Masz dosyć wulgarnych, ulicznych zaczepek? Ekspertka podpowiada, jak reagować na krępujący „catcalling”

To wcale nie komplement, tylko molestowanie słowne.
Masz dosyć wulgarnych, ulicznych zaczepek? Ekspertka podpowiada, jak reagować na krępujący „catcalling”
fot. Unsplash (Brooke Cagle & Nadine Shaabana)
29.05.2021
Zuzanna Niedzielska

Molestowanie uliczne to niestety nadal bardzo powszechny i bagatelizowany problem. To sprawia, że kobiety nie zawsze czują się bezpiecznie, idąc samotnie ulicą, zwłaszcza wieczorami. 

We Francji wprowadzono już przepisy, które sprawców „catcallingu” obciążają karą pieniężną o wysokości 750 euro. Tym śladem poszła również Holandia. 

Zobacz również: Finlandia mówi „dość”. Pół roku za kratkami dla mężczyzn wysyłających zdjęcia przyrodzenia

Polska nadal nie doczekała się prawnego uregulowania pod tym kątem, zresztą samo pojęcie i zjawisko przemocy słownej nie każdemu jest tutaj dobrze znane. Przyczyna zawsze leży w braku edukacji i świadomości społeczeństwa. Ofiary i świadkowie zdarzeń milczą, a mężczyźni pozostają bezkarni. 

Czym jest „catcalling”?

„Catcalling” to różnego typu seksistowskie zaczepki, kierowane do kobiet w przestrzeni publicznej. Czyli inaczej uprzedmiotawianie ich i sprowadzanie do roli seksualnego obiektu. Można odnieść wtedy wrażenie, że adresatka wulgarnych słów jest wyłącznie chodzącą częścią swojego ciała, spódniczką, albo ładną buzią... 

Obcy mężczyzna daje sobie wówczas prawo do oceniania kobiecego ciała czy ubioru, stawiając adresatkę w bardzo niezręcznej sytuacji. To wszelkie uwagi na temat wyglądu, gwizdanie, cmokanie czy trąbienie samochodem na widok dziewczyny. Pewnie nieraz usłyszałaś idąc ulicą słynne:

Co idzie taka smutna? Uśmiechnij się

- chociaż wcale nie miałaś obowiązku tłumaczyć się nikomu ze swojego wyrazu twarzy.

Takie sytuacje nagminnie zdarzają się nawet, kiedy kobieta jest normalnie ubrana i nie zwraca na siebie uwagi. Prawda jest jednak taka, że argument dotyczący stylizacji nie ma tutaj nic do rzeczy, bo każda z nas ma prawo ubierać się tak, jak chce. I nikt nie ma prawa tego komentować.

"Wyzywający strój" bywa jedynie kiepską próbą wytłumaczenia takiego przemocowego zachowania, co można zakwalifikować jako wtórną wiktymizację, czyli przenoszenie ciężaru winy na ofiarę

Wiele kobiet skarżąc się na powyższe doświadczenia, słyszy w odpowiedzi, że powinny "cieszyć się, że mają takie powodzenie". Tymczasem jest to zwykła przemoc i zawstydzanie.

Mężczyzna bez żadnego szacunku łamie nasze osobiste granice. Ofiary o wrażliwej psychice mogą nie poradzić sobie z taką traumą.

Przyzwalanie na takie zaczepki, bagatelizowanie problemu i brak reakcji pogłębiają jedynie piramidę kultury gwałtu w społeczeństwie

fot. wikipedia.org

Jak reagować na wulgarne zaczepki?

Najważniejsze jest to, aby zareagować i nie powielać biernej postawy. Nawet, jeśli w takiej sytuacji czujemy blokadę, ważne, aby nie odpowiadać uśmiechem. Na początku wystarczy zatrzymać się i spojrzeć na sprawcę przemocy... z politowaniem. To powinno zbić go z tropu.

Doskonale z tym zadaniem radzi sobie bohaterka filmu Obiecująca. Młoda. Kobieta. Po prostu spokojnie patrzy w stronę śmiejących się i komentujących jej wygląd facetów, aż w końcu onieśmieleni przestają i wracają do swoich obowiązków. Jeśli jeszcze nie widziałyście tego filmu, koniecznie nadróbcie zaległości!

Natalia Tur z kanału Nishka Movie poświęciła cały odcinek na temat tego, jak reagować na tego typu wulgarne zaczepki. Na ulicy nikt nie spodziewa się takiej nagłej konfrontacji, dlatego dobrze zapamiętać to sobie odpowiednio wcześniej i systematycznie ćwiczyć pewność siebie. 

Autorka opowiada, że mimo zażenowania, czasami znajduje w sobie siłę, aby odpowiedzieć na komentarz coś w rodzaju:

  • „Serio? Żenujące.”
  • „Gwizdanie i rzucanie prymitywnych uwag to wszystko na co Cię stać?”
  • „Chciałbyś, żeby ktoś tak mówił do Twojej córki, siostry lub żony?”

- tłumaczy, że należy zawstydzić napastnika. 

To bardzo istotne, aby nie bagatelizować problemu, nawet kiedy nie dotyczy nas bezpośrednio. Jeśli jesteśmy świadkami przemocy, reagujmy słowami: Twoje zachowanie jest niestosowne. Nie zachowuj się tak. 

Jak radzić sobie z molestowaniem słownym w pracy?

Okazuje się, że ten problem jest obecny nie tylko na ulicach, ale również w miejscach, gdzie z marszu wydaje się to głęboko niestosowne. Wtedy jeszcze trudniej jest odnieść się do przemocowego zachowania, ponieważ po pierwsze, lepiej bądź gorzej znamy napastnika, a po drugie, nie chcemy mieć z tego tytułu nieprzyjemności w pracy, na której nam zależy.

Ważne, aby wyraźnie postawić granicę i powiedzieć na przykład:

Słuchajcie, nie życzę sobie takich zachowań. Czuję się z takimi uwagami niekomfortowo i źle, więc proszę, żebyście więcej tego nie robili. To jest molestowanie słowne

- proponuje socjolożka z Nishka Movie.

Mimo wszystko, jeśli rozmowy nie zdadzą egzaminu, warto udać się do przełożonego, zgłosić skargę i poprosić o interwencję

Byłyście ofiarami takiego zachowania? Może macie własne pomysły na dosadną odpowiedź?

Zobacz również: „Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie

Polecane wideo

Oto najpiękniejsza kobieta na świecie! „Mój Boże, kim ona jest?!” - dopytują faceci
Oto najpiękniejsza kobieta na świecie! „Mój Boże, kim ona jest?!” - dopytują faceci - zdjęcie 1
Komentarze (36)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 30.05.2021 09:31
Praca to jedno, ale jak na ulicy będziesz się za bardzo stawiać, to panowie stojący w grupie stwierdzą, żeś samica psa, próbujesz ich obrazić i trzeba cię nauczyć szacunku. Więc zamiast głupiego gwizdnięcia dostaniesz jeszcze wpierdziel. Lepiej to ignorować.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.05.2021 01:42
Niektórzy faceci są obrzydliwi...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.05.2021 14:42
Twój kolega też narkotyki i alkohol ? Takie miałam obawy...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.05.2021 14:14
Do ziomka . Czytałam kilka twoich wpisów. W tym że uważasz ...niski wzrost , samotność, narkotyki ,alkohol....wiesz o jaki wpis chodzi ... Zacznę od tego ,ze masz średni wzrost... Wygląd aktora ..ładny, spokojny , głos , który uspokaja... Świetny psycholog . Dobrze tanczysz ... Intelekt, inteligencja , wykuta wiedza , twórczy... Wykształcony, masz powodzenie ...wiesz o tym ... Poczucie humoru , ale i z natury zazdrosny Jesteś samotny z racji zawodu. Nie jedna marzy o wspólnym życiu z z Tobą Po co Ci narkotyki i alkohol , porozmawiaj z Bogiem , niech się tym zajmie ..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.05.2021 13:02
Ciekawe jak czuli by się ci panowie gdyby obce kobiety komentowały wielkość ich przyrodzenia? Pamiętam jak raz w sklepie jakiś Janusz złapał mnie za tyłek. Odwróciłam się i dałam mu w pysk. A on burak jeden się śmiał. Usłyszałam wtedy od jednej starszej pani, że powinnam się cieszyć bo to taki komplement. Inna mi powiedziała, że sama sprowokowalam sytuację bo byłam prowokująco ubrana. No błagam, dżinsy, bluza i kurtka to jest prowokująco? Powiedziałam o tej sytuacji mojemu tacie. Dał w pysk temu Januszowi. Teraz jak mnie widzi to ucieka na drugą stronę ulicy.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie