„Kapsuła do eutanazji” zalegalizowana w Szwajcarii. Kto będzie mógł jej użyć?

Śmierć następuje „bez paniki, bez duszenia się” - zapewnia jej twórca.
„Kapsuła do eutanazji” zalegalizowana w Szwajcarii. Kto będzie mógł jej użyć?
Fot. Instagram.com (@bombinestechoficial)
08.12.2021

Eutanazja to pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej na jej żądanie. Bliskie pojęciowo eutanazji jest samobójstwo wspomagane, czyli takie, w którym ktoś odbiera sobie życie z pośrednim udziałem lekarza lub osoby trzeciej. W wielu przypadkach rozróżnienie tych dwóch rodzajów działań jest skomplikowane.

Zobacz również: Świadomość dalej funkcjonuje przez jakiś czas po śmierci? Naukowcy: Twój mózg wie, że nie żyjesz

Samobójstwo wspomagane jest legalne tylko w kilku krajach, m.in. w Holandii, Belgii, Kanadzie, Luksemburgu, Hiszpanii, Nowej Zelandii czy w Szwajcarii. To ostatnie państwo właśnie dopuściło do użytku urządzenie, które pomaga w samodzielnym przeprowadzeniu eutanazji. Jak ono działa i kto będzie mógł z niego skorzystać? 

Sarco, czyli „kapsuła do eutanazji” zalegalizowana w Szwajcarii 

Maszyna nosi nazwę Sarco (to nawiązanie do sarkofagu) i jest określana jako “kapsuła do eutanazji”. Jej twórcą jest australijski naukowiec dr Philip Nitschke, działacz na rzecz legalizacji samobójstwa wspomaganego. 

Jak działa Sarco? Po wejściu do kapsuły należy wcisnąć specjalny przycisk. Następnie rozlegnie się komunikat mówiący o tym, że zaraz dojdzie do utraty przytomności. Wnętrze urządzenia wypełni się ciekłym azotem, dojdzie również do obniżenia temperatury oraz zmniejszenia poziomu tlenu. Osoba znajdująca się w kapsule umrze w ciągu kilku minut. 

Śmierć następuje odpowiednio przez niedotlenienie i hipokapnię, czyli obniżenie ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi. Bez paniki, bez duszenia się 

- mówił dr Nitschke w rozmowie z portalem swissinfo.ch. 

Po stwierdzeniu zgonu urządzenie, które jest wykonane z biodegradowalnego materiału, może posłużyć jako trumna. 

Kto będzie mógł skorzystać z kapsuły do eutanazji? Osoba zainteresowana jej użyciem będzie musiała wcześniej wykonać specjalny test online, który sprawdzi, czy rzeczywiście jest gotowa na odebranie sobie życia. W przypadku potwierdzenia otrzyma kod dostępu do aktywacji Sarco. Jeśli podczas eutanazji dojdzie do zmiany zdania, można przerwać cały proces naciskając specjalny przycisk albo podnosząc wieko kapsuły. 

Dr Nitschke wyjaśniał również, że maszynę można przetransportować w dowolnie wybrane miejsce, w związku z czym możemy sami zdecydować, gdzie chcemy umrzeć. 

To może być sielskie otoczenie na świeżym powietrzu albo pomieszczenie organizacji asystującej samobójstwom. Osoba po prostu wchodzi do kapsuły i kładzie się. To bardzo wygodne. 

Ostatnio Sarco zostało zalegalizowane w Szwajcarii przez tamtejszy rząd. Z urządzenia będą mogły skorzystać osoby nieuleczalnie chore. Pierwsze kapsuły do samobójstwa wspomaganego mają pojawić się na rynku już w 2022 roku. 

Zobacz również: Czy tak naprawdę nigdy nie umieramy? Ta niesamowita teoria przeraziła cały TikTok

Polecane wideo

Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą
Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.82 / 5
gość (Ocena: 5) 09.12.2021 08:50
Tylko, że to raczej bardzo droga śmierć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.12.2021 08:14
Pamiętam jak umierała na raka mózgu moja babcia. Przez ostatnie trzy miesiące błagała wręcz, ze ma juz dość i żeby przestać ja uporczywie leczyć bo to nic fajnego jak człowiek nie panuje nad ciałem, załatwia się pod siebie, chce coś powiedzieć a belkocze, do tego zyje w ciągłym bólu... myślę, że gdyby miała możliwość skorzystania z takiego urządzenia zrobiłaby to bez wahania
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.12.2021 07:14
Przydałaby się taka kapsuła dla naszego episkopatu i rządu fajnie byłoby tam ich powkładać
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.12.2021 21:55
Test online Kod dostepu itd Ludzie ???
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2021 20:11
Zwłaszcza dla nieuleczalnie chorych powinna być ta opcja w każdym kraju. Jednak nie każdy chce by wydłużano mu ostatnie miesiące życia cierpień wbrew woli.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie