Właśnie taki model rodziny jest najszczęśliwszy. Wcale nie chodzi o tradycyjny układ

Dla wielu osób to spore zaskoczenie.
Właśnie taki model rodziny jest najszczęśliwszy. Wcale nie chodzi o tradycyjny układ
Fot. Unsplash
29.06.2021

W dzisiejszych czasach rodzina to już niekoniecznie mama, tata i dziecko lub ich gromadka. Istnieje wiele rodzin patchworkowych, są rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby decydujące się na adopcję, pary jednopłciowe, które spełniają swoje marzenie o rodzicielstwie... Przykłady można by wymieniać jeszcze długo.

Zobacz również: Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę

Ostatnio naukowcy postanowili sprawdzić jaki model rodziny jest najszczęśliwszy. Z ich badań wynika, że wcale nie chodzi o tzw. rodzinę tradycyjną

Jaki model rodziny jest najszczęśliwszy?

Fot. Pexels

Jaki model rodziny jest najszczęśliwszy?

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Bronwyna Harmana z Edith Cowan University z Perth w Australii. Eksperyment trwał aż 5 lat. W tym czasie naukowiec przeprowadzał ankiety wśród setek rodziców z różnych typów rodzin.

Uczestnicy badania mieli ocenić swój poziom życiowej satysfakcji, poczucia własnej wartości, poziom wsparcia oraz wytrwałości. Na podstawie uzyskanych wyników dr Harman stworzył ranking najszczęśliwszych rodzin. Okazało się, że najszczęśliwsze są rodziny z czwórką lub większą liczbą dzieci. Tuż za nimi, z różnicą zaledwie 0,25 proc. uplasowały się rodziny, w których rodzice zaliczają się do społeczności LGBTQ.

Jak podaje organizacja Family Strenght Research Project, szczęśliwe rodziny określa szereg cech wspólnych. Są to m.in. dobra komunikacja, radość ze spędzanego wspólnie czasu, okazywanie uczuć i wsparcia, akceptacja, zaangażowanie i wytrwałość.

Jeśli chodzi o duże rodziny uważamy, że odczuwają one silne wzajemne wsparcie. Dzieci nigdy się nie nudzą, mają z kim się bawić i stosunkowo wcześnie stają się niezależne

- komentował dr Harman.

Naukowiec dodał, że zarówno rodzice z dużą gromadką dzieci, jak i rodzice należący do społeczności LGBTQ cechują się bardzo silną chęcią posiadania potomstwa.

Rodzice LGBTQ muszą wykazać się wielkim wysiłkiem aby spełnić swoje marzenie o dzieciach - są one bardzo, bardzo chciane.

Co sądzicie o takich wynikach badań?

Zobacz również: Dzieci rodziców homoseksualnych lepiej radzą sobie w szkole. Badania nie pozostawiają złudzeń

Polecane wideo

„Najbardziej fotogeniczna rodzina na świecie”. Ich zdjęcia to kumulacja piękna
„Najbardziej fotogeniczna rodzina na świecie”. Ich zdjęcia to kumulacja piękna - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 5) 30.06.2021 12:59
Ja bym chciała urodzić się w bogatej rodzinie gdzie wsparciem jest np. dom lub mieszkanie na start w dorosłość (na własność rzecz jasna). Dobre słowa i tak w dzisiejszych czasach nie mają wartości na rynku pracy, czy ogólnie dorosłym życiu. Z czegoś się trzeba utrzymać a prezent w postaci własnego mieszkania bardzo by życie ułatwił. Biedne rodziny tylko słowami mogą sobie pomagać, a jak to w znanym powiedzeniu: nie słowami a czynami poznasz po tym, że komuś zależy na tobie. Piszę to z perspektywy osoby która po stracie ojca z powodu choroby została wychowana w biednej rodzinie. Nie mogłam liczyć na łatwiejszy start w dorosłość, żadnego darmowego mieszkania, opłaty za studia. Od matki wdowy nawet wstyd wymagać by coś takiego finansowała. Dodam jeszcze że jest nas 3 rodzeństwa, ja najmłodsza. Wiadomo że najmłodszemu najmniej się dostanie. Takie prawa prawie wielodzietnej rodziny, więc co tu dopiero mówić o tych dużych rodzinach.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 29.06.2021 12:08
Rodzina szczęśliwa to taka która żyje wg swoich zasad a nie naukowców. Para/małżeństwo będzie mieć psa, kota, bez dziecka czy jedno dziecko lub więcej dzieci ich wybór w jakiej relacji będą szczęśliwi.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.06.2021 08:28
Ku.r.wa mać. Fiut z fiutem i cipa z cipą NIGDY NIE SPŁODZĄ POTOMSTWA. Rozumiem, że Zachód (szczególnie Anglia, Niemcy i USA) pod wpływem protestanckich debilizmów przez wieki prześladował homoseksualistów (z karą śmierci włącznie), ale żeby teraz odwalać takie debilizmy w drugą stronę?! Nie, nie, nie!
zobacz odpowiedzi (11)
gość (Ocena: 5) 29.06.2021 07:27
Na tyle dzieci trzeba mieć kupę kasy i czasu. Nie sztuka narobić dzieciaków i jakoś to będzie. A i na start trzeba im coś dać a nie tylko dobre słowo i trzymanie kciuków.
zobacz odpowiedzi (9)
gość (Ocena: 5) 29.06.2021 06:05
Kiedyś to było ciężko z 4 dzieci a teraz?mają wszystko
odpowiedz

Polecane dla Ciebie