Matka Polka… coraz starsza

Co pewien czas w mediach głośno robi się na temat znanych kobiet decydujących się na późne macierzyństwo.
Matka Polka… coraz starsza
Fot. Unsplash (Nylos)
29.04.2022

Od wielu lat Polki coraz częściej podejmują decyzję o późnym macierzyństwie. Nikogo zbytnio nie dziwi już widok ciężarnej po 30-tce, a nawet 40-tce, choć tak naprawdę optymalny okres na zajście w ciążę przypada znacznie wcześniej. O tym, z czym wiąże się późna ciąża, opowiada dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Co pewien czas w mediach głośno robi się na temat znanych kobiet decydujących się na późne macierzyństwo. Począwszy od przykładów zza granicy (Janet Jackson – 50 lat czy Halle Bery – 46 lat), skończywszy na znanych Polkach, jak choćby Małgorzata Kożuchowska (43 lata) czy ostatnio jurorka Top Model, Katarzyna Sokołowska, która zaszła w ciążę w wieku 49 lat. Z reguły pojawiają się wtedy te same pytania. Jak to możliwe? Czy to bezpieczne? Czego powinna obawiać się ciężarna w takim wieku?
Zobacz także: Oto idealny wiek na pierwsze dziecko. Wcale nie musisz się spieszyć

Ciąża po 40. i 50. roku życia

Wszystko zależy…

Decydując się na późną ciążę, wszystko zależy tak naprawdę od stanu zdrowia kobiety. Nawet jeśli mamy do czynienia ze zdrową, aktywną, dobrze się odżywiającą i ogólnie dbającą o siebie 50-latką, bez żadnych chorób dodatkowych, wiek i tak z pewnością jest czynnikiem ryzyka – wyjaśnia dr n. med. Dominika Trojnarska.

Jak zaznacza lekarka, jeśli chodzi o ciążę, to już powyżej 35-go roku życia wiek zaczyna być czynnikiem ryzyka. Jednocześnie w obecnych czasach kobiety statystycznie zachodzą w ciążę coraz później, więc granica wieku zaczyna się przesuwać. Warto przy tym pamiętać, że teoretycznie najlepszy biologicznie okres do zajścia w ciążę przypada pomiędzy 18. a 25. rokiem życia. To właśnie wtedy organizm jest w szczycie swojej płodności, rezerwa jajnikowa jest jeszcze bardzo duża, dlatego też kobiety z reguły nie mają wówczas żadnych problemów z zachodzeniem w ciążę. Im starsza staje się kobieta, tym bardziej zmniejsza się jej rezerwa jajnikowa, przez co samo zajście w ciążę może być już utrudnione – tłumaczy ginekolog-położnik CM Superior.

Ciąża geriatryczna

W przypadku jurorki Top Model nie wiadomo, w jaki sposób kobieta zaszła w ciążę – czy w sposób naturalny, czy poprzez rozród wspomagany. Podejrzewam jednak, że musiało być to drugie wspomniane rozwiązanie, jako że ok. 50 roku życia kobiety przechodzą już w okres okołomenopauzalny – komentuje dr n. med. Dominika Trojnarska.

Jak mówi lekarka, ciążę w takim wieku można już nazwać geriatryczną. To nieprzyjemnie brzmiące określenie, którego – ze zrozumiałych względów – kobiety nie lubią. Granica wieku, od którego można już używać tej nazwy, staje się coraz wyższa, jednak obecnie jest ona powszechnie używana nawet po 40-tym roku życia.

To, czego najbardziej można obawiać się w ciąży w takim wieku, to wady genetyczne, jak choćby zespół Downa, które mogą pojawić się już w trakcie zapłodnienia. W takim wieku, już na wczesnych etapach ciąży, zwiększone jest też ryzyko poronienia – z tego względu, że w tym wieku organizm przestaje być przygotowany do ciąży. Istnieje też większa ilość chorób związanych stricte z samą ciążą, jak np. cukrzyca ciążowa, nadciśnienie indukowane ciążą, stan przedrzucawkowy czy nawet rzucawka ciężarnych. Są to poważne stany położnicze, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem kobiety.

Opieka nad ciężarną

Opieka nad ciężarną w tym wieku wygląda podobnie do opieki nad kobietą młodszą. Nie zmienia to jednak faktu, że wskazanych jest więcej wizyt kontrolnych. Obowiązkiem są też badania kontrolne I-ego, II-ego i III-ego trymestru. Można rozważyć również badania genetyczne, jak i inwazyjną diagnostykę prenatalną, choćby w postaci amniopunkcji, czyli pobrania płynu owodniowego do badania – celem wykrycia ewentualnych wad genetycznych u płodu, na które jest on bardziej narażony (ze względu na jakość materiału genetycznego zawartego w komórkach rozrodczych) – tłumaczy specjalistka CM Superior.

Bardzo częstym, zwłaszcza pod koniec późnych ciąż, jest pytanie o to, czy zaawansowany wiek ciężarnej jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. W tym względzie bardzo dużą rolę odgrywa fakt, czy kobieta była już wcześniej w ciąży i czy rodziła dzieci. Jeśli kobieta rodziła wcześniej siłami natury, a z przyczyn czysto położniczych nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, to owszem, poród może odbyć się w ten sposób. Jednocześnie myślę jednak, że przy zaawansowanym wieku matki większość położników skłania się ku porodowi planowanemu, na drodze cięcia cesarskiego, ponieważ w takich ciążach ryzyko wewnątrzmacicznego zgonu dziecka pod koniec ciąży również jest zwiększone. Osobiście również jestem zdania, że taką ciążę warto zakończyć właśnie w taki sposób – wskazuje dr n. med. Dominika Trojnarska.

Warto mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach normą jest, że pięćdziesięciolatki to zazwyczaj osoby w pełni zdrowe i aktywne, do których idealnie pasuje określenie w „kwiecie wieku”. Biorąc pod uwagę kobietę rzeczywiście zdrową, nie leczącą się z powodu żadnych chorób przewlekłych, sam przebieg ciąży raczej nie będzie stanowił dla niej przesadnego obciążenia. Być może taka kobieta będzie znosiła ciążę nieco gorzej od zdrowej 20-kilkulatki, jednak już w porównaniu do, przykładowo, otyłej 30-latki leczącej się na nadciśnienie, zdrowa i wysportowana 50-latka prawdopodobnie zniesie samą ciążę lepiej. Niewykluczone również, że sam poród przebiegnie bez komplikacji, a kobieta zostanie szczęśliwą matką.

Zobacz także: Zawód? Wybieranie imion dla dzieci. Rodzicie płacą tej ekspertce krocie

Mat. prasowe

Polecane wideo

Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska
Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska - zdjęcie 1
Komentarze (25)
Ocena: 4.96 / 5
lidka (Ocena: 5) 29.06.2022 00:53
Polecam kontrolę cyklu na cycloteście MyWay
odpowiedz
Adaline (Ocena: 5) 03.06.2022 12:48
Kobiety ciężko pracują na swoją pozycję zarówno zawodową, jak i w społeczeństwie. Nie dziwne, że nie chcą marnować tych wszystkich lat poświęconych na naukę i ciężką pracę aby w końcu zdobyć stanowisko, pieniądze i uznanie. W takim razie wszystkie ich decyzje i dotychczasowe życie nia miałyby sensu. Od razu mogły zostać matką, wtedy by nic nie traciły. Nie zmuszajmy kobiet do zdradzania samej siebie i porzucania własnych wartości w imię rozrodu.
odpowiedz
Virginia (Ocena: 5) 30.05.2022 20:15
Nie ma przymusu posiadania dzieci. Skuteczna antykoncepcja może być w formie mechanicznej, u mnie od lat sprawdza się diafragma Caya, czyli silikonowa błona dopochwowa wielokrotnego użytku
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 01.05.2022 19:20
Nic dziwnego, najpierw wypada mieć wykształcenie (min do 23 roku zycia), potem dostać pracę i umowę na czas nieokreślony, potem być pewnym, że da radę się spłaci kredyt ... kiedyś było inaczej i kobiety mogły zajść w ciąże w wieku 20 lat. Na mężczyźnie tylko spoczywał obowiązek zarabiania pieniędzy. I nie było inflacji jak teraz.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2022 09:50
Ile razy można pisać wciąż o tym samym? 100 lat temu i 500 lat temu kobiety również rodziły grubo po 40scte i nikt nie robił wielkie halo.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie