„Stosunek bez zgody to gwałt”. Kolejny europejski kraj zmienia definicję tego przestępstwa

„To historyczne zwycięstwo kobiet” - mówią eksperci.
„Stosunek bez zgody to gwałt”. Kolejny europejski kraj zmienia definicję tego przestępstwa
Fot. iStock
22.06.2021

Według artykułu 197 obowiązującego w Polsce Kodeksu karnego przestępstwo zgwałcenia to “zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę”. Zgodnie z tymi zapisami gwałt definiowany jest przede wszystkim na podstawie przemocy fizycznej i przymuszania do stosunku.  

Zobacz również: „Okazja czyni gwałciciela”. Tak ekspert skomentował gwałt i zabójstwo 18-latki

We wrześniu 2020 roku do przełomowej zmiany prawa doszło w Danii. Teraz podstawowym czynnikiem definiującym przestępstwo zgwałcenia w tym kraju jest brak zgody na stosunek, a nie przemoc fizyczna wobec ofiary.   

W ślad za Duńczykami ostatnio podążyła Słowenia, która również zapowiedziała zmianę w legislacji. Eksperci mówią o “historycznym zwycięstwie” kobiet tego kraju. 

Słowenia zmienia definicję gwałtu: brak zgody, nie przemoc 

Słoweński parlament przegłosował zmianę prawa zakładającą, że gwałt będzie definiowany jako stosunek seksualny bez wyrażonej zgody. Tym samym z przepisów zniknie warunek mówiący o “przymuszaniu”, “użyciu lub grożeniu siłą” oraz “braku możliwości obronienia się”, które do tej pory musiały zaistnieć, aby przestępstwo zostało uznane za zgwałcenie, podaje “The Independent”. 

To historyczne zwycięstwo kobiet w Słowenii i ważny krok na drodze do zmian w kulturze, podejściu i zachowaniu. To również hołd wobec lat prowadzenia kampanii przez osoby, które przeżyły gwałt, i które przyczyniły się do tego, aby inne kobiety nie musiały przechodzić przez to samo, co one 

- komentował Nils Muižnieks z Amnesty International. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amnesty Slovenia (@amnestyslovenia)

Ekspert dodał, że Słowenia jest dopiero 13. europejskim krajem, który “uznaje ten prosty fakt, że seks bez zgody to gwałt”, chociaż coraz więcej państw zmienia swoją prawną definicję przestępstwa zgwałcenia. 

Wciąż jest wiele do zrobienia, aby rzucić wyzwanie głęboko zakorzenionym postawom wobec gwałtu i szkodliwych stereotypów płciowych, ale dziś poświęcamy chwilę na świętowanie 

- mówił Muižnieks. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amnesty Maastricht Students (@amnestymaastricht)

Do grona europejskich krajów, które definiują gwałt jako stosunek seksualny bez wyrażonej zgody zaliczają się Wielka Brytania, Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Grecja, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Szwecja i Niemcy. Nad podobnymi zmianami w legislacji pracują obecnie Hiszpanie oraz Holendrzy. 

Zobacz również: Polska też zmieni definicję gwałtu w oparciu o świadomą zgodę? Powstaje projekt w tej sprawie

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.13 / 5
Seaman (Ocena: 1) 20.07.2021 09:49
Zgoda powinna być na piśmie, najlepiej poświadczonym notarialnie, bo jak inaczej udowodnić, że była, kiedy pani się coś odwidzi po fakcie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.06.2021 16:58
Super, liczę na to że w Polsce też coś się zmieni chociaż pewnie niepredko...
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 22.06.2021 14:59
Wuciagacie z kontekstu. Polskie prawo bardzo suoer zdefiniowalo brak SWIADOMEJ zgody. Przez co jest lepsze niz ogolnie stwerdzenie brak zgody. Ktos tu wyczytal tylko kilka slow z fefiinicji xD Artykul manipulowany
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.06.2021 14:57
Dokładnie! Historyczne zwycięstwo kobiet? A mężczyźni to przepraszam bardzo nie są wykorzystywani?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2021 12:57
Tylko kobiety są gwałcone? Nie dziw, ze faceci boją się do tego przyznawać. I serio, za każdym razem będę mówiła: tak, wyrażam zgodę na seks. Już do końca ludzi pojebalo.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie