Na świecie rodzi się najwięcej bliźniaków w historii. Co kryje się za tym fenomenem?

Wskaźnik urodzeń bliźniąt zwiększył się aż o 30 proc.
Na świecie rodzi się najwięcej bliźniaków w historii. Co kryje się za tym fenomenem?
Fot. iStock
22.03.2021

Pojawienie się na świecie dziecka wywraca życie rodziców do góry nogami. Mały człowiek nie tylko wymaga nieustannej opieki i uwagi, ale również generuje niemałe wydatki. Ubranka, łóżeczko, wózek, a także niezbędne wizyty lekarskie – wszystko to kosztuje sporo pieniędzy. 

Zobacz również: „Ciąża w ciąży”. W czasie rutynowego badania jej ginekolog aż zaniemówił

A mowa tylko o jednym dziecku. Z każdym kolejnym koszty rosną, zwłaszcza jeśli okazuje się, że w dniu porodu rodzice powitają na świecie nie jedno, ale dwójkę dzieci. Bliźniaki to podwójne szczęście, podwójne wyzwanie i podwójne wydatki. 

W ostatnich czasach przekonuje się o tym coraz więcej par. Z najnowszego badania wynika, że obecnie na świecie rodzi się najwięcej bliźniąt w historii. Jak nauka wyjaśnia ten niezwykły fenomen? 

Na świecie rodzi się najwięcej bliźniaków w historii - dlaczego?

O tym, że na świat przychodzi rekordowa liczba bliźniaków poinformowali naukowcy z Oxford University. Jak podają, każdego roku rodzi się ok. 1,6 mln bliźniątCiąża bliźniacza zdarza się 12 razy na tysiąc porodów. 30 lat temu, czyli w latach 80. było ich 9 na tysiąc porodów. To wzrost o jedną trzecią, wskazują eksperci. 

Sądzimy, że znajdujemy się w okresie szczytowym. Wygląda na to, że to rekord wszech czasów. Relatywna liczba bliźniaków na świecie jest najwyższa od połowy XX wieku 

- mówił jeden z autorów badania, prof. Christiaan Monden, cytowany przez portal newscientist.com. 

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych na temat wskaźnika urodzeń bliźniąt z 165 krajów w latach 2010-2015, oraz danych ze 112 krajów za okres 1980-1985. Obliczyli też, że w Ameryce Północnej wskaźnik urodzeń bliźniaków zwiększył się aż o 71 proc. Znaczny wzrost odnotowano też w Azji (32 proc.) oraz w wielu krajach europejskich. 

Jak uczeni tłumaczą ten fenomen? Ich zdaniem ma on związek z rosnącą liczbą ciąż, które powstają w wyniku zapłodnienia in vitro oraz innych technik rozrodu wspomaganego. Kobiety, które poddają się procedurze in vitro przyjmują zastrzyki hormonalne aby pobudzić proces produkcji komórek jajowych, co może doprowadzić do uwolnienia dwóch jajeczek w tym samym czasie. Ponadto w ramach zabiegu do macicy często wprowadza się jednocześnie większą liczbę embrionów, aby zwiększyć szanse zapłodnienia. W efekcie często dochodzi do ciąż mnogich.  

Innym czynnikiem, który zdaniem naukowców może wyjaśniać rekordowo wysoki wskaźnik urodzeń bliźniąt jest fakt, że kobiety decydują się na macierzyństwo coraz później. Badacze tłumaczą, że wraz z wiekiem kobiety zwiększają się szanse na to, że podczas owulacji w tym samym czasie zostaną uwolnione dwie komórki jajowe. 

Eksperci zwrócili też uwagę na fakt, że odsetek bliźniąt jednojajowych pozostał praktycznie niezmieniony i wynosi ok. 4 na tysiąc porodów. Oznacza to, że znaczna większość jeśli chodzi o wzrost liczby ciąż mnogich dotyczy bliźniąt dwujajowych, czyli zarodków, które powstają w wyniku zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych. 

Autorzy badania mówią o tym, że dzieci w ciąży mnogiej są obarczone większym ryzykiem, np. przedwczesnego przyjścia na świat i niedowagi. W związku z tym pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że kliniki leczenia niepłodności powinny wszczepiać tylko jeden zarodek podczas jednego cyklu. Takie działanie miałoby sprawić, że wskaźnik urodzin bliźniąt zacząłby spadać. 

Zobacz również: 12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?

Polecane wideo

Pokazała, jak wygląda brzuch po ciąży bliźniaczej. Matki dziękują jej za szczerość
Pokazała, jak wygląda brzuch po ciąży bliźniaczej. Matki dziękują jej za szczerość - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.03.2021 07:18
CHYBA wiadomo o co chodzi..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie