W Polsce urodziło się najmniej dzieci od 70 lat. Nowy raport GUS zwiastuje katastrofę demograficzną

Depopulacja Polski przyspiesza w zastraszającym tempie.
W Polsce urodziło się najmniej dzieci od 70 lat. Nowy raport GUS zwiastuje katastrofę demograficzną
Fot. Unsplash
27.09.2021

W ostatnich latach rządzący usilnie próbują zachęcić Polki i Polaków do zakładania rodzin. Jednak ich polityka prorodzinna do tej pory okazała się mało skuteczna. Program 500+ pomógł tylko na chwilę, a zdaniem ponad połowy ankietowanych nasz kraj po prostu nie jest dobrym miejscem do rodzenia i wychowywania dzieci.

Zobacz również: Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny

Niechęć do zakładania rodziny w Polsce dramatycznie przekłada się na sytuację demograficzną naszego kraju, co potwierdzają badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat. Również najnowszy raport nie przynosi dobrych wiadomości - jeśli ten negatywny trend będzie się utrzymywał, czeka nas prawdziwa katastrofa demograficzna.

Kryzys demograficzny w Polsce. Najmniej urodzeń od 70 lat

GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny, opublikował nowe dane, z których wynika, że depopulacja Polski wciąż przyspiesza. W okresie od lipca 2020 do lipca 2021 w naszym kraju urodziło się najmniej dzieci od 70 lat.

Z danych GUS dowiadujemy się, że w tym samym okresie w Polsce na świat przyszło 338 tys. dzieci, a zmarło 539 tys. osób. Wobec tego liczba zgonów przerosła liczbę urodzeń aż o 201 tys.

W lipcu 2021 w Polsce urodziło się zaledwie 28 tys. dzieci – to mniej aż o 15 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, informuje GUS. Z danych wynika, że to właśnie lipiec jest miesiącem, w którym w naszym kraju na świat przychodzi najwięcej dzieci.

Zobacz również: 500+ nie działa. Polska z największym deficytem demograficznym od czasów II wojny światowej

Polecane wideo

Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg
Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg - zdjęcie 1
Komentarze (50)
Ocena: 4.98 / 5
gość (Ocena: 5) 05.10.2021 15:08
Czasy się zmieniły to i obyczaje są inne . Za komuny ludzie cieszyli się z tego co mieli . Nie było głupich telewizji i internetu . Ludzie ze sobą rozmawiali i poznawali się i nie wybrzydzali . A teraz każdy mysli , że może mieć tak samo jak w TV 😂 I to standardowe powiedzenie , wolę być sam / a niż z byle kim . Jak przyjdzie starość to wam się rozjaśni w głowach , ale to już będzie za późno na wszystko .
zobacz odpowiedzi (2)
Jola (Ocena: 5) 29.09.2021 07:19
Rodziłam w poniedziałek drogą naturalną i nie życzę nikomu takiego porodu. Poród ogólnie był łatwy ale w tym czasie zdążono mnie poniżyć , obdarto mnie z godności a najbardziej to z intymności, nigdy więcej się nie zdecyduje na dziecko chociaż mam wspaniałego syna nie popełnię drugiego takiego błędu chyba że coś się zmieni ale raczej nie ma na co liczyć. Miałam wrażenie że jestem molestowana, lekarze ,studenci to okropni ludzie .Będę pisać skargę nie podaruję tego .Moja psychika jest na skraju wyczerpania
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 28.09.2021 21:13
I wcale się nie dziwię. Myśleli że jak rzucą ochłapy w postaci 500zł na dziecko, to ludzie zaczną się rozmnażać jak króliki ? Haha, dobre sobie. Owszem, rozmnaża się, ale patola, nizina społeczna której jest w Polsce najmniej, a chyba nie o to im chodziło. Normalni ludzie na to nie polecą, bo zdają sobie sprawę z tego, że dziecko wymaga większych nakładów finansowych. Poza tym przez to jak traktuje się kobiety w szpitalach na porodówkach, to nie chcą rodzić dzieci. To przechodzi ludzkie pojęcie. Ostatnio przyszła bratowa rodziła i opowiadała o tym jak jest, ciągle nadąsane położne, które nie traktują pacjentek z szacunkiem tylko jak bydło, zero należytej opieki po porodzie zarówno do dziecka jak i do kobiety..masakra. Przez coś takiego chyba nigdy nie zdecyduje się na dziecko, może ewentualnie jedno, żeby miał kto odziedziczyć spadek.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.09.2021 17:36
i dobrze, może to zabrzmi strasznie, ale jak mamy miec taki socjalny kato taliban to lepiej jak zniknemy
odpowiedz
Gosia (Ocena: 5) 28.09.2021 14:18
Czas najwyższy że się mniej rodzi ludzi świat jest przeludniony i dobrze by było gdyby ten trend spadkowy był na całym świecie a zus kto pracuje ten ma a nieroby niech się sami martwią z czego będą zyc
odpowiedz

Polecane dla Ciebie