Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Wymieniły trzy główne powody

Coraz mniej kobiet w naszym kraju decyduje się na macierzyństwo.
Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Wymieniły trzy główne powody
Fot. Unsplash
21.01.2022

W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Dane statystyczne są nieubłagane i jasno pokazują, że kryzys demograficzny w naszym kraju wciąż się pogłębia. Z danych GUS wynika, że sytuacja jest najgorsza od czasów II wojny światowej. 

Zobacz również: Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny

Dlaczego coraz mniej Polek decyduje się na macierzyństwo? W świetle zaostrzenia ustawy aborcyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku kobiety coraz głośniej mówią o tym, że w obecnych realiach ciąża kojarzy im się głównie z olbrzymim ryzykiem. Potwierdza to najnowszy sondaż, którego wyniki pojawiły się na portalu oko.press. 

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Wymieniły trzy główne powodyFot. iStock

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Wymieniły trzy główne powody 

Portal oko.press postanowił przeprowadzić ankietę i sprawdzić, dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci. Badanie przeprowadziło przedsiębiorstwo Ipsos. 

Jak czytamy na portalu oko.press, ankietowani odpowiadali na pytanie: “Dlaczego Pani/Pana zdaniem kobiety w Polsce nie chcą mieć dzieci?”. Wśród odpowiedzi przeważały zwłaszcza trzy argumenty. Największy odsetek to obawa o pracę - na taki powód wskazało 41 proc. pytanych. Drugą najczęściej udzielaną odpowiedzią były wydatki związane z utrzymaniem dziecka. 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polek po prostu na to nie stać. Jako trzeci najpoważniejszy argument wskazano ryzyko związane z zajściem w ciążę - takiej odpowiedzi udzieliło 33 proc. pytanych. 

Ten odsetek jest jeszcze wyższy w przypadku ankietowanych kobiet w grupie wiekowej 18-39 lat, czyli, jak podkreślają autorzy sondażu, w wieku kluczowym dla prokreacji. Na ryzyko związane z ciążą wskazało tu aż 51 proc. pytanych.  

W dalszej kolejności ankietowani wymieniali takie powody jak “za małe mieszkanie” (24 proc.), “boją się, że ojciec dziecka im nie pomoże” (19 proc.) oraz “to wina feminizmu” (11 proc.). 14 proc. pytanych wskazała na odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć”. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci

Polecane wideo

Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku?
Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku? - zdjęcie 1
Komentarze (104)
Ocena: 4.88 / 5
pati (Ocena: 5) 22.04.2022 12:52
nie ma obowiązku posiadania dzieci, ale to trzeba się odpowiednio zabezpieczać, ja stawiam na mechaniczną forme antykoncepcji błonę dopochwową Caya, polecam
odpowiedz
kinga (Ocena: 1) 20.04.2022 15:09
Nigdy nie chciałam mieć, mam 49 lat, jestem zdrowa, cieszę się swoim życiem, 5oo plus mam w dupie, żyję tylko dla siebie z własnych pieniędzy, warto!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.02.2022 17:28
Mam 34 lata i jestem w związku nieformalnym. Na dziecko nie mam za bardzo warunków, przynajmniej na razie, gdyż nie posiadam własnego mieszkania, co wg mnie jest bardzo istotną kwestią przy zakładaniu rodziny…
odpowiedz
Chuj na szmaty (Ocena: 5) 14.02.2022 19:29
No i gitara , dla mnie to jedna z lepszych wiadomości w tym kraju " Ani jednego/ ej więcej;!!
odpowiedz
Gość (Ocena: 1) 24.01.2022 19:21
Byłam dzieckiem kiedy pierwszy raz stwierdziłam, że nie będę miała dzieci. Rzecz działa się, kiedy moje kuzynki radośnie bawiły się "w dom", a ja stałam z boku i czytałam książkę. Śmiechom dorosłych nie było końca. Dzisiaj mam na karku tak zwaną "czwórkę z przodu", nie mam dzieci, a moje myślenie i odczucia nie zmieniły się od tamtego czasu. Ba, przez wszystkie te lata moje przekonania nawet się nie zachwiały w posadach. Mąż nosi tę samą parę kaloszy, więc nie mamy problemu. Wiem jednak, że gdyby było inaczej zrezygnowałaby ze związku. Dodam, że nie była to moja jedyna, twarda decyzja podjęta w młodym wieku. Znana jestem z tego, że w kluczowych dla mnie kwestiach nie zmieniam zdania, a w szczególności nie robię tego pod wpływem innych ludzi i ich poglądów. Nie wzięłabym udziału w sondzie, bodaj nie ma w niej odpowiedzi, którą mogłabym zaznaczyć.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie