa na żądanie do 12. tygodnia ciąży?

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.81 / 5
gość (Ocena: 5) 03.06.2022 12:12
Ludzie nie rozumieją, że chodzi tu o prawo do aborcji, a nie nakaz aborcji. Popieram w 100% prawo do do aborcji. Mam nadzieję, że dożyję czasów, kiedy Polki będą traktowane na równi z kobietami z innych cywilizowanych części świata.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2022 16:21
Ja ogólnie jestem za prawem do aborcji. Obawiam się tylko że aborcja stanie się rodzajem antykoncepcji. Tak samo jak w przypadku tabletek "po". Coś co powinno być stosowane w wypadkach awaryjnych stanie się dla małolat czymś zwykłym
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 20.05.2022 23:14
Powinno być referendum osób od 18 do 45 roku życia i tyle a nie stary ca.p z kotem będzie decydował o naszym życiu!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.05.2022 23:11
Oczywiście tych 25% to pewnie starzy ludzie jedną nogą w trumnie! Stare baby, które nie będą już rodziły!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.05.2022 16:06
Jestem w ciąży. 20 tydzień - każde badanie (oczywiście prywatnie bo na NFZ to się dostaniesz za rok) to dla mnie nie stres. Strach czy wszystko rozwija się dobrze. Bo wychowałam się z ciężko chorym bratem ( leżący, niesamodzielny, w pampersach) sama rozwaliłam sobie przez to zdrowie - dźwiganie itp. Do czego zmierzam. Z myślą czy zachodzić w ciążę biłam się kilka lat, teraz wiem że mogłam wcześniej bo miałabym wyjście w razie czego. Teraz tego wyjścia tak naprawdę nie mam. Wszyscy mnie uspokajają ale jak mam być spokojna? Jak pomyślę sobie że mam być "uwiązana" przez 25 lat jak moja mama czy ojciec to robi mi się słabo. Kocham mojego brata ale nie chcę takiego życia :świadomie: dla siebie przez następne lata.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie