Dzień Coming Outu: Znane osoby, które publicznie opowiedziały o swojej orientacji

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć w zgodzie ze sobą.
Dzień Coming Outu: Znane osoby, które publicznie opowiedziały o swojej orientacji
Fot. Unsplash (Daniel James)
11.10.2021

W maju tego roku ILGA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, opublikowało swój coroczny ranking Rainbow Europe, badający poziom równouprawniania osób LGBTI w Europie. Co ważne, jest to ocena stanu faktycznego, a nie badanie opinii publicznej. Polska znalazła się w nim na niechlubnym ostatnim miejscu, zajmując tę pozycję już drugi rok z rzędu.

Niska pozycja Polski w rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBTI. Prawo nas nie chroni, nie rozpoznaje, jest ślepe na nasze istnienie. To przeradza się w systemową dyskryminację, w której ochrona przed nią jest tylko wycinkowa.

Na to nakładają się wydarzenia polityczne, w szczególności związane z homo- i transfobiczną retoryką władz, obowiązywaniem uchwał anty-LGBT, tłumieniem pokojowych protestów i nagonką na aktywistów działających na rzecz praw człowieka. Nasze wolności obywatelskie stają się zagrożone

- skomentowała wówczas Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii dla portalu oko.press.

Zobacz także: Ponad połowa Polaków opowiada się za związkami partnerskimi dla par jednopłciowych. Czeka nas zmiana prawa?

Dzień Coming Outu

11 października obchodzony jest coroczny Dzień Coming Outu. Został on ustanowiony w 1988 roku dla upamiętnienia marszu osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził około 500 000 osób domagających się zrównania ich praw.

Z okazji tego dnia przygotowałyśmy listę kilku gwiazd, które opowiedziały publicznie o swojej orientacji.

Jodie Foster, aktorka

W styczniu 2013 r. na gali rozdania Złotych Globów, aktorka określiła się jako lesbijka. - Zrobiłam coming out już dawno, dawno temu, chyba jeszcze w epoce kamienia łupanego – w tych niezwykłych czasach, kiedy krucha, młoda dziewczyna mogła otworzyć się przed swoimi najbliższymi przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami, a potem dumnie krok po kroku przed wszystkimi, którzy ją znali.

Cynthia Nixon, aktorka

Gwiazda „Seksu w Wielkim Mieście” w jednym z wywiadów przyznała, że zakochanie się w jej żonie było jedną z największych radości, jakich doświadczyła.

Ricky Martin, piosenkarz

Ricky Martin dokonał coming outu dopiero w 2010 roku. Piosenkarz planował zrobić to już na początku swojej kariery, ale wtedy grono doradców odradziło mu ten krok z obawy przed reakcją fanów. Artysta poczuł jednak w końcu, że musi być szczery nie tylko sam ze sobą, ale również z własnymi dziećmi. - Z dumą mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym homoseksualnym mężczyzną. Czuję się wyróżniony będąc tym, kim jestem – powiedział.

Ellen DeGeneres, dziennikarka

Coming out Ellen nastąpił w 1997 roku. Wtedy gwiazda pojawiła się na okładce magazynu „Time”. Obok jej twarzy widniał napis: „Yep, I`m Gay”.

Łukasz Jakóbiak, YouTuber

YouTuber uciszył plotki na swój temat, przyznając w jednym z filmików, że jest gejem. O swojej orientacji opowiedział w obszernym wywiadzie.

Qczaj, trener personalny

Trener personalny zmierzył się z demonami przeszłości i wyznał, że był ofiarą molestowania seksualnego w dzieciństwie. Przyznał również, że jest gejem. W jednym z wywiadów tak powiedział o swoim partnerze: - Jest dla mnie ogromnym wsparciem. ... A moja miłość do niego nabiera siły wraz z doświadczeniami.

Witold Sadowy, aktor

Aktor był najlepszym przykładem na to, że na coming out nigdy nie jest za późno. W styczniu 2020 stacja TVP Kultura wyemitowała reportaż Sto lat Witolda Sadowego z okazji obchodów stulecia urodzin, w którym aktor publicznie oznajmił, że jest gejem.

Jacek Poniedziałek, aktor

Coming out aktora miał miejsce kilkanaście lat temu. - Moje skłonności są ogólnie znane. Tobie, wszystkim ludziom z branży, połowie Warszawy, bywalcom klubów. Nie ukrywam tego. Gdy ktoś mnie pyta, szczerze odpowiadam. To jest moja tożsamość, osobowość. Choć od kilku lat pytano, czy chcę, by o tym napisać, odmawiałem. Ze względu na rodzinę, mamę, na mojego partnera. W zeszłym roku jednak zgodziłem się porozmawiać z dwoma gejowskimi pismami – powiedział w jednym z wywiadów, udzielonych w 2006 roku.

Robert Biedroń, polityk

Coming out byłego posła wywołał spore poruszenie wśród polskich polityków. Od lat jego partnerem życiowym jest Krzysztof Śmiszek.

Andrzej Piaseczny, piosenkarz

Jeden z najgłośniejszych coming outów ostatnich miesięcy. Piosenkarz z okazji swoich 50. urodzin oraz premiery nowej płyty powiedział w jednym z wywiadów: - Piszę o jakichś swoich sprawach. To jest bardzo proste. Bardzo długi czas myślałem o tym, że wystarczy być dobrym człowiekiem po to, żeby wzbudzić w innych ludziach sympatię. Żeby dawać przykład tolerancji i akceptacji do człowieka. Nie do geja, tylko do człowieka. Nasza rzeczywistość społeczno-polityczna zmusza do tego, aby się określać, jeśli masz inne preferencje. Tak, to jest piosenka o mnie. Mówię o tym z uśmiechem.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Jeśli przed dokonaniem coming outu czujesz strach lub niepewność, podziel się swoimi obawami z psychologiem. Specjalista podpowie ci krok po kroku, jak przejść przez ten niepewny okres i w jaki sposób komunikować się z bliskimi osobami.

Zobacz także: „Dał mi pół roku”. Ewa Chodakowska zdradza, jak zareagował jej mąż, gdy dowiedział się, że nigdy nie będą mieli dzieci

Polecane wideo

Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?”
Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?” - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 2.71 / 5
gość (Ocena: 1) 12.10.2021 01:04
Comimg outy to przed rodziną czy przyjaciółmi, a nie przed obcymi ludźmi. Robią z siebie jakieś ofiary, a wcale nimi nie są. Teraz jest taka moda, widzę po siostrzenicy i jej rówieśnikach... aktualnie to fajnie być "tęczowym", jest to po prostu trendy, i niejeden dzieciak w tym jakże "nietolerancyjnym" kraju robi się na lesbę czy geja, chociaż tak naprawdę jeszcze sami do końca swoich upodobań nie znają.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.10.2021 15:29
Coś ostatnio straszny wysyp pedałów się zrobił..masakra. Nie pamiętam żeby kiedykolwiek we wczesnych latach mojego życia ktoś się ujawnił, a teraz multum.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 11.10.2021 13:42
No i? Orientacja seksualna jest aż tak ważna? Mam przez jej pryzmat oceniać ludzi czy co? Kogo obchodzi to, że Piasek czy Ricki Martin lubią w tył? Serio pytam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.10.2021 12:43
Każdy wiedział, że Piasek, Qczaj i Ricky Martin jest gejem. Wystarczy na nich spojrzeć.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.10.2021 04:39
Ja pierdziele, skończcie już z tym, bo się na wymioty zbiera, za dużo tego. Temat bardziej oklepany niż temat koronawirusa. Prawda jest taka, że większość ludzi w Polsce ma zwyczajnie gdzieś to kto z kim śpi, a już w szczególności jeśli mowa o ludziach, którzy nie są im w żaden sposób bliscy. Wieczne gadanie o tym może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego, właściwie to już przynosi... Jak dla mnie LGBT działa głównie na niekorzyść osób o innych preferencjach seksualnych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie