„Nasz telefon interwencyjny dzwonił niemal dwa razy częściej”. Centrum Praw Kobiet podsumowuje rok 2020

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację kobiet w Polsce?
„Nasz telefon interwencyjny dzwonił niemal dwa razy częściej”. Centrum Praw Kobiet podsumowuje rok 2020
Fot. Facebook.com/Centrum.Praw.Kobiet
02.03.2021

Fundacja Centrum Praw Kobiet to organizacja, której misją jest działanie na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym oraz w rodzinie. Udziela porad psychologicznych kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, kobietom będącym ofiarami przemocy ze strony męża lub partnera, ofiarom przestępstw na tle seksualnym oraz kobietom doświadczającym mobbingu. 

Zobacz również: Gest ręki, który koniecznie musisz znać. Możesz uratować komuś życie

Jak co roku fundacja publikuje podsumowanie, w którym wymienia jakie działania udało jej się podjąć w ciągu minionych 12 miesięcy. Właśnie poznaliśmy bilans działalności CPK za rok 2020. Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację kobiet w Polsce? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet)

Centrum Praw Kobiet podsumowuje sytuację Polek w roku 2020 

2020 na długie lata zostanie zapamiętany jako rok wybuchu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, która wpłynęła na życie wielu ludzi w każdym zakątku świata. Odcisnęła swoje piętno także na sytuacji kobiet doświadczających przemocy domowej. Jak wiele innych światowych kryzysów i katastrof, tak i pandemia, a właściwie będący jej konsekwencją lockdown i dystans społeczny wpłynęły na znaczący wzrost przemocy domowej wobec kobiet i dzieci.  

W czasie lockdownu nasz całodobowy telefon interwencyjny dzwonił niemal dwa razy częściej. Przeorganizowałyśmy naszą pracę, aby móc udzielać pomocy zdalnie, utworzyłyśmy nowe, bezpieczne kanały kontaktu z nami, a nasze bezpieczne schronienie w Warszawie działało (i działa) przez cały czas 

- czytamy w biuletynie Centrum Praw Kobiet. 

Pozornie spokojniejszy okres wakacji przyniósł nowe zagrożenie dla praw kobiet w Polsce i ochrony pokrzywdzonych przemocą. W lipcu wysocy rangą politycy opcji rządzącej zapowiedzieli podjęcie kroków ku wypowiedzeniu Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – czyli tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej. Byłoby to bezprecedensowe wypowiedzenie tak ważnej umowy międzynarodowej przez nasz kraj. Tak ważnej, ponieważ wskazującej jak drogowskaz kierunek, w jakim powinno ulepszać się nasze krajowe prawo dotyczące ochrony kobiet doświadczających przemocy. Premier Mateusz Morawiecki skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zbadać zgodność Konwencji z polską konstytucją. 

Z kolei jesień to kolejna próba zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce – prawa będącego i tak jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.  

Od 22 października regularnie na ulicach polskich miast trwają demonstracje i blokady, w których i my aktywnie uczestniczyłyśmy. Nie możemy się zgadzać na wykorzystywanie ciał i praw do celów politycznych, lecz działamy na rzecz ich pełnej ochrony. Dlatego zdecydowałyśmy się przystąpić do obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja bez kompromisów”, który przedstawi projekt ustawy w sposób kompleksowy chroniący prawa reprodukcyjne w Polsce. 

W drugiej połowie 2020 roku weszła w życie ustawa o natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. To bardzo ważny przepis, europejski standard, o wprowadzenie którego od lat zabiegało Centrum Praw Kobiet, między innymi poprzez petycję „Domy dla ofiar, nie dla kata!”. Odpowiednie stosowanie tego przepisu wydajnie zwiększa bezpieczeństwo osób pokrzywdzonych przemocą domową. 

W 2020 roku CPK działało także na rzecz zmiany społecznej świadomości dotyczącej praw kobiet.  

26 maja, w Dzień Matki, ruszyłyśmy z kampanią społeczną „Równość zaczyna się w domu”, poprzez którą nakłaniałyśmy mężczyzn do równej, partnerskiej i sprawiedliwej partycypacji w obowiązkach domowych i opiece nad osobami zależnymi. 

Zobacz również: „Równość zaczyna się w domu”. Tam, gdzie to kobiety sprzątają 160 godzin miesięcznie

Z kolei w listopadzie z okazji 16 dni Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć organizacja prowadziła kampanię STOP Kobietobójstwu 

To w Polsce wciąż słabo zbadany temat, a wiedza na temat jego skali opiera się na naszych szacunkach, wedle których rocznie w związku z przemocą domową życie traci 400-500 kobiet. Kampanii towarzyszyła petycja, pod którą podpisało się kilkanaście tysięcy osób! W tegorocznych planach mamy uruchomienie Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. 

Zobacz również: „Stop kobietobójstwu”. Ta drastyczna kampania pokazuje, jak wygląda piekło przemocy domowej

Jak co roku w grudniu fundacja uhonorowała mężczyzn wspierających prawa kobiet w konkursie Wyróżnienie Białej Wstążki, który organizuje z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier. Dzięki temu konkursowi promowane są odpowiedzialne i godne naśladowania postawy i działania mężczyzn, którzy wspierają kobiety w osiągnięciu pełni praw i wolności. 

Rok 2020 był dla Centrum Praw Kobiet rokiem ogromnych wyzwań i wytężonej pracy. Nie podołałybyśmy temu, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców i partnerów! Bardzo dziękujemy za dotychczasowe wsparcie, które nie tylko pozwala nam tworzyć stabilną ofertę pomocową, ale również dodaje nam siły i energii do dalszych działań. W 2021 roku również zachęcamy do wspierania naszych działań – razem trzymamy stronę kobiet! 

- przekazała Urszula NowakowskaPrezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. 

Organizacja udostępniła też swoje statystyki za rok 2020. Wynika z nich, że w ciągu minionych 12 miesięcy CPK udzieliło pomocy 4717 kobietom. Specjalistki związane z fundacją udzieliły 12885 konsultacji, w tym 5716 psychologicznych, 4294 prawnych oraz 2875 pozostałych (socjalne, rodzicielskie etc.) Ponadto udzielono 4481 konsultacji poprzez całodobowy telefon interwencyjny, a w schronisku CPK bezpieczne schronienie znalazło 29 kobiet oraz 22 dzieci. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Kiedy kobieta „przestaje być właścicielką swojej macicy”? Doradca prezydenta „tłumaczy” to Polkom

Polecane wideo

10 bardzo trafnych obrazków o obecnej sytuacji kobiet w Polsce
10 bardzo trafnych obrazków o obecnej sytuacji kobiet w Polsce - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 04.03.2021 06:09
Krzywda się wam taka dzieje? Do roboty się weźcie a nie tylko żądajcie. Nagle się obudziły, sufrażystki.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.03.2021 20:33
Konwencja stambulska nie ma nic wspólnego z zapobieganiem przemocy domowej w Polsce, bo Polacy to pantoflarze dający się pomiatać babom... problemem jest przemoc psychiczna ze strony kobiet, z fizyczną policja sobie radzi, o ile otrzyma zgłoszenie. Nawet jeśli jest ono wyssane spod brudnego paznokcia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.03.2021 19:20
Więcej będzie teraz tych telefonów po tej decyzji pseudotrybunału
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.03.2021 17:56
jaka przemoc domowa, w katolickim kraju "bóg, honor, ojczyzna"?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie