„Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu”. Mocna kampania o przemocy seksualnej

„Przemoc seksualna zaczyna się o wiele wcześniej niż myślisz. Nie bądź tym facetem”.
„Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu”. Mocna kampania o przemocy seksualnej
Fot. Instagram.com (@thatguyscotland)
19.10.2021

Według oficjalnych danych aż 87 proc. Polek doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko gwałt. To także dotyk bez zgody, zaczepki słowne, uporczywe wpatrywanie się czy podążanie za kobietą na ulicy. To rzeczy, które dla wielu z nas stały się już pewnego rodzaju normą.

Zobacz również: Polska też zmieni definicję gwałtu w oparciu o świadomą zgodę? Powstaje projekt w tej sprawie

Dlaczego tego typu zachowania wciąż są uznawane za normę? Problemem w dużym stopniu jest męska nieświadomość. Mężczyźni i kobiety zupełnie inaczej postrzegają takie sytuacje, co obrazują filmiki i badania przeprowadzone w ramach kampanii “That Guy”.

„That Guy”. Kampania szkockiej policji walczy z przemocą seksualną

Kampania “That Guy” to akcja szkockiej policji, której celem jest zmniejszenie przypadków gwałtu, ataków na tle seksualnym oraz molestowania poprzez szczere rozmowy z mężczyznami na temat ich poczucia uprawnienia do seksu.

Chcemy, żeby kobiety czuły się bezpieczniej. Chcemy, żeby kobiety miały swobodę życia bez martwienia się o to, co mężczyźni mówią albo robią. Kobiety powinny być w stanie wieść swoje życie bez obawy o to, że zostaną zaatakowane na tle seksualnym albo zgwałcone.

Mężczyźni - możemy przyczynić się do realnej zmiany poprzez przyjrzenie się naszemu podejściu i zachowaniu: w domu, w pracy, podczas spotkań z kumplami. Jako mężczyźni musimy przestać być częścią kultury, która bierze sobie za cel, poniża i atakuje kobiety. Musimy otwarcie rozmawiać z kumplami i członkami rodziny o zachowaniach, które krzywdzą kobiety. Więc #NieBądźTymFacetem, dołącz do konwersacji i pomóż znaleźć lepsze sposoby na bycie mężczyzną

- czytamy na oficjalnej stronie kampanii.

Inicjatywie towarzyszy mocny filmik, w którym młodzi mężczyźni uświadamiają sobie, gdzie tak naprawdę zaczyna się przemoc seksualna, oraz że często to oni sami są jej sprawcami.

Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę “laską”? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą? Czy kiedykolwiek gapiłeś się na kobietę w autobusie albo powiedziałeś do kumpla: “Przeleciałbym ją”? Czy kiedykolwiek powiedziałeś dziewczynie komplement w stylu: “Niezła” i zastanawiałeś się, dlaczego ci nie podziękowała? Czy kiedykolwiek wysłałeś jej prywatną wiadomość, a potem po prostu jej “to” pokazałeś?

Czy kiedykolwiek postawiłeś dziewczynie obiad i pomyślałeś, że teraz jest ci coś winna? Albo kupiłeś jej trzy drinki pod rząd mając nadzieję, że ją zaliczysz? I co potem? Wsadziłeś ją pijaną do taksówki i zabrałeś do swojego mieszkania? Czy kiedykolwiek wywołałeś u niej poczucie winy, żeby to zrobiła? Albo ją do tego zmusiłeś? A potem wyszedłeś, czując się jak mężczyzna?

Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu, a on patrzy prosto na nas. Przemoc seksualna zaczyna się o wiele wcześniej niż myślisz. Nie bądź tym facetem.

Autorzy kampanii zwracają uwagę na problem określany jako “male sexual entitlement”, czyli męską postawę i przekonanie, że seks po prostu im się należy. Jak przejawia się takie zachowanie? Wyjaśniał to Graham Goulden, policjant z 30-letnim stażem.

Jeśli naprawdę chcemy położyć kres kulturze gwałtu i zminimalizować przemoc seksualną, musimy zrozumieć w jaki sposób męskie poczucie uprawnienia do seksu negatywnie wpływa na nas wszystkich.

To poczucie uprawnienia często przejawia się, gdy zupełnie obcy mężczyźni mówią kobietom, żeby się uśmiechnęły. Objawia się jako gwizdanie na ulicy i zaczepianie. Przypadki przemocy seksualnej często są minimalizowane - mówi się, że to zwykłe “obmacywanie”.

Zadajemy sobie pytanie o przyczynę męskiej przemocy wobec kobiet. Odpowiedź jest tuż przed naszymi oczami. Przemoc jest efektem męskiego myślenia, że mają prawo do kobiecych ciał, a w przypadkach przemocy domowej - męskiej potrzeby kontrolowania kobiet.

Co sądzicie o tej kampanii?

Zobacz również: „Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie

Polecane wideo

Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają
Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
. (Ocena: 5) 20.10.2021 11:59
To jest właśnie kultura patriarchatu i tego skutki.
odpowiedz
miss love (Ocena: 5) 20.10.2021 03:03
Nie mogłem uwierzyć, że kiedykolwiek ponownie połączę się z moim byłym kochankiem, byłem tak traumatyczny, że zostałem sam, bez ciała, które mogłoby zostać przy mnie i być ze mną, ale pewnego dnia miałem szczęście, że to spotkałem potężny czarodziej dr Akhere, po opowiedzeniu mu o mojej sytuacji zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby mój kochanek wrócił do mnie,w rzeczywistości po rzuceniu zaklęcia mój były kochanek wrócił do mnie niecałe 48 godzin, mój były kochanek przyszedł z powrotem błagając mnie, że nigdy więcej mnie nie opuści, 3 miesiące później zaręczyliśmy się i pobraliśmy, jeśli masz taką samą sytuację, po prostu skontaktuj się z dr Akhere na jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com bardzo dziękuję za przywrócenie mi mojego byłego kochanka, jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com lub zadzwoń/whatsapp:+2349057261346
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.10.2021 17:01
Podoba mi się.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.10.2021 13:04
Dobra akcja!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie