„Ubrania nie mają płci”. Nauczyciele zakładają spódnice w geście solidarności z wyrzuconym uczniem

Chciał wyrazić wsparcie z koleżankami. Dziś sam jest wspierany przez setki osób.
„Ubrania nie mają płci”. Nauczyciele zakładają spódnice w geście solidarności z wyrzuconym uczniem
Fot. Twitter.com (@borjamusico)
11.06.2021

Dyskryminacja i różne traktowanie ze względu na płeć ma miejsce na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest podejście do ubierania się. Mnóstwo dziewcząt doświadczyło nagany lub innych negatywnych konsekwencji w szkole tylko dlatego, że przyszło na zajęcia w bluzce odsłaniającej ramiona lub w krótkiej spódnicy. Nierzadko kazano im się zakryć lub przebrać, a jako powód często podawano, że taki strój “rozprasza” czy wręcz “kusi” chłopców. 

Zobacz również: Szkoła przerobiła zdjęcia uczennic, aby wyglądały „skromniej”. „Poczułam, że padłam ofiarą seksualizacji”

Rok temu jeden z hiszpańskich uczniów postanowił zaprotestować przeciwko takiemu podejściu. W tym celu przyszedł do szkoły ubrany w spódnicę. Został wyrzucony. Dziś gest solidarności z chłopakiem okazuje coraz więcej hiszpańskich nauczycieli, którzy przychodzą na lekcje ubrani w spódnice. 

„Ubrania nie mają płci”. Nauczyciele noszą spódnice w proteście

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2020 roku. Właśnie wtedy 15-letni Mikel Gomez pojawił się w szkole w spódnicy. Jak tłumaczył później w viralowym nagraniu na TikToku, zrobił to, ponieważ chciał wyrazić solidarność z koleżankami, które mają dość bycia seksualizowanymi z powodu ubioru, a także poparcie dla różnorodności, oraz zakwestionować normy społeczne dotyczące płci. 

@mikelgmz

No me daba tiempo a contarlo todo☠️#parati

♬ original sound - Mikel Gómez

Gomez został wysłany do szkolnego psychologa, który wypytywał go na temat jego tożsamości płciowej oraz tego, czy 15-latek identyfikuje się jako kobieta. Ostatecznie Gomez został wyrzucony ze szkoły. 

Od tamtego czasu wsparcie wobec Gomeza wyraziły setki uczniów, a także nauczycieli, którzy przychodzą na zajęcia w spódnicach w ramach akcji #LaRopaNoTieneGenero, czyli “Ubrania nie mają płci”. Wśród nich są m.in. Manuel Ortega i Borja Velazguez, którzy postanowili nosić spódnice w szkole przez cały maj i zamieścili zdjęcia z akcji w mediach społecznościowych. 

Szkoła, która edukuje z szacunkiem, różnorodnością, koedukacją i tolerancją. Ubierajcie się, jak chcecie! Przyłączamy się do kampanii #ubranianiemająpłci. 

W proteście bierze również Jose Pinas, nauczyciel matematyki.  

20 lat temu byłem prześladowany i obrażany w związku z moją orientacją seksualną w szkole, w której dziś uczę. Wielu nauczycieli odwracało głowę. Chcę dołączyć się do akcji Mikela, który zostały wyrzucony i wysłany do psychologa dlatego, że przyszedł na lekcje w spódnicy. 

Również wielu rodziców uczniów informowało o tym, że ich nastoletni synowie przyłączyli się do protestu. 

Mój 13-letni syn założył wczoraj do szkoły spódnicę. Umówili się tak z kilkoma kolegami. Jestem z niego dumna. 

Co sądzicie o takiej akcji? 

Zobacz również: Ma 61 lat, żonę i trójkę dzieci. Swoimi stylizacjami udowadnia, że ubrania nie mają płci

Polecane wideo

Tak dziś wygląda chłopiec z opakowania Kinder Czekolady. Teraz to dorosły (i przystojny!) mężczyzna
Tak dziś wygląda chłopiec z opakowania Kinder Czekolady. Teraz to dorosły (i przystojny!) mężczyzna - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.43 / 5
123 (Ocena: 5) 14.06.2021 08:36
zdarzają się panowie z tak zgrabnymi nogami, że nie jedna kobieta może zazdrościć, tak że czemu mają czasem tych zgrabnych nóg nie pokazać :)
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 12.06.2021 07:26
Przestańcie propagować te chore ideologie bo już rzygać się chce. Oczywiście nie należy potępiać osób, które na prawdę mają taki problem(tych osów w rzeczywistości jest bardzo mało, i bądźmy szczerzy są to osoby chore) ale nie można dzieciom prać mózgów że sobie mogą płeć wybierać czy orientację! Cieszę się że nie mam dzieci bo ten świat zmierza do zagłady
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 11.06.2021 20:26
I to są nauczyciele wprowadzają ideologię zamiast uczyć przedmiotu bez wahania zabrałbym swoje dziecko z takiej szkoły. Jeszcze parę lat temu śmiałem się z kolegi jak wysyłał swoje dzieci do prywatnej katolickiej szkoły, takiej z mundurkami. Teraz mu się wcale nie dziwię
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 1) 11.06.2021 17:35
Świry.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.06.2021 12:21
A ja mam z kolei dość głupich komentarzy że "w glanach i bojówkach to sobie męża nie znajdziesz".
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie