„Właśnie to niszczy związki!”. Kobiety na TikToku pokazują, jak ich partnerzy unikają obowiązków domowych

„Gdy zamieszkaliśmy razem, mój były zaczął stopniowo zapominać, jak się gotuje”.
„Właśnie to niszczy związki!”. Kobiety na TikToku pokazują, jak ich partnerzy unikają obowiązków domowych
Fot. Unsplash
21.10.2021

Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na pracę na rzecz domu. Z tego względu zajmowanie się domem często nazywane bywa “drugim etatem” - z tym że zupełnie nieodpłatnym. Mimo że w ostatnich latach zaczęto wreszcie rozliczać się z powszechnym przekonaniem, że dbanie o porządek jest wyłącznie domeną kobiet, nierówności w tej kwestii wciąż są widoczne gołym okiem.

Zobacz również: Pokazała, co stało się z domem, gdy przestała wyręczać rodzinę w sprzątaniu. „Kto pęknie pierwszy? Nie ja”

Ostatnio przypominały o tym TikTokerki, które obnażyły bulwersującą taktykę, jaką ich partnerzy notorycznie stosują w celu uniknięcia sprzątania i wykonywania innych obowiązków domowych. Na czym polega “weaponized incompetence”?

„Weaponized incompetence”. Tak mężczyźni udają, że nie potrafią wykonywać prac domowych

Taktyka określana jako “weaponized incompetence” zakłada, że mężczyźni - mówiąc najogólniej - udają głupich. Mimo obszernych i szczegółowych wytycznych ze strony kobiet, ich mężowie i partnerzy zachowują się tak, jakby byli zupełnie bezradni i po prostu nie potrafili wykonać tych zadań. Co oczywiście jest jedną wielką bzdurą - oszustwo ma sprawić, że kobiety prędzej czy później dadzą sobie spokój z tłumaczeniem albo poprawianiem ich “pracy”, tylko od razu wezmą wszystko na swoje barki.

Powyższy termin nie jest żadną nowością - powstał już w 2007 roku. Ale w ostatnim czasie ten hashtag bije rekordy popularności na TikToku. Materiały, które zostały nim opatrzone wyświetlono już ponad 14 mln razy.

Jedna z internautek opublikowała nagranie, na którym pokazała listę zakupów stworzoną z myślą o mężu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kobieta dołączyła do niej nawet zdjęcia konkretnych produktów.

@leighbeez

##stitch with @adamxmelinda is it Montessori or is it women responding to their grown husbands toxic weaponized incompetence?

♬ Oh No - Kreepa

Inna TikTokerka zamieściła filmik podpisany słowami: “Kiedy on schodzi na dół o 11 po tym, jak się wyspał, siedział na toalecie przez 45 minut, ogolił się i wziął gorący prysznic”. Sama autorka nagrania następnie pokazała, jak próbuje zająć się dwójką małych dzieci jednocześnie.

@elenamarley13

##dadlife ##dadsbelike ##relatable ##godiwishthaticoulddothat ##oliviarodrigo ##men ##momsoftiktok ##momsoftoddlers ##girlmom ##girldad ##relationship ##fyp

♬ original sound - Ellis

Jeszcze inna zaprezentowała, jak jej partner natychmiast przekazuje jej płaczące dziecko, gdy tylko pojawia się w pomieszczeniu.

@hts731

Certified mama boy🤣 #momlifevibes #momlifeiscrazy #babyboy #boymom #breatfeedingmom #babyfever #premebaby #mamasboy #momsoftiktok

♬ original sound - HTS

Podobne filmiki można liczyć w setkach, jeśli nie tysiącach.

@realskyes_notsobright

##weaponizedincompetence ##toxic ##marriage

♬ original sound - realskyes_notsobright

@kelseighmansour

Tip of the iceberg of what my marriage was. ##separation ##narcissist ##toxic ##weaponizedincompetence

♬ original sound - Lee Hammock

@thatdarnchat

##stitch with @lostdrifters you’re so much better at it on your own anyway. 🤷‍♀️ ##weaponizedincompetence

♬ original sound - Laura

W komentarzach pod nagraniami internautki wyrażały swoje oburzenie, a także dzieliły się z ich autorkami radami na temat tego, w jaki sposób zareagować na takie podejście mężów i partnerów do zajmowania się domem i dziećmi.

Jednego tu nie rozumiem... Czy ci faceci wcześniej nigdy nie mieszkali sami? W jaki sposób się karmili?

Uważam, że to niesamowite, że mężczyźni w wieku 25-30 lat mieszkają sami i są w stanie się karmić, ale gdy tylko się ożenią to zapominają, czym jest kuchnia.

Właśnie to niszczy związki. Nie rozumiem, dlaczego faceci zachowują się jakby nie mogli zrozumieć o co chodzi w opiece nad dzieckiem. To nie jest tak, że mamy dostają instrukcję obsługi.

Mój eks kiedyś powiedział mi, że źle zrobiłam jego pranie. Już nigdy więcej go nie zrobiłam, problem z głowy.

Gdy zamieszkaliśmy razem, mój były zaczął stopniowo zapominać jak się gotuje. Sam niczego nie robił, dopóki nie zostawiałam mu szczegółowych instrukcji. W końcu wybuchłam.

Rozwiodłam się z facetem, który tak się zachowywał. Nigdy nie byłam szczęśliwsza.

Co sądzicie o tych nagraniach i technice “weaponized incompetence”?

Zobacz również: Po 5 latach rozwiódł się z żoną. Teraz musi jej zapłacić za prace domowe

Polecane wideo

Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?”
Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?” - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.25 / 5
gość (Ocena: 5) 05.11.2021 07:19
Mój mąż nie jest taki, nie unika obowiązków. Jak o coś go poproszę to zrobi to bez gadania. Nie lubi tylko odkurzać, ale po to mamy irobota, by w tym pomógł.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.10.2021 12:53
Takich sobie wybieracie wygodnickich, dzieci patriarchatu co to nie potrafią nic koło siebie zrobic i bez żony by zginęli,zarosli syfem.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 21.10.2021 16:26
Jeśli szukasz wyrobnika to poszukaj u Pinokia. On ma ludzi, którzy robią za miskę ryżu.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 21.10.2021 14:12
Jeśli jesteś głodna to sobie zamów albo idź na kebsa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.10.2021 14:09
Zaprzestanie niańczenia dorosłych ludzi daje najlepsze efekty. W życiu nie przyszło by mi do głowy, żeby facetowi robić listę zakupów. A już obrazkową? Musiałabym upaść na głowę. Co to w ogóle znaczy POMAGA w domu, czy przy dzieciach? Jego dom, jego dzieci, to albo ogarnia temat na równi, albo won.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie