Kobiety w Indiach masowo wrzucają zdjęcia w podartych dżinsach. Kryje się za tym bulwersujący powód

#GirlsWhoWearRippedJeans to protest przeciwko absurdalnym próbom kontrolowania kobiet.
Kobiety w Indiach masowo wrzucają zdjęcia w podartych dżinsach. Kryje się za tym bulwersujący powód
Fot. Twitter.com (@TedhiLakeer/@TrushaMishra)
24.03.2021

Indie to jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów dla kobiet. Tylko w 2017 roku zgłoszono tam ponad 32 tys. przypadków gwałtu, ale szacuje się, że prawdziwa liczba ataków seksualnych na kobiety była o wiele wyższa. Dramatyczna sytuacja wielu kobiet w tym kraju to pokłosie m.in. bierności policji oraz społecznego przyzwolenia na gwałt. Dwa lata temu pewien indyjski reżyser publicznie stwierdził, że kobiety powinny być przygotowane na wypadek gwałtu i nosić ze sobą prezerwatywy. 

Zobacz również: Gwałt „powinien zostać zalegalizowany”, a kobiety mają nosić prezerwatywy dla gwałcicieli. Oburzenie po słowach reżysera

Jednocześnie Hinduskom wmawia się, że powinny być skromne i nie prowokować mężczyzn ani zachowaniem, ani strojem. Młodsze pokolenie kobiet tego kraju coraz częściej i głośniej protestuje przeciwko przedmiotowemu traktowaniu i seksizmowi. W ostatnim czasie kobiety w Indiach masowo publikują w mediach społecznościowych zdjęcia w podartych dżinsach. Powód, który się za tym kryje jest naprawdę bulwersujący. 

#GirlsWhoWearRippedJeans. Protest Hindusek przeciwko seksizmowi 

Działanie Hindusek to reakcja na słowa, które padły z ust polityka Tiratha Singha Rawata. Mężczyzna stwierdził, że kobiety, które noszą spodnie z przetarciami dają “zły przykład”. 

Pokazywanie gołych kolan, noszenie podartych dżinsów i wyglądanie jak bogate dzieciaki. Oto obecnie wyznawane wartości. Skąd się to bierze, jeśli nie z domu? 

- mówił Rawat podczas jednego z ostatnich publicznych wystąpień. 

Hinduski postanowiły zaprotestować przeciwko poniżającym i seksistowskim słowom polityka. Wkrótce w mediach społecznościowych zaczęły trendować takie hashtagi jak #RippedJeansTwitter oraz #GirlsWhoWearRippedJeans. 

Jedna z kobiet, która w ramach akcji zamieściła na Twitterze swoje zdjęcie w podartych spodniach przypomniała o podobnym proteście, który miał miejsce w 2018 roku. Wówczas w Hinduski publikowały zdjęcia, na których piją piwo w ramach akcji #GirlsWhoDrinkBeer. Miało to związek ze słowami jednego z polityków, który publicznie stwierdził, że kobiety nie powinny pić alkoholu.  

Mam nadzieję, że niektóre z was pamiętają hashtag #GirlsWhoDrinkBeer z 2018 roku jako odpowiedź na słowa sekretarza generalnego stanu Goa. Znów nadszedł ten czas. Kolejny polityk próbuje kontrolować wybory kobiet. Publikujmy nasze zdjęcia pod hashtagami #rippedjeans i #GirlsWhoWearRippedJeans. 

Swoje poparcie dla akcji wyraziła m.in. polityczka i posłanka Priyanka Chaturvedi, która również wrzuciła na Twittera swoje zdjęcie w podartych spodniach. 

Kultura i wychowanie w naszym kraju są zdominowane przez mężczyzn, którzy siedzą i oceniają kobiety i ich wybory. Zmień zdanie, premierze Rawat, tylko wtedy kraj się zmieni. 

Inna polityczka, Swati Maliwal, napisała: 

Gwałty dzieją się nie dlatego, że kobiety noszą krótkie ubrania, tylko dlatego, że tacy mężczyźni jak Tirath Singh Rawat propagują mizoginię i nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Poparcie dla akcji #GirlsWhoWearRippedJeans wyraził również indyjski polityk Zeeshan Siddique. 

Problemem nie są podarte dżinsy. Problemem jest dziurawa mentalność. 

Zobacz również: „Godzina policyjna dla mężczyzn”. Kobiety masowo protestują po zabójstwie 33-latki przez policjanta

Polecane wideo

Wyglądają zupełnie inaczej, a ważą dokładnie tyle samo. Te zdjęcia pokazują, że waga to tylko liczba
Wyglądają zupełnie inaczej, a ważą dokładnie tyle samo. Te zdjęcia pokazują, że waga to tylko liczba - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.03.2021 09:18
Ok, ok, facet powiedział, że nie powinny nosić podartych spodni. U nas kler zarządził rodzenie dzieci bez czaszek...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 08:10
Dlaczego faceci mają decydować o kobietach? Ludzie są głupi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2021 14:18
Chory kraj... Mam złe przeczucia, że w Polsce będzie podobnie...
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie