Oto idealny wiek na pierwsze dziecko. Wcale nie musisz się spieszyć

Do tej decyzji należy dojrzeć.
Oto idealny wiek na pierwsze dziecko. Wcale nie musisz się spieszyć
Fot. Unsplash (Nathan Dumlao)
25.03.2022

Na pewno kojarzysz ten zabawny mem, w którym życie naszych rodziców w wieku 20-kilku lat porównane jest do tego, jak wygląda nasza codzienność. Oni w tym czasie mieli już własne mieszkanie, ślub, dwoje dzieci. My – bez stałego partnera, bez szans na własny dom, bez planów odnośnie posiadania potomstwa. Czasy się zmieniły.

Mimo to wiele osób wciąż jest naciskanych przez rodzinę i znajomych o to, by wreszcie się ustatkowali. „Masz 30 lat. Najwyższa pora na męża i dziecko”. Znasz to? Nie ty jedna.

Badania opublikowane w Journal of the American Geriatrics Society wykazały jednak, że z decyzją o zajściu w ciążę wcale nie trzeba się tak bardzo spieszyć. Naukowcy ustalili bowiem, że późne macierzyństwo niesie za sobą korzyści zdrowotne.

Zobacz także: 10 polskich imion, które są zabawne dla obcokrajowców. Co oznaczają w innych językach?

Jaki jest odpowiedni wiek na pierwsze dziecko?

- Posiadanie pierwszego dziecka po 35. roku życia może pomóc w poprawie zdolności poznawczych. Te same badania wykazały, że jeśli w pierwszą ciążę kobieta zajdzie przed 24. rokiem życia, wykazuje się gorszą pamięcią roboczą oraz ma problemy z uwagą – czytamy na serwisie o2.pl.

Skąd ta zależność? Wszystko za sprawą hormonów - estrogenu i progesteronu. W czasie ciąży wzrasta ich poziom w organizmie, dzięki czemu poprawiają się funkcje poznawcze. Ponieważ słabną one z wiekiem, późna ciąża ponownie powoduje ich wzrost.

Nie należy jednak zapominać o tym, że płodność z czasem zaczyna spadać. - Im później zdecydujemy się na zakładanie rodziny, tym większe jest ryzyko, że nasze starania pójdą na marne. Jeżeli jednak nie boimy się podjąć takiego ryzyka i ufamy współczesnej medycynie, nie ma nic złego w tym, by starania o dziecko nieco odłożyć w czasie – dodaje serwis.

Decydując się na pierwszą ciążę, nie kieruj się zatem naciskami ze strony społeczeństwa, czy bliskich. Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, czy psychicznie jesteś gotowa na dziecko? Czy czujesz, że nadszedł na nie odpowiedni moment? Każda odpowiedź będzie właściwa i ważna. A finalna decyzja zależy tylko od ciebie.

Polecane wideo

Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (34)
Ocena: 5 / 5
Lenka (Ocena: 5) 14.05.2024 23:25
Ważna jest stała kontrola cyklu menstruacyjnego zarówno w przypadku planowania dziecka, jak i zapobiegania poczęciu. Bardzo pomocny jest tester owulacyjny na ślinę Afrodyta do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.03.2022 19:23
Starania o dziecko dobrze jest wspomagać wyliczeniami dni płodnych na certyfikowanym monitorze płodności, ja polecam Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.03.2022 15:58
Mieszkam obok takiej co sobie wzięła za punkt honoru się pospieszyć. Wynajmowane 60m2, 3 dzieci, fagas (nie, nie ojciec dzieci) z doskoku. Zayebisty start będą miały w życie, no nie ma co. Prawda taka, że jak nie masz na kawalerkę na obrzeżach na start na każde dziecko, to sobie lepiej je daruj. Lepiej 1-2 z jakimś startem zamiast 3-4 bez niczego, przez całe życie będą tyrać na jakichś rentierów albo kredyt, wiecznie z pętlą na szyi i nigdy na swoim... bez sensu... bieda rodzi biedę.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 26.03.2022 18:44
A co z zwiększonym ryzykiem chorób i wad po 35 roku życia u dziecka?
zobacz odpowiedzi (6)
Julia31 (Ocena: 5) 25.03.2022 19:48
Ja urodzilam w wielu 23 lat corka ma juz prawie 9 lat ja 32 lata
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie