„Truskawkowe mleko”. Filmik tej mamy o karmieniu piersią robi furorę

Wiele młodych mam nie ma o tym najmniejszego pojęcia.
„Truskawkowe mleko”. Filmik tej mamy o karmieniu piersią robi furorę
Fot. TikTok.com (@jojohnsonoverby)
22.11.2021

Bycie matką to jedna z tych życiowych ról, do których nie sposób się przygotować. Można przeczytać setki poradników dla przyszłych mam, można brać udział w różnych warsztatach i zasięgać porad innych rodziców oraz ekspertów, ale kobiety, które już zostały matkami są zgodne – rodzicielstwa w największym stopniu uczy się poprzez doświadczenie.  

Zobacz również: Ta reklama została uznana za „zbyt drastyczną”. Pokazuje prawdę o pierwszych dniach po porodzie

Po urodzeniu dziecka wiele młodych mam spotkało się z sytuacjami, o których nigdy wcześniej nie słyszały i zdecydowanie nie były na nie przygotowane. To pokłosie faktu, że niestety w dalszym ciągu wiele kwestii związanych z ciążą, połogiem i macierzyństwem pozostaje tabu. Tak jest m.in. w przypadku karmienia piersią, zwłaszcza w miejscach publicznych. Dla wielu osób takich widok wciąż nie jest akceptowalny, mimo że to właśnie karmienie dziecka jest główną biologiczną rolą kobiecych piersi.  

Mało która mama jest świadoma również tego, że mleko pochodzące z gruczołów piersiowych nie zawsze jest białe. Ostatnio doświadczyła tego pewna TikTokerka, a jej nagranie na ten temat stało się viralem. 

Różowe mleko z piersi. Dlaczego mleko matki zmienia kolor? 

Jo Johnson Overby jest mamą pięciomiesięcznej córeczki. W szóstym tygodniu karmienia piersią zauważyła coś bardzo dziwnego. Jej mleko stało się różowe. 

Nikt nie powiedział mi, że jeśli będę karmić piersią moje mleko może być w wielu różnych kolorach. Przykład A: kolor, jakiego można się spodziewać, prawda? 

- mówiła TikTokerka, zbliżając do kamery woreczek z białym mlekiem. 

Przykład B. Dlaczego jest różowe? Z powodu krwi. Ale dziecko może je spożywać. Wszystko zależy od ciebie 

- wyjaśniała młoda mama w dalszej części filmiku, prezentując różowe mleko, które określiła jako “truskawkowe”. 

@jojohnsonoverby

Strawberry milk brought to you by an aggressive clog 🥲 ##newmom ##breastfeeding ##pumping

♬ original sound - Jo Johnson

Nagranie Jo natychmiast stało się viralem - obejrzało je już ponad 13,3 mln osób. Wiele z nich również nie miało pojęcia o tym, że mleko z piersi może zmieniać kolor i dziękowało TikTokerce, że szczerze opowiedziała o tym zjawisku. 

Skąd bierze się obecność krwi w mleku z piersi i czy takie zjawisko jest powodem do niepokoju? Portal buzzfeed.com zapytał o to ginekolożkę Emily Jacobs. 

Najczęstszym powodem, dla którego mleko matki jest zabarwione krwią są uszkodzenia brodawek sutkowych, takie jak pęknięcia albo pęcherze, spowodowane karmieniem piersią. W takiej sytuacji zalecane jest kontynuowanie karmienia, aby nie dopuścić do zatkania przewodów mlecznych. W przerwach między karmieniem można spróbować przykładać do sutków okłady z lodu, a po karmieniu zastosować odpowiedni krem 

- mówiła ekspertka. 

Ginekolożka wyjaśniła również, jakie mogą być inne powody, dla których w mleku pojawia się krew. 

Mleko zabarwione krwią może być oznaką zapalenia sutka. Zazwyczaj towarzyszy mu zaczerwienienie i bolesność piersi oraz symptomy jak podczas grypy, w tym wysoka gorączka i bóle mięśni.  

A co w sytuacji, gdy mleko z piersi zmienia kolor na przestrzeni tygodni? 

To normalne, że z czasem mleko z piersi zmienia kolor, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Siara, czyli pierwsze mleko wytwarzane podczas ciąży oraz tuż po porodzie, jest gęste i żółte albo pomarańczowe. Bardziej dojrzałe mleko staje się bielsze, podobne do krowiego. Pokarm zabarwiony na zielono albo brązowo może być objawem zapalenia piersi, ponieważ czasem z sutka z zainfekowanej piersi może sączyć się ropna wydzielina. 

Warto podzielić się tą wiedzą - na pewno uspokoi wszystkie młode mamy, jeśli kiedykolwiek zauważą u siebie podobne zjawisko. 

Zobacz również: Karmienie piersią - szczerze i bez cenzury. Ta reklama pokazuje, jak naprawdę wygląda macierzyństwo

Polecane wideo

12 znanych mam, które normalizują publiczne karmienie piersią
12 znanych mam, które normalizują publiczne karmienie piersią - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.11.2021 13:08
a krowie mleko w butelce nie fuj?
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 22.11.2021 11:02
Fuj 🤮.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie