Poziom inteligencji a chęć posiadania dzieci. Naukowcy odkryli ciekawą zależność

Ich zdaniem to niepokojąca wiadomość dla całej ludzkości.
Poziom inteligencji a chęć posiadania dzieci. Naukowcy odkryli ciekawą zależność
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/43276846411996442)
20.05.2022

Mówi się, że im więcej dzieci, tym więcej zmartwień, kłopotów i wydatków. W końcu wychowanie gromadki pociech generuje spore koszty, a także wiąże się z mnóstwem poświęceń. Z drugiej strony dla wielu osób rodzicielstwo jest jedną z największych życiowych radości i przynosi olbrzymią satysfakcję.  

Zobacz również: Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Wymieniły trzy główne powody

Niektórzy już od najmłodszych lat marzą o założeniu rodziny, a inni przekonują, że nigdy się na to nie zdecydują. Jedno z badań sugeruje, że w przypadku kobiet nie bez znaczenia jest tu iloraz inteligencji. Jak wygląda zależność między poziomem IQ a pragnieniem założenia rodziny? 

Inteligentne kobiety nie chcą mieć dzieciFot. Unsplash

Inteligentne kobiety nie chcą mieć dzieci 

Dowiadujemy się tego z badania przeprowadzonego przez dr Satoshiego Kanazawę, psychologa ewolucyjnego z London School of Economics. Naukowiec opublikował swoje wnioski w książce zatytułowanej “The Intelligence Paradox”. 

Zdaniem Kanazawy istnieje związek między inteligencją u kobiet a ich pragnieniem posiadania dzieci. Bazując na danych z badania United Kingdom’s National Child Development Study naukowiec stwierdził, że kobiety o wyższym ilorazie inteligencji statystycznie rzadziej zostają matkami. Jego zdaniem każde kolejne 15 punktów w badaniu IQ przekłada się na 25-procentowy spadek pragnienia posiadania potomstwa. 

Według psychologa to wyjątkowo zła informacja dla całej ludzkości. 

Jeśli inteligentne kobiety będą miały mniej dzieci albo w ogóle nie będą się na nie decydować, potencjalną konsekwencją może być to, że średni poziom ogólnej inteligencji w społeczeństwie z czasem będzie się zmniejszał 

- prognozował Kanazawa. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Postanowili nigdy nie mieć dzieci. Po latach wyznają, czy żałują tej decyzji

Polecane wideo

Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a!
Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a! - zdjęcie 1
Komentarze (73)
Ocena: 4.89 / 5
lisc (Ocena: 5) 18.06.2022 19:33
najpierw jest nacisk na szopke z chrzcinami, a potem trzeba robic i chodzi na urodzinki wszystkich dzieci w rodzinie, prezenty musza byc wypasione, co za czasy, mamuski przestancie spraszac ciotki na urodzinki, to męczące
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.06.2022 13:02
To prawda, dlatego w Afrycje, Indiach jest tyle dzieci, bo ludzie niewykształceni a co za tym idzie o niskiej inteligencji.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.06.2022 11:48
Zgadzam sie z artykułem. Gdy byłam młodsza, temat rodzicielstwa był dla mnie neutralny. Gdy dojrzałam emocjonalnie wiem, że to nie moja bajka. Dobrze, że nie zaliczyłam wpady w młodości, bodziś bym była nieszczęśliwa. Zapewne wszyscy by mi mówili "jakoś się poukłada", takie pocieszenie, które niestety nie ma racji bytu.
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 23.05.2022 17:57
Przeciez jest przeludnienie planety , to chyba oczywista oczywistoscia jest ze lepiej nie miec dzieci, wlasnie to jest zabawienie dla ekosystemu. Im mniej ludzi tym lepiej , tez nie mam dzieci , nigdy ich nie chcialam miec , ja tylko sie dziwie ze ktos na nie sie jeszcze decyduje , ok rozumiem wpadke , to sie kazdemu moze przydarzyc mimo zabezpieczen , ale zeby swiadomie dziecko sprowadzac na ten ziemski padol , dla mnie nie do wyobrazenia.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.05.2022 10:04
A ja właśnie wpadłam. 2 metody antykoncepcji zawiodły. Jestem załamana, mimo że poradzimy sobie z tym doskonale, nie jesteśmy nastolatkami. Nie ma opcji, że usunę, nigdy bym tego nie zrobiła, ale to niezbyt dobry moment, chociaż nie wiem czy w ogóle istnieje dobry moment na taką decyzje w dzisiejszych czasach.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie