Pozwała lekarza matki za to, że się urodziła. Sąd wydał wyrok w tej niecodziennej sprawie

20-latka domagała się wielomilionowego odszkodowania.
Pozwała lekarza matki za to, że się urodziła. Sąd wydał wyrok w tej niecodziennej sprawie
Fot. Instagram.com (@evie.toombes)
03.12.2021

Czy istnieje idealny moment na to, aby zajść w ciążę i urodzić dziecko? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak zdaniem lekarzy przyszła matka zdecydowanie powinna zadbać o swoje zdrowie, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem realizacji planów powiększania rodziny. W przeciwnym wypadku dziecko może urodzić się z poważnymi wadami. 

Zobacz również: Ojciec chciał zaszczepić dziecko, matka - nie. Co w tej sprawie postanowił sąd?

Niestety tak właśnie stało się w przypadku 20-letniaj Evie Toombes. Dziewczyna urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, co spowodowało nieuleczalną niepełnosprawność. Toombes postanowiła pozwać lekarza swojej matki argumentując, że nigdy nie powinna była przyjść na świat. 

Evie Toombes pozwała lekarza matki za to, że się urodziła 

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Evie Toombes urodziła się w listopadzie 2001 roku. Cierpi na niepełnosprawność, ponieważ jej kości wzdłuż kręgosłupa nie rozwinęły się w pełni. 20-latka winą za ten stan rzeczy obarcza lekarza swojej matki.  

Jak informuje “The Telegraph”, dr Philip Mitchell usłyszał zarzut określany w brytyjskim prawie jako “wrongful conception”. W polskiej nomenklaturze jest tłumaczony jako “niechciane poczęcie” czy też “nieplanowane poczęcie”. Zdaniem Evie lekarz miał nie poinformować jej matki o tym, że powinna suplementować kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę. To właśnie ten związek chemiczny redukuje przypadki rozszczepu kręgosłupa. 20-latka argumentowała, że jej matka nie zdecydowałaby się na ciążę gdyby wiedziała, że niedobory kwasu foliowego mogą zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z wadami. 

Evie porusza się w bardzo ograniczonym zakresie. Bywa, że jest podłączona do różnego rodzaju aparatury przez 24 godziny na dobę. Obecnie jest w stanie uprawiać jeździectwo, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z upływem czasu będzie musiała zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Ponadto cierpi również na problemy z jelitami i z pęcherzem. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Showjumper…+health issues🤷🏻‍♀️ (@evie.toombes)

Prawniczka Evie, Susan Rodway, mówiła przed sądem, że dziewczyna przyszła na świat “w warunkach pokrzywdzenia”. Powódka domagała się milionów funtów odszkodowania w celu pokrycia kosztów życia wynikających z jej stanu. 

(Lekarz – przyp. red.) powiedział mi, że (suplementacja kwasu foliowego – przyp. red.) nie jest konieczna. Powiedziano mi, że jeśli będę stosować odpowiednią dietę, nie będę musiała przyjmować kwasu foliowego 

- mówiła Caroline Toombes, matka Evie. 

Jednak dr Mitchell zaprzeczył temu, jakoby był odpowiedzialny za wady wrodzone, jakie wystąpiły u 20-latki. Dodał, że udzielił pacjentce “rozsądnych porad”. 

Parę dni temu sąd wydał wyrok w tej sprawie. Sędzia Rosalind Coe stwierdziła, że gdyby matka Evie “otrzymała odpowiednie zalecenia, przesunęłaby w czasie próby zajścia w ciążę”.  

W tym przypadku doszłoby do zapłodnienia w późniejszym czasie, co poskutkowałoby narodzinami zdrowego dziecka 

- mówiła sędzia, przyznając rację Evie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Showjumper…+health issues🤷🏻‍♀️ (@evie.toombes)

Tym samym 20-latce należy się wielomilionowe odszkodowanie. Jego dokładna suma nie jest znana, ale prawniczka powódki wyjaśniała, że z pewnością będzie ona pokaźna, biorąc pod uwagę koszty życia wynikające ze stanu i potrzeb Evie. 

Zobacz również: Dzieci notorycznie zakłócały ciszę nocną. Sprawa trafiła do sądu i znalazła niecodzienny finał

Polecane wideo

„Nie poddam się terrorowi depilacji”. Kobiece owłosienie to normalna sprawa
„Nie poddam się terrorowi depilacji”. Kobiece owłosienie to normalna sprawa - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 4.79 / 5
Ff (Ocena: 5) 03.12.2021 23:32
Jak smutne musi być życie osoby, która nie potrafi się ze sobą pogodzić i trzyma gniew wobec innych, szukając sposobu by obarczać wina za swój nieszczęśliwy los innych.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.12.2021 16:10
Pretensje to niech ma do matki, bo lekarz pewnie informował ją o stanie zdrowia płodu przy każdym USG.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 03.12.2021 13:47
A mnie to wygląda na chęć wyłudzenia pieniędzy.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 03.12.2021 12:53
Bardzo dobrze zrobiła. Ja też powinnam pozwać szpital w którym się urodziłam, że jako niemowlę dostałam zapalenia płuc, bo jakaś kurwa okna nie potrafiła zamknąć i był przeciąg i mnie zawiało. O mało nie umarłam. Teraz w wieku dorosłym cierpię na astmę oskrzelową i często choruję na zapalenie górnych dróg oddechowych. I kto wie, czy właśnie nie jest to powodem że w wieku niemowlęcym przeszłam tak poważną chorobę i mam powikłania.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie