Szpital do kobiet w ciąży: „Zamknij lodówkę, jedz dla dwojga, a nie za dwoje”. Internautki oburzone

„Zawstydzanie ludzi wagą jest niedopuszczalne” - komentowały pacjentki i ekspertki medyczne.
Szpital do kobiet w ciąży: „Zamknij lodówkę, jedz dla dwojga, a nie za dwoje”. Internautki oburzone
Fot. iStock
12.07.2021

Profil na Instagramie o nazwie @babkibabkom to oficjalne konto oddziału położniczo-ginekologicznego Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Parę dni temu o placówce zrobiło się głośno za sprawą wpisu, który pojawił się na wspomnianym profilu. Post był skierowany do kobiet w ciąży, ale jego wydźwięk pozostawia wiele do życzenia. 

Zobacz również: Lekarka opisała dramatyczny poród. „Kaju Godek, możesz być z siebie dumna”

„Zamknij lodówkę”. Oburzający wpis porodówki w Oleśnicy

Wpis zaczyna się słowami: “Problem wielkiej wagi, czyli o kilogramach w ciąży”. W jego dalszej części czytamy: 

To jest Ewa. 

Ewa jest naszą neonatolożką. 

Jej bombelek w brzuchu (zwany Brajanusz, bo #teamolesnica nie może się zdecydować czy lepiej, żeby nazywał się Brajan, czy może Janusz) ma już 30 tygodni. 

A Ewa dalej wygląda jak Ewa. 

Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga, a nie za dwoje. 

Ułatwisz życie i nam i sobie. 

Wpis został opatrzony hashtagami #ciąża, #dieta, #otyłość, #powikłania. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom)

Przekaz skierowany do kobiet w ciąży wywołał olbrzymie oburzenie i setki komentarzy. Zareagowały na niego nie tylko pacjentki, ale także ekspertki z dziedziny medycyny. Wszyscy zwracali uwagę na wyjątkowo fatfobiczny i fatshamingowy charakter wypowiedzi. 

Zawstydzanie ludzi wagą jest niedopuszczalne, a robienie tego przez przedstawicieli zawodów medycznych dodatkowo skrajnie nieetyczne. Brak słów 

- napisała seksuolożka Katarzyna Koczułap, prowadząca konto @kasia_coztymseksem. 

(...) Jeśli waszą intencją są prozdrowotne zachowania kobiet w ciąży, to je promujcie w pozytywny sposób, a nie przez zawstydzanie. Zawstydzanie ze względu na wagę nie przynosi pożądanych skutków, przeciwnie, może pogłębiać problemy ze zdrowiem, a także skutkować przytyciem. Waszymi pacjentkami są różne kobiety i chyba najlepiej byłoby dla dobra dzieci, które zaraz mają przyjść na świat, jak i samych kobiet, jakby szły na oddział bez lęku przed zawstydzaniem, na spokojnie, co po takim komunikacie może być znacznie utrudnione, tym bardziej, że już cały Internet huczy 

- skomentowały prowadzące profilu @ciałopozytyw_polska. 

Inne internautki pisały: 

To serio jest oficjalny profil oddziału państwowego szpitala? 

Żenująco niski poziom posta. Żenująco niski poziom empatii. Serio? 

Obrzydliwa retoryka. Jako mama, jako lekarka, jako człowiek jestem zniesmaczona. 

Na profilu @babkibabkom pojawiła się odpowiedź na te zarzuty, ale nowy post tylko zaognił sytuację. 

Klimat burzowy. 

O jakiej burzy mowa? O tej, którą wywołał mój wczorajszy post na IG. 

Z pozoru niewinny, dla mnie po prostu prowokacyjny, zapodał szeroko płynącą falę hejtu i oburzenia. A więc temat, który poruszyłam musi wzbudzać emocje, i to wielkie. 

Wracamy z kolejnym cyklem na FB i blogu do problemu otyłości, nie tylko w ciąży, ale też w ginekologii. (...)  

PS: Dla wszystkich tych, którzy tak bardzo pragnęli dowiedzieć się kto popełnił tę straszną zbrodnię i zamieścił ten haniebny post - tak, to ja, Gizela Jagielska, promotor całego zamieszania. Może rzeczywiście mam trochę "fatfobię", ale któż jest bez skazy? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom)

Internautki nie pozostawiły tych słów bez komentarza. 

Poprzedni post dostarczył za mało komentarzy? Dalej lecimy z bodyshamingiem? WSTYD. 

Emocji nie wzbudził temat otyłości. Emocje wzbudza chamstwo, brak empatii i postawa, która w przypadku personelu medycznego przeraża. Przeraża też, że tego nie rozumiesz. 

A później rozmawiam z 25-latką, która jeszcze nigdy nie była u ginekologa, bo się wstydzi swojego ciała, bo boi się oceny... Gabinet lekarski powinien być bezpiecznym i komfortowym miejscem dla pacjenta. Jeśli choć jedna osoba przez pani wpis zrezygnuje z badań i wizyty u lekarza, to nie powinna pani pracować w sumie w żadnej pracy, gdzie ma się kontakt z innymi ludźmi. 

Nie był to jednak koniec dyskusji. Następnie na profilu @babkibabkom pojawiło się zdjęcie oficjalnego pisma autorstwa dyrektora placówki w Oleśnicy. 

Szanowni Państwo, 

W związku z głosami krytyki dotyczącymi ostatnich wpisów na portalu społecznościowym oddziału położniczo-ginekologicznego Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy informujemy, że intencją było zwrócenie uwagi na istotny problem społeczny jakim jest otyłość wśród kobiet. Prawie u połowy kobiet w Polsce BMI przekracza 25, a 15,5 proc. mieści się w przedziale odpowiadającym otyłości. Jako placówka ochrony zdrowia szczególną uwagę zwracamy na zagadnienia związane z rozwojem chorób cywilizacyjnych, między innymi takich jak otyłość, która może stanowić poważne ryzyko dla życia i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. 

Jednocześnie ubolewamy, jeżeli ktokolwiek poczuł się uważony formą opublikowanego wpisu. Pragniemy zapewnić, że zdrowie pacjentów jest dla nas najwyższą wartością. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom)

Co sądzicie o całej sprawie? 

Zobacz również: Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny

Polecane wideo

Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie
Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie - zdjęcie 1
Komentarze (37)
Ocena: 4.78 / 5
gość (Ocena: 5) 05.08.2022 22:24
Zajebisty nagłuwek
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 18:43
Bardzo dobrze. Podstawowa zasada: żryj połowę i rusz dupę. Dotyczy wszystkich, ciężarówek też.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 12:32
Słusznie, że zwraca się uwagę na problem nadmiernego żarcia w ciąży, ale gospodarka hormonalna się zmienia i czasem waga szaleje. Mam 175cm wzrostu, moja pożądana waga to 62kg (testowałam rozne opcje i w tej się czuje I wyglądam najlepiej) i tyle też ważyłam jak zaszlam w ciążę. Ja- osoba szczupła, wysportowana (dużo biegam), dbająca o to co je nagle w 16tc przybrałam już 6kg, a jadłam tak samo jak przed ciaza, jedynie odpadło bieganie na rzecz innych ćwiczeń dozwolonych w ciąży. Byłam przerażona tym, jak szybko przybieram na wadze, do porodu miałam ostatecznie +17kg i choć nie wyglądało jakbym przytyła aż tyle (wzrost robi swoje), ja się czułam psychicznie źle z tą waga. Po porodzie zeszło 11kg, kolejne 6 zrzuciłam szybko zaraz po połogu, kiedy to wróciłam do ćwiczeń. Obecnie syn ma prawie 6 mcy, już od dawna wyglądam jak przed ciaza, a w ciąży naprawdę się nie obrzeralam, a jednak +17kg wskoczyło. Koleżanka z kolei jadła tony słodyczy w ciąży, a przytyła tylko 9kg, także nie bronie obrzerajacych sie, ale nie zawsze to jak wyglądamy w ciąży jest odwzorowaniem tego co jemy i lekarz chyba jednak powinien to wiedzieć?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.07.2021 18:32
Nie rozumiem oburzenia. Zamknij lodówkę, jedz dla dwojga, a nie za dwoje - bardzo ładnie napisane, bo wzywa do tablicy tylko te panie, które rzeczywiście przesadzają z jedzeniem. Nie hejtuje kilogramów związanych z powikłaniami i zaburzeniami. Rzuca światło na pewien problem, który często jest głupio tłumaczony. Co Wy z tą fatfobią? Wolelibyście żyć w zakłamanym świecie, gdzie się biję brawo takim patologiom jak dodatkowych 30kg w ciąży? Mówi się, żeby w ciąży nie palić i nie pić, dlaczego nie można w tym samym tonie powiedzieć, żeby się nie objadać? Lekarze są od tego, żeby mówić, co jest dobre dla naszego zdrowia, a nie głaskać nas po główkach. Wypłaczcie się mamusiom, do lekarza idźcie po uczciwy komunikat, bez owijania w bawełnę.
zobacz odpowiedzi (1)
Ja23 (Ocena: 5) 13.07.2021 11:52
Księżniczkom z nadwagą nie można zwrócić uwagę bo przecież można mieć 100 kg i dalej uważać jaka to jestem fajna i ciałopozytywna , a w..rzeczywistości nie ma.to. nic wspólnego z fajnoscią :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie