Czy doświadczasz przemocy w związku? Sprawdzisz to za pomocą Przemocometru

„Nie czekaj, aż znajdziesz się w czerwonej strefie”.
Czy doświadczasz przemocy w związku? Sprawdzisz to za pomocą Przemocometru
Fot. Unsplash
02.12.2021

Trwa kolejna odsłona kampanii 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Tradycyjnie przypada ona na okres między 25 listopada a 10 grudnia i ma na celu zwiększenie świadomości na temat przemocy domowej oraz walki z tym zjawiskiem. 

Zobacz również: Przemoc to nie tradycja. „Kultura nie może być usprawiedliwieniem dla cierpienia”

Co roku w akcji bierze udział szereg organizacji, które przygotowują specjalne kampanie informacyjne oraz zachęcają do wspierania ofiar przemocy domowej. Jedną z takich inicjatyw jest Przemocometr – proste narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić czy doświadcza przemocy w związku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez plakaciary (@plakaciary)

Czy doświadczasz przemocy w związku? Sprawdzisz to Przemocometrem 

Przemocometr to wspólny projekt Ruchu Plakaciary i Stowarzyszenia Soroptimist International Pierwszy Klub we Wrocławiu. Jest to proste narzędzie służące do mierzenia poziomu przemocy w związku. 

Dzięki odpowiedziom na pytania można zmierzyć czy związek opiera się na partnerskich relacjach, na obopólnej zgodzie, czy też ma charakter toksyczny. Przemocometr został stworzony, by pomóc młodym osobom rozpoznać w codziennym życiu pierwsze sygnały naruszające granice dobrostanu psychicznego i fizycznego. 

23 typowe przykłady zachowań zostały umieszczone na kolorowej skali od zieleni do alarmowej czerwieni. Określają, co jest, a co nie jest przemocą. Mówią: uważaj! Nie czekaj, aż znajdziesz się w czerwonej strefie. Jasne i czytelne określenie zachowań pozwala zdobyć pewność, że reakcje obronne są właściwe. Przemocometr dodaje otuchy, utwierdza w przekonaniu, że należy powiedzieć STOP, że masz rację szukając pomocy, masz prawo odejść, nim będzie za późno 

- czytamy na oficjalnej stronie projektu. 

Czy doświadczasz przemocy w związku? Sprawdzisz to Przemocometrem

Fot. przemocometr.org

Inspiracja dla polskiego Przemocometru przyszła z Ameryki Łacińskiej. Ta „linijka – miernik przemocy” w 2019 roku została przejęta i zaadaptowana do warunków europejskich przez Obserwatorium ds. Przemocy wobec Kobiet Rady Departamentu Seine-Saint-Denis we współpracy z Obserwatorium Paryskim do Walki z Przemocą Wobec Kobiet. 

Jak wynika z danych dostępnych na stronie projektu, ofiary przemocy, najczęściej osoby w wieku 15-25 lat, rzadko korzystają z systemów pomocy, choć doświadczają jej dwukrotnie częściej niż osoby w wieku 25-35 lat. 

Co więcej, wiele młodych osób nie wie, jak rozpoznać zachowania przemocowe i agresywne. Niektórzy starają się je umniejszać, uważając zazdrość i zaborczość za dowód miłości. Przemocometr wyraźnie wskazuje, że z przemocą już mamy do czynienia, gdy ktoś „kontroluje Twoje wyjścia, ubrania, makijaż”, „przeszukuje wiadomości tekstowe, e-maile, aplikacje”, „grozi udostępnianiem intymnych zdjęć” (sytuacje zidentyfikowane na podstawie badań i rozmów z ofiarami). 

Na stronie Przemocometru można znaleźć także numer infolinii, pod którym na dzwoniące osoby czeka pomoc i wsparcie. Jest to numer Niebieskiej Linii, czyli 802 120 002. Można pod niego dzwonić przez 24 godziny na dobę. 

Zobacz również: „Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu”. Mocna kampania o przemocy seksualnej

Polecane wideo

Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie
Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.12.2021 12:02
Mniejsze zróbcie te obrazki, nic na tym się nie da wyczytać
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie