Przemoc to nie tradycja. „Kultura nie może być usprawiedliwieniem dla cierpienia”

W Polsce rocznie w związku z przemocą domową życie traci około 400-500 kobiet.
Przemoc to nie tradycja. „Kultura nie może być usprawiedliwieniem dla cierpienia”
Fot. YouTube.com/CPK Centrum Praw Kobiet
01.12.2021

16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Akcja trwa w dniach 25 listopada - 10 grudnia, a te daty wcale nie są przypadkowe. Pierwsza to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a ostatnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Kampania zwraca uwagę na problem przemocy wobec kobiet i podejmuje działania mające na celu zwalczanie tego zjawiska.  

Zobacz również: „Nasz telefon interwencyjny dzwonił niemal dwa razy częściej”. Centrum Praw Kobiet podsumowuje rok 2020

W tym roku kampanię w Polsce zainaugurował wyjątkowo mocny spot przygotowany na zlecenie Centrum Praw Kobiet. Zwraca uwagę na Konwencję stambulską i groźbę, jaką dla milionów kobiet oznaczałoby jej wypowiedzenie.  

„Przemoc to nie tradycja”. Mocna kampania Centrum Praw Kobiet 

O Konwencji stambulskiej w naszym kraju zrobiło się głośno rok temu, gdy polski rząd zapowiedział przygotowanie wniosku o jej wypowiedzenie, do czego jednak póki co nie doszło. Decyzja rządzących była szeroko krytykowana przez organizacje działające na rzecz ofiar przemocy domowej i nie tylko. 

Z okazji inauguracji tegorocznej kampanii 16 Dni działań Przeciwko Przemocy Centrum Praw Kobiet przypomina, że Konwencja antyprzemocowa realnie chroni zdrowie i życie milionów kobiet. 

Kochamy piękne polskie tradycje. Ale mówimy stanowcze NIE przemocy. Przemoc to nie tradycja. Kobiety w Polsce mają prawo czuć się bezpieczne i żyć wolne od przemocy. Nie godzimy się na wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej, która chroni prawa kobiet doświadczających przemocy. Konwencja stambulska nie jest sprzeczna z polską tradycją – bo naszą tradycją nie jest przemoc 

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizacji.  

W tym roku kampanii towarzyszy mocny filmik. Widzimy w nim parę w strojach ludowych wykonującą jeden z tradycyjnych polskich tańców. Jednak im bardziej dynamiczny taniec, tym bardziej staje się brutalny – ale tylko dla kobiety. Czy tradycja może usprawiedliwiać siniaki, rzucanie o ziemię, bicie, odbieranie Polkom życia? 

Wypowiedzenie Konwencji stambulskiej bywa tłumaczone niezgodnością z polską kulturą. To błąd. Kultura nie może być usprawiedliwieniem dla cierpienia. Wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej to zgoda na dalszy rozwój przemocy domowej 

- mówi pod koniec filmiku aktorka Agata Kulesza, jedna z gwiazd, które wzięły udział w kampanii. Obok niej w spocie pojawiły się również m.in. Katarzyna Walczak, Karolina Czarnecka, Sandra Drzymalska, Kasia Sawczuk czy Julia Kuczyńska, czyli Maffashion. 

Tradycja to ważna część tożsamości społeczeństwa. Nie można jednak podchodzić do niej bezkrytycznie. Tradycja oparta na nierówności społecznej i dyskryminacji nie zasługuje na bycie kultywowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dlatego w tym roku Centrum Praw Kobiet wykorzystując estetykę i elementy kultury ludowej stawia wyraźną granicę: tradycja – tak, przemoc – nie. Bo strukturalna dyskryminacja kobiet, która wciąż pozostaje faktem, nie może być kontynuowana ani uważana za część kultury. Chcemy, aby nową tradycją stała się równość płci, partnerstwo i życie wolne od przemocy. 

Wypowiedzenie Konwencji może stać się nie tylko groźnym precedensem jeśli chodzi o wypowiadanie traktatów międzynarodowych chroniących prawa człowieka, ale również może przynieść fatalne skutki dla osób doświadczonych przemocą, korzystających z polskiego systemu wsparcia 

- czytamy w oświadczeniu organizacji, z której danych wynika, że w Polsce rocznie w związku z przemocą domową życie traci ok. 400-500 kobiet. Są zabijane, bite aż do śmierci albo popełniają samobójstwa. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet)

Jednocześnie CPK zachęca do wsparcia organizacji i przekazywania datków, tak aby kobiety doświadczające przemocy domowej mogły otrzymać niezbędną pomoc. 

Zobacz również: „Stop kobietobójstwu”. Ta drastyczna kampania pokazuje, jak wygląda piekło przemocy domowej

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 15:34
A najśmieszniejsze jest to, że Polska niby ma jeden z najniższych wskaźników dotyczących przemocy wobec kobiet.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.12.2021 14:31
Bez przesady.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie