Japonia z ministerstwem ds. samotności. To reakcja na plagę samobójstw, zwłaszcza wśród kobiet

Odsetek samobójstw wśród Japonek zwiększył się prawie o 15 proc.
Japonia z ministerstwem ds. samotności. To reakcja na plagę samobójstw, zwłaszcza wśród kobiet
Fot. iStock
25.02.2021

Ministerstwo ds. samotności - brzmi jak scenariusz z filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego. Takie rozwiązanie jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła Wielka Brytania w roku 2018. “Dla zbyt wielu ludzi samotność jest smutną rzeczywistością we współczesnym świecie. Chcę zmierzyć się z tym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa i podjąć działania w związku z samotnością doświadczaną przez osoby starsze, opiekunów osób chorych czy osób, które straciły bliskich - wszystkich tych, którzy nie mają nikogo z kim mogliby porozmawiać i podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami” - mówiła ówczesna premierka Theresa May. 

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Teraz na podobny krok zdecydował się japoński rząd, który wzorem Brytyjczyków także powołał specjalnego ministra ds. samotności. To reakcja na plagę samobójstw w tym kraju. W ostatnim czasie w Japonii życie odebrały sobie setki kobiet. 

Japonia z ministrem ds. samotności. To reakcja na plagę samobójstw

W roku 2020, po raz pierwszy od 11 lat, liczba samobójstw w Japonii znów poszybowała w górę. Jednak podczas gdy ten wskaźnik wśród mężczyzn wzrósł nieznacznie, odsetek samobójstw wśród kobiet zwiększył się prawie o 15 proc. Tylko w październiku 2020 roku liczba Japonek, które odebrały sobie życie zwiększyła się aż o 70 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, informuje BBC. 

Eksperci nie mają wątpliwość - te niepokojące statystyki mają bezpośredni związek z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Z badań wynika, że kobiety w o wiele większym stopniu niż mężczyźni zmagają się z konsekwencjami nowej rzeczywistości. To właśnie kobiety częściej tracą pracę, pogłębiają się też nierówności ze względu na płeć, a wiele kobiet nie radzi sobie z łączeniem pracy zdalnej i samodzielną opieką nad dziećmi, które nie chodzą do szkół i przedszkoli. W trakcie pandemii wzrosła też liczba przypadków przemocy domowej, której najczęstszymi ofiarami padają właśnie kobiety.  

Japonia z ministrem ds. samotności. To reakcja na plagę samobójstw

Fot. iStock

W Tokio, największej metropolii w Japonii, jedna na pięć kobiet mieszka sama. Zalecenia izolacji społecznej i brak możliwości spotkania z rodziną i bliskimi sprawia, że wiele Japonek zmaga się z obezwładniającym poczuciem samotności. 

Jak donosi portal japanesetimes.co.jp, w tym kraju do rządowych zaleceń podchodzi się bardzo poważnie. Osoby, które ich nie przestrzegają często są publicznie napiętnowane. Co więcej, w tradycyjnym społeczeństwie japońskim to właśnie kobiety są postrzegane jako główne opiekunki, które szczególnie powinny dbać o higienę. Z tego względu Japonki, które zakaziły się koronawirusem zmagają się z dogłębnym poczuciem wstydu. 

Kobiety ponoszą ciężar zapobiegania wirusowi. To one muszą dbać o zdrowie swoich rodzin i pilnować czystości. Jeśli nie robią tego właściwie, wiele osób traktuje je z pogardą 

- mówił Yuki Nishimura, dyrektor organizacji Japanese Association of Mental Health Services, która zajmuje się zdrowiem psychicznym w tym kraju. 

W związku z rosnącą liczbą samobójstw wśród kobiet w Japonii premier tego kraju, Yoshihide Suga, powołał na urząd ministra ds. samotności, Tetsushiego Sakamoto. 

Mam nadzieję wykonywać swoje obowiązki w taki sposób, aby zapobiec samotności i izolacji, oraz aby chronić więzi międzyludzkie 

- mówił Sakamoto na konferencji prasowej. 

Minister ds. samotności powiedział też, że pod koniec lutego zamierza zwołać forum kryzysowe i wysłuchać opinii specjalistów, którzy pomagają osobom cierpiącym z powodu samotności i izolacji oraz omówić środki, jakie mogłyby zostać podjęte przez rząd w walce z problemem. 

Zobacz również: Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.02.2021 10:36
Japonia to kraj poyebów i powinna w końcu zatonąć w morzu. Widać, sami postanowili się w końcu unicestwić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie