Japońscy posłowie ze sztucznymi ciążowymi brzuszkami. Tak zwracali uwagę na trudności i dyskryminację kobiet w ciąży

W Japonii jest ona tak powszechna, że aż doczekała się oficjalnej nazwy.
Japońscy posłowie ze sztucznymi ciążowymi brzuszkami. Tak zwracali uwagę na trudności i dyskryminację kobiet w ciąży
Fot. Facebook.com (@fundacjasakura)
15.04.2021

Mężczyzna w ciąży? Medycyna zna takie przypadki. Zazwyczaj mowa o osobach, które przyszły na świat w kobiecym ciele, ale z czasem poddały się procesowi zmiany płci. Jeśli w jego trakcie nie zostaną usunięte wszystkie żeńskie organy rozrodcze, zajście w ciążę i urodzenie dziecka okazuje się możliwe. 

Zobacz również: Ojcowie pokryją połowę kosztów ciąży. Nowe prawo ma pomóc kobietom i zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn

Ostatnio świat obiegły zdjęcia japońskich posłów, którzy pozowali z pokaźnymi ciążowymi brzuszkami. Te okazały się sztuczne, ale akcji Japończyków towarzyszyło ważne przesłanie. W ten sposób próbowali zwrócić uwagę na trudności, z jakimi zmagają się kobiety w ciąży oraz ich dyskryminację, która w Japonii jest na porządku dziennym do tego stopnia, że doczekała się własnego określenia. 

Japonia. Posłowie nosili sztuczne ciążowe brzuszki w ważnym celu 

W eksperymencie, który opisuje m.in. portal vice.com, wzięło udział trzech młodych parlamentarzystów rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP). Przez dwa dni nosili specjalne kamizelki o wadze 7,3 kgTo średni dodatkowy ciężar, jaki kobieta dźwiga w 7. miesiącu ciąży. Kamizelka miała sztuczny brzuszek, a także sztuczne piersi.  

Mężczyźni zakładali swoje kamizelki każdego ranka przed udaniem się do pracy. Towarzyszyły im w drodze do biura, mieli je na sobie podczas robienia zakupów czy wykonywania prac domowych. Zdejmowali je tylko podczas sesji plenarnej izby niższej 

Zdjęcia japońskich parlamentarzystów pojawiły się także na profilu Fundacji Sakura na Facebooku. 

Zdałem sobie sprawę, że standardowe ruchy, takie jak siedzenie i stanie, stały się bardzo trudne. Ten ciężar, który czuję na brzuchu, jest ciężarem nowego życia 

- przytacza wypowiedź jednego z Japończyków Fundacja Sakura.  

Trzech młodych, męskich parlamentarzystów rządzącej obecnie Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) wzięło udział w...

Opublikowany przez Fundacja Sakura Niedziela, 11 kwietnia 2021

 

Pomysłodawczynią eksperymentu była Takako Suzuki, posłanka LDP. Jego celem było uświadomienie mężczyznom, zwłaszcza przedstawicielom rządu, z jakimi trudnościami wiąże się ciąża. Jak podaje vice.com, w Japonii dyskryminacja ciężarnych w miejscu pracy jest tak powszechna, że doczekała się własnego określenia - matahara. Wielu pracodawców w tym kraju postrzega kobiety w ciąży jako problem. Niektórzy ignorują potrzeby takich pracownic, a nawet zwalniają je z pracy. Szacuje się, że ok. 60 proc. Japonek rezygnuje z kariery zawodowej po urodzeniu pierwszego dziecka. 

Jedną z kobiet, która doświadczyła matahary jest Rie Nakamura, matka 6-miesięcznego synka. Jak mówi, podczas ciąży cierpiała na ostre mdłości i nieustannie martwiła się, że poroni. Mimo to odczuwała zbyt wielki strach, żeby powiedzieć o swoich problemach przełożonemu. 

Sytuacja w pracy była niestabilna. Musiałam po prostu zacisnąć zęby, mimo że czułam się źle. 

Kobieta dodaje, że w miejscu pracy notorycznie spotykała się z nękaniem i szykanami. Koledzy z biura wyśmiewali jej ciążowy brzuch albo celowo na nią wpadali. 

Wielu Japończyków jest zdania, że takie traktowanie ciężarnych wynika w dużej mierze z ignorowania problemu przez zdominowany przez mężczyzn rząd. Właśnie dlatego Takako Suzuki postanowiła zorganizować swój eksperyment z pomocą posłów swojej partii. Polityczka ma nadzieję, że dzięki temu prawodawcy “pomogą stworzyć bezpieczniejsze społeczeństwo”.  

Manasobu Ogura, jeden z mężczyzn, który wziął udział w doświadczeniu zamieścił na Twitterze filmik, w którym powiedział: 

Poprzez doświadczenie i wyobrażenie różnego rodzaju bólu, który towarzyszy kobietom w ciąży mogę pomóc złagodzić niektóre trudności z nią związane. 

Mężczyźni, którzy spędzili dwa dni nosząc sztuczne ciążowe brzuszki mają przedstawić pozostałym członkom partii swoje doświadczenia. 

Zobacz również: Kobiety w polityce? „Mogą patrzeć, ale się nie odzywać”. Tak to wygląda w Japonii

Polecane wideo

31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży
31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 16.04.2021 09:04
Dziwne to troche z jednej strony zawsze jest gledzenie o nizu demograficznym ale jak kobieta jest w ciazy to zaraz trzeba jej sie pozbyc z pracy,bo nie bedzie z niej pozytku. O braku empatii juz nie wspomne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2021 17:58
Biedni faceci. Ulegli niezdrowemu, wręcz fanatycznemu feminizmowi, być może naciskom z góry w postaci podstarzałej starej panny pałającą nienawiścią do wszystkiego i brzydko mówiąc wykastrowali się na własne życzenie.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie