Jak zapach noworodka działa na kobiety, a jak na mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania

U jednej z płci wywołuje agresję - i to bardzo dobra informacja.
Jak zapach noworodka działa na kobiety, a jak na mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania
Fot. Unsplash
28.11.2021

Chyba każdy rodzic zgodzi się ze stwierdzeniem, że zapachu nowo narodzonego dziecka nie da się z niczym porównać. Młode mamy i ojcowie rozczulają się nad tym wyjątkowym zapachem, który trudno opisać słowami, ale przywodzi na myśl przede wszystkim bezgraniczną miłość, błogość i spokój.

Zobacz również: „Truskawkowe mleko”. Filmik tej mamy o karmieniu piersią robi furorę

Ale okazuje się, że zapach noworodka wywołuje w nas nie tylko te pozytywne emocje. Naukowcy odkryli, że ta woń może również powodować agresję i ma to związek z konkretną płcią. Jak zapach niemowlęcia działa na kobiety, a jak na mężczyzn?

Zapach noworodka a agresja u kobiet i mężczyzn

Tę kwestię zbadali naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna w Rechowot w Izraelu. Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach czasopisma “Science Advances”.

Badacze postanowili przyjrzeć się molekułom o nazwie heksadekanal (HEX). Jest to cząsteczka sygnalizacyjna emitowana przez ludzką skórę, oddech i kał. Podobny mechanizm obserwuje się u wielu innych ssaków. W przypadku niemowląt heksadekanal znajduje się w dużej mierze w skórze głowy - stąd charakterystyczny zapach.

W eksperymencie wzięło udział 130 ochotników. Połowie z nich dano do powąchania molekuły HEX, podczas gdy reszta osób stanowiła grupę kontrolną. Następnie uczestnicy badania mogli wystawić partnera na działanie nieprzyjemnych dźwięków o różnej intensywności. Okazało się, że kobiety, które otrzymały do powąchania cząsteczki HEX częściej wybierały najgłośniejsze i najbardziej nieprzyjemne dźwięki, podczas gdy mężczyźni z tej samej grupy decydowali się na łagodniejsze sygnały.

Odkryliśmy, że chociaż molekuły HEX nie mają wyczuwalnego zapachu, ich wąchanie ma wpływ na nasze zachowanie wobec innych ludzi, zwłaszcza na reakcje agresywne

- komentowała dr Eva Mishor, autorka badania.

Dlaczego cząsteczki występujące w skórze główki niemowlęcia zwiększają agresję u kobiet, a zmniejszają ją u mężczyzn?

Męska agresja często przejawia się jako agresja wobec noworodków. W królestwie zwierząt dzieciobójstwo jest bardzo prawdziwym zjawiskiem. Z kolei agresja kobieca zazwyczaj przejawia się jako obrona potomstwa

- wyjaśniała badaczka.

Ekspertka dodaje, że molekuły są w pewnym sensie ewolucyjną strategią dzieci na komunikowanie się z rodzicami w celu zwiększenia swoich szans na przeżycie.

Dzieci nie potrafią komunikować się za pomocą języka, więc komunikacja chemiczna jest dla nich bardzo ważna. W interesie dziecka jest, aby jego mama była bardziej agresywna, a żeby poziom agresji u ojca został zredukowany

- mówił prof. Noam Sobel.

Co sądzicie o tych wynikach badania?

Zobacz również: Znaki zodiaku, które są najlepszymi rodzicami pod słońcem. Mają na to wpływ konkretne cechy charakteru

Polecane wideo

Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały?
Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie