Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny

Dlaczego coraz rzadziej decydujemy się na to, żeby zostać mamą?
Polki o macierzyństwie. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny
Fot. Unsplash
08.06.2021

Kryzys demograficzny w naszym kraju wciąż się pogłębia, a sytuacja jest najbardziej dramatyczna od czasów II wojny światowej. Tak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. W 2020 roku w Polsce urodziło się 355 tys. dzieci, czyli o 20 tys. mniej niż rok wcześniej. 

Zobacz również: 500+ nie działa. Polska z największym deficytem demograficznym od czasów II wojny światowej

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, m.in. podejście Polek do zakładania rodziny w naszym kraju. Z nowego badania wynika, że aż 55 proc. kobiet jest zdania, że Polska nie jest dobrym miejscem do realizacji planu o macierzyństwie. 

Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny według ponad połowy Polek 

Fot. iStock

Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny według ponad połowy Polek 

Takie wnioski płyną z raportu zatytułowanego “Polki o macierzyństwie 2021”, opracowanego przez firmę badawczą SW Research wraz z Katarzyną Pawlikowską i agencją Garden of Words. 

Autorzy badania zapytali Polki w wieku 16-44 lat o to, co myślą o posiadaniu dzieci. Przyjrzeli się tej kwestii m.in. pod kątem takich zagadnień jak kariera zawodowa, wsparcie ze strony państwa czy środowisko. Wnioski z raportu opublikowano m.in. w serwisie kobieta.onet.pl. 

Ankietowane Polki twierdzą, że życie nie kończy się na byciu matką. Aż 56 proc. pytanych, bez względu na wiek, ceni sobie rozwój zawodowy i dobrą pracę, a także niezależność finansową (49 proc.). Jednocześnie prawie 33 proc. kobiet jest zdania, że Polki muszą rezygnować z pracy, żeby zajmować się dzieckiem.  

Wśród przyczyn tego, dlaczego kobiety w naszym kraju coraz rzadziej mają dzieci lub nie decydują się na nie wskazywano, że nie chcą rezygnować z pracy z obawy, że nie będą miały gdzie wrócić (35 proc. ogółu i 37 proc. matek), oraz że kobiet nie stać nas na dziecko, ponieważ ich zarobki są zbyt niskie (prawie 35 proc.). 

W kwestii decydowania się na założenie rodziny olbrzymią rolę odgrywa także wsparcie ze strony instytucji państwowych. Na pytanie o to, czy Polska jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę i mieć dzieci aż 55 proc. kobiet odpowiedziało przecząco. Po zawężeniu grupy badanych tylko do tych, które nie mają dzieci, odsetek negatywnych odpowiedzi wynosi blisko 65 proc. kobiet. Ankietowane wymieniały zwłaszcza takie przyczyny jak brak faktycznego wsparcia systemowego dla rodziny oraz dostępu do niezbędnych usług (38 proc.), a także ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich (blisko 37 proc.). 

Polska nie jest dobrym krajem do założenia rodziny według ponad połowy Polek 

Fot. iStock

Przed zachodzeniem w ciążę często powstrzymuje nas również lęk. Nieco ponad 30 proc. kobiet uważa, że Polki boją się ewentualnej niepełnosprawności dziecka, a w naszym kraju nie ma rozwiązań skierowanych do rodzin dzieci z niepełnosprawnościami. Również prawie 30 proc. badanych wskazuje, że nie decyduje się na rodzicielstwo z powodu braku dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Z kolei co piąta respondentka wskazuje na brak dostępności metody in vitro przy problemach z płodnością, co jest poważnym problemem i niejednokrotnie uniemożliwia posiadanie potomstwa. 

Coraz bardziej istotnym czynnikiem w temacie ewentualnego macierzyństwa jest również stan naszej planety. Jak wynika z badania, niecałe 10 proc. kobiet uważa, że Polki nie mają dzieci w związku ze zwiększającym się zanieczyszczeniem środowiska i szybko zmieniającym się klimatem. 

Zobacz również: „Nie czuję się jak matka, czuję się jak opiekunka”. Ekstremalnie szczere wyznania osób, które żałują rodzicielstwa

Polecane wideo

Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę
Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 4.5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 08.06.2021 15:54
Zaszłam w ciąże będąc w długim związku niestety związku nie małżeńskim,chociaż ślub planowaliśmy po urodzeniu dziecka,tyle stresu i przykrych słów jakich usłyszałam w ciąży tylko dlatego że nie mam obrączki na palcu w życiu nie słyszałam,beszczelne słowa typu po co wam było to dziecko,nie trzebabyło się grać.Jak można chronić życie nienarodzone,jak na kobiete w ciąży wylewa się wiadro pomyj a tacy katolicy i obrońcy życia
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 08.06.2021 12:50
Ja im bardziej jestem starsza to nie chce mieć dzieci, im głupsze przepisy wymyślają to tym bardziej odstraszają polki by rodziły dzieci
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 1) 08.06.2021 10:00
p0lka na żonę się nie nadaje.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 08.06.2021 09:47
Dobrze, świąt jest obecnie przeludnieny, ludzie powinni przystopowac z reprodukcja tak czy inaczej. Oczywiście było by najlepiej gdyby ograniczyli się głównie ludzie z krajów 3 świata, bo tam jest największy problem i zbyt duża liczba urodzeń, A pieniędzy nie ma na nie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.06.2021 09:21
Polska to nie jest dobry kraj do niczego 😂
odpowiedz

Polecane dla Ciebie