W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Dane statystyczne są nieubłagane i jasno pokazują, że kryzys demograficzny w naszym kraju wciąż się pogłębia. Z danych GUS wynika, że sytuacja jest najgorsza od czasów II wojny światowej.
Zobacz również: Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny
Dlaczego coraz mniej Polek decyduje się na macierzyństwo? W świetle zaostrzenia ustawy aborcyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku kobiety coraz głośniej mówią o tym, że w obecnych realiach ciąża kojarzy im się głównie z olbrzymim ryzykiem. Potwierdza to najnowszy sondaż, którego wyniki pojawiły się na portalu oko.press.
Fot. iStock
Portal oko.press postanowił przeprowadzić ankietę i sprawdzić, dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci. Badanie przeprowadziło przedsiębiorstwo Ipsos.
Jak czytamy na portalu oko.press, ankietowani odpowiadali na pytanie: “Dlaczego Pani/Pana zdaniem kobiety w Polsce nie chcą mieć dzieci?”. Wśród odpowiedzi przeważały zwłaszcza trzy argumenty. Największy odsetek to obawa o pracę - na taki powód wskazało 41 proc. pytanych. Drugą najczęściej udzielaną odpowiedzią były wydatki związane z utrzymaniem dziecka. 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polek po prostu na to nie stać. Jako trzeci najpoważniejszy argument wskazano ryzyko związane z zajściem w ciążę - takiej odpowiedzi udzieliło 33 proc. pytanych.
Ten odsetek jest jeszcze wyższy w przypadku ankietowanych kobiet w grupie wiekowej 18-39 lat, czyli, jak podkreślają autorzy sondażu, w wieku kluczowym dla prokreacji. Na ryzyko związane z ciążą wskazało tu aż 51 proc. pytanych.
W dalszej kolejności ankietowani wymieniali takie powody jak “za małe mieszkanie” (24 proc.), “boją się, że ojciec dziecka im nie pomoże” (19 proc.) oraz “to wina feminizmu” (11 proc.). 14 proc. pytanych wskazała na odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć”.
Co sądzicie o wynikach tego badania?
Zobacz również: Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci