Szkoła przerobiła zdjęcia uczennic, aby wyglądały „skromniej”. „Poczułam, że padłam ofiarą seksualizacji”

Wobec zdjęć chłopców bez koszulki nie było żadnych zastrzeżeń.
Szkoła przerobiła zdjęcia uczennic, aby wyglądały „skromniej”. „Poczułam, że padłam ofiarą seksualizacji”
Fot. YouTube.com/KARE 11
26.05.2021

Robienie zdjęć klasowych to tradycja, która najczęściej odbywa się pod koniec roku szkolnego. Uczniowie pozują do aparatu całą grupą wraz ze swoim wychowawcą lub wychowawczynią, czasami fotograf wykonuje również zdjęcia indywidualne lub mniejszych grup kolegów i koleżanek z klasy. 

Zobacz również: „Chłopcy lubią, gdy dziewczyna jest atrakcyjna i zadbana”. Tego uczą się 6-klasiści na WDŻ

W Stanach Zjednoczonych wygląda to nieco inaczej. Zgodnie ze zwyczajem pod koniec każdego roku szkolnego uczniowie i uczennice otrzymują tzw. yearbooki, czyli księgi pamiątkowe z fotografiami całego rocznika. Osoby, które uczęszczają do danej szkoły pozują indywidualnie, do zdjęć portretowych. 

Ostatnio takie fotografie wykonywano w szkole Bartram Trail High School na Florydzie. Jednak część uczniów, a właściwie uczennic, które otrzymały swoje albumy przeżyły niemały szok. Okazało się, że ich zdjęcia zostały przerobione bez ich wiedzy i zgody. 

Szkoła przerobiła zdjęcia uczennic, aby wyglądały „skromniej” 

Sprawa dotyczy 80 dziewcząt w wieku 14-15 lat. Ubrania, które miały na sobie w dniu sesji zostały przerobione tak, aby wyglądały “skromniej” - niektórym uczennicom zmniejszono dekolty, innym zakryto ramiona.  

Takiej wyjątkowo mało subtelnej graficznej obróbce zostały poddane tylko zdjęcia dziewcząt. Fotografie chłopców trafiły do albumu bez żadnych zmian i zastrzeżeń. 

Zarówno uczennice, których zdjęcia zostały ocenzurowane jak i ich rodzice mówią o podwójnych standardach i seksualizacji. 

Podwójne standardy w związku z albumem to coś więcej niż fakt, że ktoś spojrzał na nasze ciała i pomyślał, że pokazywanie odrobiny skóry jest seksualne. Ta sama osoba spojrzała na zdjęcia chłopców, na fotografie drużyny pływackiej i zdjęcia innych sportowców i pomyślała, że one są w porządku. To naprawdę bulwersujące i sprawia, że czujemy się niekomfortowo  

- wyznała jedna z dziewcząt w rozmowie z mediami. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DJPinoE (@djpinoe)

Inna uczennica dodała: 

Tego dnia czułam się pewna siebie i wyglądałam dobrze, zgodnie z zasadami dress code’u. Kiedy wszystkie zobaczyłyśmy zdjęcia i kiedy wysłałam je mojej mamie, poczułam, że padłam ofiarą seksualizacji. 

Jak podaje serwis actionnewsjax.com, zdaniem kuratorium zdjęcia w szkolnych księgach pamiątkowych muszą być zgodne z wytycznymi w sprawie ubioru. Szkoła uznała, że 80 fotografii nie spełnia tych standardów. Kuratorium przekazało również, że była to decyzja jednej z nauczycielek, nie podano jednak jej nazwiska. 

Władze liceum wystosowały już oficjalne oświadczenie, w którym podtrzymały swoje stanowisko w sprawie ocenzurowania zdjęć części uczennic. 

Decyzją Bartam Trail High School było nie zamieszczanie w albumie zdjęć uczennic, które naruszyły zasady ubioru. Rozwiązaniem tej sytuacji było naniesienie cyfrowych poprawek, tak aby wszyscy uczniowie znaleźli się w albumie. 

Jednocześnie władze placówki zapowiedziały zwrot pieniędzy wszystkim rodzicom, którzy wyrazili niezadowolenie w związku ze zdjęciami. Jednak zdaniem niektórych to wcale nie rozwiązuje problemu. 

Nasze córki zasługują na przeprosiny. Szkoła uczy je, że powinny czuć wstyd w powodu tego, kim są 

- mówiła jedna z matek. 

Inna z kobiet zarzuciła liceum brak konsekwencji. 

Wczoraj moja córka miała na sobie tę samą koszulę (co na zdjęciu - przyp. red.), więc po lekcjach poszłyśmy do dyrekcji i spytałyśmy, czy jest ubrana zgodnie z dress codem. Powiedziano nam, że tak. Zatem moje pytanie brzmi: jeśli koszula jest zgodna z zasadami ubioru, a córka może ją nosić do szkoły i mieć ją na sobie na zdjęciu do legitymacji, to dlaczego nie może mieć jej na sobie na zdjęciu do albumu? 

Zobacz również: Nastolatka zaatakowana w kościele. Wiernej nie spodobały się jej szorty

Polecane wideo

Tak wygląda dzisiaj Fabienne Wiśniewska. Czy odziedziczyła urodę po „Mandarynie”?
Tak wygląda dzisiaj Fabienne Wiśniewska. Czy odziedziczyła urodę po „Mandarynie”? - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.05.2021 12:09
Mój ginekolog kiedyś mi zwrócił uwagę że za bardzo eksponuje piersi może dlatego że nie mógł po dotykać bo mąż mi zabronił jak dołu tak i góry pokazywać tylko recepta i do domu.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.05.2021 17:36
Może jakaś płaska deska się oburzyła i kazała przerobić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2021 12:24
Widocznie pani nauczycielka to płaska decha i doprowadza ją do szału fakt, że inne babki mają cycki. Jak zwykle kobieta kobiecie wilkiem.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 26.05.2021 12:23
O, facet w kąpielówkach z odznaczającym się fredem, heh, luz. O ramiona! ONA. MA. RAMIONA. Ratunku! Photoshopa mnie tu, szybkooo!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2021 10:42
A tyle osób narzeka na Polskę, która jest niby zaściankowa. A jak patrzę na te nasze 15-letnie Julki to się zastanawiam czy rzeczywiście taka zaściankowa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie