Ilu polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na dzieci? Wyniki badań są szokujące

Wywołują u nich stany lękowe i depresyjne.
Ilu polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na dzieci? Wyniki badań są szokujące
fot. Unsplash (Marcos Paulo Prado & Ricardo Moura)
28.07.2021
Wiktoria Sobocińska

Mogłoby się wydawać, że wydanie na świat potomstwa wiąże się z ogromnym spełnieniem i nieustannym rozwojem. Jednak nie dla wszystkich scenariusz jest tak optymistyczny.

Zobacz również: Bycie mamą to praca na 2,5 etatu. Na obowiązki poświęca... 98 godzin tygodniowo

Są osoby, które przez posiadanie dzieci popadają w stany lękowe czy depresyjne. Stawanie w roli odpowiedzialnego rodzica to dla nich wyłącznie źródło potężnego stresu.

Polscy rodzice, którzy żałują rodzicielstwa 

Żałowanie rodzicielstwa często wiąże się z trudną sytuacją materialną czy stanem cywilnym – w końcu łatwiej stawić temu wyzwaniu czoła razem z partnerem, niż samotnie.

Z raportu CBOS jasno wynika, że większość Polaków chce mieć dzieci. Nie myślą jednak o konsekwencjach związanych z tą decyzją, które będą im przecież towarzyszyć już do końca życia.

Okazuje się, że w Polsce około 13 procent młodych rodziców żałuje tego, że w ogóle zdecydowało się na posiadanie dziecka

- wynika z badań Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, jak podaje zdrowie.wprost.pl.

Rola rodzica wiąże się z potężnym ryzykiem, wliczając w to przeprowadzki czy rozwody. Dopiero po urodzeniu dziecka tak naprawdę można się przekonać, z czym to się je.

Jedną z ważniejszych przyczyn żałowania decyzji o rodzicielstwie jest ulegnięcie kulturowej presji, zgodnie z którą tylko posiadając dziecko można być w pełni zaakceptowanym w społeczności dorosłych

- tłumaczy izraelska socjolożka Orna Donath w swojej książce Żałując macierzyństwa.

Niestety nie każdy potrafi poradzić sobie z takim wyzwaniem, co kończy się nawet psychicznymi zaburzeniami. Warto udać się wówczas do specjalisty, aby naprawić relację z dzieckiem oraz partnerem.

Zobacz również: „Nie czuję się jak matka, czuję się jak opiekunka”. Ekstremalnie szczere wyznania osób, które żałują rodzicielstwa

Polecane wideo

Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało
Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało - zdjęcie 1
Komentarze (68)
Ocena: 4.57 / 5
gość (Ocena: 5) 20.02.2022 15:58
Odgrzewacie kotlety papilocie.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 20.02.2022 15:14
Bez przesady, nie mam dziecka i nie wytykają mnie palcami na ulicy. Czasem ktoś spyta, czy chcę, ale nie mogą, ale ogólnie nie spotkałam się z presją. W tych czasach to raczej zwlekanie ma wartość, bo młodzi chcą najpierw mieć stabilną pracę i mieszkanie, a potem można myśleć o dzieciach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2021 10:04
To po uj było się j3bać i mnożyć ?! Kazał im ktoś ?!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.07.2021 14:56
Ludzie nie pojmuja ze owszem da sie zmusic kogos zeby mial dziecko alenie da sie zmusic zeby chcial je miec. Najpierw slyszysz "pokochasz na 100 jak urodzisz, zobaczysz ze wszystko zmieni sie na lepsze". Potem jak taki ktos urodzi i stwierdza ze zaluje slyszy " jestes nienormalna, wybrakowana" i radz sobie sama. Jasne ze debilizmem jest robic cos tylko dlatego ze ktos kazal ale o ile swiat bylby piekniejszy gdyby kazdy zyl po swojemi i traktowal innych z szacunkiem...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 29.07.2021 22:42
Strata czasu i pieniędzy
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie