Imiona, które narażają dziewczynki na żarty i utrudniają im życie

Wszystko z powodu stereotypów.
Imiona, które narażają dziewczynki na żarty i utrudniają im życie
Fot. Unsplash (Olenka Sergienko)
17.12.2021

Rodzice, którzy wybierają imię dla swojego dziecka, kierują się różnymi motywami. Czasem jest to panująca aktualnie moda, czasem chęć oddania szacunku członkowi rodziny, czasem dobre skojarzenie z konkretną osobą lub po prostu własny gust i sentyment w stosunku do danego imienia.

Dziecko, które nie ma najmniejszego wpływu na to, jak się nazywa, w przyszłości będzie jednak ponosić konsekwencje wyborów, które podjęli rodzice.

- Niestety w naszym kraju wiele imion powiązanych jest ze stereotypami, które powodują, że Polacy potrafią wyrabiać sobie podświadomie opinię i wyobrażenia na temat danej osoby, słysząc tylko jej imię. Oczywiście zwykle zmienia się to przy bliższym poznaniu, jednak trzeba pamiętać, że zwykle nie ma się drugiej szansy na dobre pierwsze wrażenie. W pewnym stopniu może to wpływać na to, jak odbierają nas inni - w tym np. rówieśnicy w szkole czy w późniejszym życiu przełożeni w pracy – zauważa serwis gazeta.pl.

Zobacz także: Znaczenie 7 najładniejszych imion męskich

Ośmieszające imiona żeńskie

Zdaniem psycholożki Krystyny Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewy Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, wybór konkretnych imion może wiązać się z konsekwencjami, o których rodzice zazwyczaj nie myślą. Pewne imiona w świadomości społecznej mają bowiem złe skojarzenia, co jest oczywiście krzywdzące i niesprawiedliwe.

- Są to m.in. Dżesika, Wanesa czy Dżenifer. Z badań wynika bowiem, że imiona te kojarzą nam się raczej z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują nazwać dziecko w „światowy” sposób – wyjaśnia gazeta.pl.

Dziewczynki noszące zagraniczne spolszczone imiona borykają się potem z problemami w szkole i pracy. Rówieśnicy z nich żartują, a współpracownicy są negatywnie nastawieni do ich wiedzy i umiejętności tylko na podstawie imienia.

Jak temu zaradzić? Jeśli rodzice marzą o tym, by ich pociecha nazywała się „światowo”, najlepiej postawić na oryginalną pisownię imienia niż na jego spolszczoną wersję.

Zobacz także: Współczesne wiedźmy kryją się pod tymi imionami. Te kobiety widzą (i wiedzą) więcej, niż inni

Polecane wideo

Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku?
Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku? - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.12.2021 14:23
Zgadzam sie, ale jedzcze dodam te na ktore aktualnie jest moda, potem pol klasy to Maje, Julie i Leny. Od razu widac, ze rodzicom zabraklo wyobrazni plus trzeba im dawac ksywki lub wolac po nazwisku. Ja mojej corce nadalam imie bardzo zwyczajne - Kamila, aczkolwiek malo popularne obecnie, teraz poszla do przedszkola, jest jedyna Kamila. Wierze, ze dzieki takiemu imieniu nie bedzie ani wysmiewana, ani mylona z innymi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.12.2021 03:48
To jeszcze nic. Może ktoś pamięta jak nastała solidarność jakie padły imiona dla dzieci? Solidaria i solidariusz. Na szczęście żaden usc tego nie kupil
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.12.2021 11:53
Dodałbym jeszcze imię Julia, mi osobiście to imię się podoba, jednak przez te imię padają różne wyzwiska i nie śmieszne żarty
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.12.2021 00:19
Zapomnieliście o Karynie i Grażynie.
zobacz odpowiedzi (2)
NiesprawnaDiana (Ocena: 5) 17.12.2021 10:57
Ja mam na imię Diana,więc też nie po polsku, ale nie narzekam :) da się wymówić wszędzie i nie ma takiej stygmatyzacji jak w przypadku takiej Dzesiki
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie