Bycie mamą to praca na 2,5 etatu. Na obowiązki poświęca... 98 godzin tygodniowo

Te wyniki badań nareszcie otworzą Wam oczy.
Bycie mamą to praca na 2,5 etatu. Na obowiązki poświęca... 98 godzin tygodniowo
fot. Unsplash (Mathilde Langevin, Kelly Sikkema)
01.07.2021
Zuzanna Niedzielska

Niektórym osobom wydaje się, że opiekowanie się dziećmi jest czymś tak oczywistym, że nie zasługuje na miano żadnej pracy. Tymczasem matki starają się walczyć o szacunek nie tylko ze strony społeczeństwa, ale nawet własnej rodziny, bliskich oraz partnera.

Zobacz również: Rewolucja na LinkedIn. „Mama zajmująca się dziećmi w domu” dopisana do oficjalnej listy stanowisk

Najnowsze wyniki badań są szokujące i mamy nadzieję, że zmienią dotychczasowe podejście do tej ważnej roli. Ilość godzin, jaką matki poświęcają na swoje rodzicielskie obowiązki równa się bowiem pracy na 2,5 etatu

Macierzyństwo to praca na 2,5 etatu

Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę aż 2000 matek z dziećmi pomiędzy 5 a 12 rokiem życia.

Po przeanalizowaniu ankiet, okazało się, że statystyczna kobieta zaczyna swoje zadania już o godzinie 6:23 i kontynuuje rodzicielskie obowiązki do samego wieczora, aż do godziny 20:31.

Przez ten czas przygotowuje posiłki, odprowadza pociechy do przedszkola lub szkoły, robi pranie czy sprząta w mieszkaniu. Obejmuje to również weekendy. Nie mówiąc o wspólnym odrabianiu lekcji.

Łącznie daje to wynik około 98 godzin tygodniowo, czyli równowartość 14-godzinnego tygodnia pracy. Wychodzi na to, że macierzyństwo jest jak praca... na 2,5 etatu.

Zajmowanie się dziećmi to bardzo wymagająca rola, w której trzeba wykazać się nie lada cierpliwością, siłą, a także kreatywnością. Jak się okazuje, trzeba też na to poświęcić ponad dwa razy więcej czasu, niż na obowiązki zawodowe.

Choć jest to zadanie wymagające niebywałych poświęceń i wyrzeczeń, to w dalszym ciągu jest niedoceniane. Obowiązki zdają się nie mieć końca, tylko stale ich przybywa. Zrozumie to tylko druga matka.

Prawie połowa ankietowanych kobiet uznała, że ich życie to niekończąca się lista rzeczy do zrobienia. Statystycznie owa codzienna lista obowiązków (obejmuje takie zadania jak karmienie piersią, przygotowanie posiłków czy pilnowanie ważnych terminów) zawiera średnio 26 pozycji! - podaje Focus.

Tylko jak poradzić sobie z aż tyloma zadaniami?

Lista zbawiennych narzędzi jest bardzo zróżnicowana - większość matek wskazywała na pomoc w postaci zabawek, kofeiny, wilgotnych chusteczek, krótkich drzemek i... oglądania Netflixa.

Jednym z najważniejszych pytań w tej sytuacji jest to, kiedy mamom udaje się wygospodarować chociaż chwilę dla samej siebie.

Badania pokazują, że godzinę i siedem minut dziennie

- podsumowuje portal independent.co.uk.

Może w końcu wyniki badań dadzą innym do myślenia.

Zobacz również: „Nie czuję się jak matka, czuję się jak opiekunka”. Ekstremalnie szczere wyznania osób, które żałują rodzicielstwa

Polecane wideo

Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało
Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało - zdjęcie 1
Komentarze (39)
Ocena: 4.54 / 5
Aldona (Ocena: 5) 08.07.2021 06:25
Bycie mamą to naprawdę praca na cały etat. Dobrze, że mam roombe to chociaż o podłodze nie muszę myśleć.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 03.07.2021 19:53
No tak bo tylko matki gotują, piorą, sprzątają itp.Co za bzdury
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.07.2021 19:58
Ja jestem za leniwa na dziecko i kocham pracować. Lubię swoj wolny czas i ciszę i nie wyobrażam sobie jak ktoś się drze obok mnie , jestem za nerwowa. Natomiast jak kiedyś będę miła dziecko to myśle ze max rok i wrócę do pracy.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 02.07.2021 16:18
pierniczą leniwe maDki jakoś większość matek (na szczęście) pracuje zawodowo.
zobacz odpowiedzi (1)
Zz (Ocena: 2) 02.07.2021 09:49
Podobno niemowlęta dużo śpią więc nigdy nie zrozumiem matek, ktore gadają, że nie mają na nic czasu! Co za problem wlączyc serial na netflixie w trakcie karmienia? Ale nie, powie, ze nie ma czasu na nic ;) Starsze dzieci idą do żłobka/przedszkola/szkoly, ale znowu niepracująca powie, ze nie ma na nic czasu bo pare razy dziennie odkurza, mopuje itd... Ehh te madki
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie