Wyjątkowe szkolenie dla fryzjerów. Nauczą się rozpoznawać oznaki przemocy domowej u klientek

„Osoby po drugiej stronie fotela znajdują się w idealnej pozycji, aby usłyszeć i zobaczyć oznaki przemocy”.
Wyjątkowe szkolenie dla fryzjerów. Nauczą się rozpoznawać oznaki przemocy domowej u klientek
Fot. iStock/Unsplash.com
10.07.2021

Każdego roku w Polsce ok. 90 tys. osób pada ofiarą przemocy domowej. Aż 80 proc. z nich stanowią kobiety, a zaraz za nimi – dzieci i osoby starsze. W ubiegłym roku koszmar kobiet maltretowanych pod własnym dachem z rąk męża czy partnera nasilił się jeszcze bardziej. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa i przymusowej domowej kwarantanny, która sprawiła, że ofiary utknęły z oprawcami bez możliwości ucieczki.   

Zobacz również: „Nasz telefon interwencyjny dzwonił niemal dwa razy częściej”. Centrum Praw Kobiet podsumowuje rok 2020

Na dramatyczne efekty tego zjawiska nie trzeba było długo czekać. Okazało się, że skala przemocy domowej w czasie kwarantanny wzrosła nawet o połowę. W Polsce przez pierwsze tygodnie izolacji liczba zgłoszeń telefonicznych w związku z przemocą domową zwiększyła się trzykrotnie. 

Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i w Irlandii. Na Zielonej Wyspie zanotowano ponad 40-procentowy wzrost przypadków przemocy domowej w czasie pandemii. Teraz pracownicy zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w tym kraju i w Wielkiej Brytanii będą uczyć się tego, jak rozpoznawać oznaki maltretowania u swoich klientek. 

Fryzjerki nauczą się rozpoznawać oznaki przemocy domowej u klientek 

Program edukacyjny dla fryzjerek i kosmetyczek nosi nazwę “Shear Haven”, a po raz pierwszy został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku opracowała go Susanne Post z Tennessee, właścicielka salonu fryzjerskiego, która sama była ofiarą przemocy domowej. 

Program składa się z kilku 20-minutowych kursów, w których można wziąć udział za pośrednictwem Internetu. Po ukończonym szkoleniu należy przystąpić do egzaminu, a w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku kursanci i kursantki otrzymują specjalny certyfikat, podaje “The Independent”. 

W ramach kursu pracownicy i pracowniczki salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz innych przedsiębiorstw związanych ze świadczeniem usług z zakresu pielęgnacji uczą się tego, jak rozpoznawać oznaki przemocy domowej, a także w jaki sposób prowadzić rozmowę tak, by w bezpieczny sposób udzielić klientkom odpowiedniej pomocy. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CEW UK (@cew_uk)

Fryzjerki, kosmetyczki i pracownicy salonów spa mają wyjątkową relację ze swoimi klientkami. Kobiety i mężczyźni po drugiej stronie fotela znajdują się w idealnej pozycji, aby usłyszeć i zobaczyć oznaki przemocy domowej 

- przekazano w oficjalnym oświadczeniu. 

Jak podaje “The Independent”, do tej pory w szkoleniu wzięło udział ponad 25 tys. osób. 

Zobacz również: „Stop kobietobójstwu”. Ta drastyczna kampania pokazuje, jak wygląda piekło przemocy domowej

Polecane wideo

Mówiono jej, że ma „nogi słonia”. Diagnozę poznała dopiero po 21 latach
Mówiono jej, że ma „nogi słonia”. Diagnozę poznała dopiero po 21 latach - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie