Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przedstawiła swoje plany działania na 2022 rok. Na początku stycznia organizacja rozesłała do swoich odbiorców newsletter informujący o nowych projektach. Dowiadujemy się z niego, że Ordo Iuris zamierza kontynuować działania mające na celu “afirmację życia” i “ochronę jego obrońców”.
Zobacz również: Sondaż: 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego
Uwagę zwraca zwłaszcza jedna sprawa, która zainteresowała fundację. Jak informuje m.in. portal oko.press, a także inicjatywa Legalna Aborcja, Ordo Iuris zamierza złożyć pozew przeciwko kobiecie, która “dokonała nielegalnej aborcji”. Prawnicy związani z organizacją zapowiadają reprezentowanie w sądzie “ojca dziecka nienarodzonego”.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak czytamy na portalu oko.press, zdaniem Ordo Iuris zapowiadana sprawa będzie “bezprecedensowa”.
Takie postępowanie matki naruszyło dobra osobiste ojca dziecka polegające między innymi na prawie do życia rodzinnego, które w wyniku aborcyjnego zabicia dziecka zostało mu bezpowrotnie odebrane
- to stanowisko fundacji w tej sprawie, cytowane przez oko.press.
Jak komentują aktywistki inicjatywy Legalna Aborcja, tym samym Ordo Iuris “szuka wszelkich sposobów, by zmusić kobiety, aby rodziły” oraz próbuje “nagiąć prawo tak, żeby odpowiadało ich fanatycznej ideologii”. W świetle polskiego prawa kobieta nie może bowiem być karana za przerwanie własnej ciąży.
Przerwanie własnej ciąży jest w Polsce legalne, nie ma regulacji, które mogłyby obciążyć i pociągnąć do odpowiedzialności karnej osobę za przerwanie własnej ciąży. I Ordo Iuris dobrze o tym wie. (...)
Nie mogą działać na podstawie przepisów kodeksu karnego, bo takich nie ma - poronienie samoistne lub wywołane do 22 t.c. nie jest w Polsce karalne. Osoba w ciąży może spontanicznie poronić lub sama wywołać poronienie. Obie te sytuacje są LEGALNE!
- czytamy we wpisie Legalnej Aborcji na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Aktywistki dodają, że działacze Ordo Iuris “będą próbowali dowieść przed sądem, że 'prawo do życia rodzinnego' jest dobrem osobistym ojca i że należy mu się ochrona prawna”.
Według ich tezy, mężczyzna przez sam fakt zapłodnienia nabywa prawo do życia rodzinnego z kobietą i dzieckiem, a aborcja mu je odbiera.
Na razie nie są znane dalsze szczegóły tej sprawy. W rozmowie z portalem oko.press Fundacja Ordo Iuris poinformowała, że przekaże je za pośrednictwem kolejnego newslettera.
Zobacz również: Całkowity zakaz aborcji zwiększa śmiertelność matek. Oszacowano, o ile kobiet więcej może umrzeć