12 powodów, dla których nie warto mieć dzieci. Wszystkie są potwierdzone naukowo

Mówi się o nich wyjątkowo rzadko.
12 powodów, dla których nie warto mieć dzieci. Wszystkie są potwierdzone naukowo
Fot. Unsplash
10.08.2021

Niektórzy nie mogą mieć dzieci z różnych powodów medycznych, inni po prostu nie chcą się na nie decydować. Jeszcze do niedawna otwarte mówienie o swojej niechęci do posiadania potomstwa było postrzegane jako tabu. Kobietom zresztą do dziś wpaja się, że natura wyposażyła je w instynkt macierzyński, oraz że jeśli w młodości nie zdecydują się na dziecko to w przyszłości na pewno tego pożałują.  

Zobacz również: Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny

Tymczasem badania pokazują zupełnie coś innego. Wiele osób, które zdecydowały się na dzieci chciałoby cofnąć czas, ponieważ rodzicielstwo negatywnie przełożyło się na ich życie. W jaki sposób? Portal espressocommunication.com wymienia powody, dla których nie warto mieć dzieci. Każdy z nich jest poparty badaniami naukowymi. 

Powody, dla których nie warto mieć dzieci. Potwierdza je naukaFot. Unsplash

Powody, dla których nie warto mieć dzieci. Potwierdza je nauka 

#1: Szkodą romantycznej relacji 

Tak podaje CNN. Badacze odkryli, że “tempo spadku satysfakcji w związku jest dwa razy większe dla par, które mają dzieci w porównaniu z bezdzietnymi”. Powód? W pierwszej kolejności jesteście rodzicami, a nie kochankami, a zamiast na swojej relacji skupiacie się przede wszystkim na dzieciach. 

#2: Generują koszty 

W dzisiejszych czasach wychowywanie dziecka to niemałe wydatki. Jak podaje serwis marketwatch.com, w roku 2015 amerykańscy rodzice przeznaczali na swoją pociechę średnio 234 tys. dolarów od narodzin do ukończenia przez nią 17 lat, i to bez kosztów posłania dziecka na studia. 

#3: Pozbawiają snu 

Rodzicielstwo nierozerwalnie wiąże się z notorycznym niewyspaniem. I nie chodzi tylko o noworodki. Starsze dzieci również nie dają rodzicom spać, zwłaszcza gdy budzą ich koszmary albo gdy chorują. Jak podaje “The Guardian”, rodzice zmagają się z niedoborem snu średnio przez 6 lat. 

#4: Rujnują życie intymne 

Narodziny dziecka i udane życie seksualne raczej nie idą ze sobą w parze. Zdaniem lekarzy kobiety powinny powstrzymać się od współżycia przez 4-6 tygodni po porodzie. Ale nawet po tym czasie wiele mam skarży się na ból podczas stosunku. Co więcej, pożądanie ustępuje miejsca zmęczeniu, nowym obowiązkom, a nierzadko także kompleksom na punkcie wyglądu. 

#5: Szkodzą środowisku 

Jedno z badań cytowanych przez “The Independent” podaje, że “posiadanie dzieci to najbardziej destrukcyjna rzecz, jaką człowiek może zrobić środowisku”. Według szwedzkich naukowców decyzja o nieposiadaniu dziecka pozwala zaoszczędzić 58,6 ton emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. Dla porównania rezygnacja z samochodu to oszczędność tylko 2,4 ton. 

#6: Generują mnóstwo odpadków 

Jak wyliczają eksperci, dzieci urodzone w Ameryce Północnej każdego roku są odpowiedzialne za produkcję 30-40 mld jednorazowych pieluch.  

#7: Powodują zmniejszenie zarobków 

Z danych udostępnionych przez rządową agencję United States Census Bureau kobiety, które decydują się na dziecko w przedziale wiekowym 25-35 lat najczęściej padają ofiarami nierówności płacowych.  

#8: Utrudniają zdobycie wykształcenia 

To samo źródło podaje, że kobiety, które urodziły dziecko w młodym wieku są mniej wykształcone, co przekłada się na to, że otrzymują niższe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. 

#9: Osłabiają przyjaźnie 

Brak czasu, napięty grafik, nowe obowiązki - to wszystko sprawia, że rodzice często tracą kontakt ze znajomymi, a przyjaźnie się rozpadają. 

#10: Są niekorzystne dla zdrowia 

Naukowcy z University od Minnesota stwierdzili, że “matki spożywają więcej kalorii i są mniej aktywne fizycznie niż kobiety bezdzietne”.  

#11: Mają zły wpływ na stan psychiczny 

“The Atlantic” podaje: “Rodzice są bardziej narażeni na depresję i mniej szczęśliwi niż ich bezdzietni rówieśnicy”. 

#12: Odbierają czas tylko dla siebie 

“Daily Mail” cytuje wyniki badań, z których wynika, że przeciętna matka ma zaledwie 17 minut tylko dla siebie w ciągu dnia. To właśnie na kobiety spada większość obowiązków związanych z rodzicielstwem, a do tego wykonują pracę zawodową i zajmują się domem. 

Zobacz również: „Nie czuję się jak matka, czuję się jak opiekunka”. Ekstremalnie szczere wyznania osób, które żałują rodzicielstwa

Polecane wideo

Nena, Elma, Kaszmir. Nietypowe imiona, które polskie gwiazdy wybrały dla swoich dzieci
Nena, Elma, Kaszmir. Nietypowe imiona, które polskie gwiazdy wybrały dla swoich dzieci - zdjęcie 1
Komentarze (112)
Ocena: 4.61 / 5
Tata i Dziecko (Ocena: 5) 26.08.2021 10:39
Sądzę, że wszyscy powinniśmy według tego zrezygnować z posiadania dzieci. Ziemia się odrodzi, jak już wszyscy umrzemy, bo nie będzie komu już po niej chodzić. Dla środowiska najlepszym wyjściem, byłoby całkowite wymarcie człowieka. Potwierdza to nauka :D
zobacz odpowiedzi (1)
miija (Ocena: 5) 16.08.2021 13:14
Moja sąsiadka nigdzie nie pracuje nie ma partnera ani męża, ale co roku rodzi dziecko po czym zrzeka się praw do niego. To już tak chyba ósme sama nie wiem straciłam już rachubę. Co w tym najciekawsze, ma piękny dom trzy drogie samochody i znika co rok na trzy miesiące . Można, można.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2021 08:00
Powiem tak. Wazektomia w tych czasach to po prostu podstawa. Jeśli ktoś nie chce mieć dzieci lub ma rodzinę w komplecie...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 15.08.2021 21:50
Bzdury.. Jesli ludzie nie chca miec dzieci to najczesciej dla wlasnej wygody po to zeby zyc wygodnie wiecznie sie bawic (w wieku 20-30 lat to dobre rozwiazanie jednak z wiekiem kiedy znajomi zaloza wlasne rodziny moze byc trudniej) Nie oceniam bo sama tez jeszcze nie moge sobie na to pozwolic ale cala reszta powodow to tylko wymowki. Nie mniej jesli ktos tak uwaza to faktycznie lepiej sie na to nie decydowac.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.08.2021 14:29
Mam 50 lat i z obecnym partnerem 20 lat temu podjelismy decyzje o jego wazektomii, nie żałujemy. Jasne, mamy znajomych, dla których ich dzieci są całym światem i to jest spoko, ale my zawsze mieliśmy mnóstwo planów i nie zdazylismy jeszcze zrealizowac wszystkiego, wciaz duzo przed nami, im za to wystarcza domowe życie. Byłoby super gdyby jedni drugim przestali tłumaczyć jak mają żyć - bo mozna byc szczesliwym zarowno z dziecmi jak i bez. Tylko trzeba zastanowic sie czego sami chcemy od zycia za np. 10 lat a nie czego chcą inni. Bo to nie oni będą znosić wszystkie obowiązki, za to chętnie zobaczą innych umęczonych. Myślę, że dużo osób w ogóle nie życzy dzieci z przekonaniem, że są dobre tylko z nadzieją, że ktoś się w nie wpakuje i np. skończą się wczasy za granicą. Bo niektórym trudno jest znieść myśl, że oni mają dzieci i muszą podejmować mnóstwo wyrzeczeń a ktoś poszedł inną drogą i żyje zdecydowanie lżej i weselej.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie