Aplikacja do udzielania zgody na stosunek. iConsent jest już dostępna w Danii

Weszła w życie wraz ze zmianą definicji gwałtu w tym kraju.
Aplikacja do udzielania zgody na stosunek. iConsent jest już dostępna w Danii
Fot. iStock
24.02.2021

W grudniu 2020 roku Dania zmieniła definicję gwałtu. Teraz tym przestępstwem jest określany stosunek, co do którego nie wyrażono wyraźnej zgody. Duńskie organizacje kobiece komentowały, że ta decyzja to “historyczne zwycięstwo legalności i prawa do podejmowania decyzji seksualnych”. 

Zobacz również: Nowa definicja gwałtu w Danii. Podstawą ma być brak zgody na stosunek

Przed zmianą przepisów duńscy prokuratorzy musieli udowodnić, że gwałciciel posłużył się przemocą albo zaatakował osobę, która nie była w stanie się opierać. “Od teraz jasne będzie, że jeśli obie strony nie wyrażają zgody na seks, jest to gwałt” - mówił Nick Haekkerup, duński minister sprawiedliwości. 

Wraz ze zmianą legislacji w życie weszło jeszcze jedno rozwiązanie, które ma sprawić, że teoretycznie kwestia dobrowolnego zbliżenia będzie jasna i przejrzysta. To specjalna aplikacja, dzięki której pary mogą udzielić obopólnej zgody na stosunek. 

iConsent. Duńska aplikacja do udzielania zgody na stosunek   

Aplikacja nosi nazwę iConsent (z języka angielskiego “consent” oznacza zgodę, przyzwolenie). Z jej pomocą partnerzy udzielają zgody na stosunek. Trwa ona przez 24 godziny i może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Twórcy iConsent podkreślają jednak, że nie należy sprowadzać przyzwolenia na seks tylko do wybrania odpowiedniego przycisku w aplikacji. “To ty i twój partner powinniście wyrazić zgodę przed, w trakcie i po stosunku” - wyjaśniają. 

Użytkownicy aplikacji mają podgląd historii udzielonej zgody na zbliżenie. Jest ona przechowywana w zabezpieczonych serwerach i, jak tłumaczą twórcy iConsent, jest upubliczniana tylko w przypadku śledztwa kryminalnego. Aplikacja oferuje też porady na temat życia i zdrowia seksualnego oraz pomoc osobom, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Work My Femininity (@workmyfemininity)

Jednak póki co iConsent spotkała się z dość chłodnym przyjęciem. W sklepie Google Play, skąd można ją pobrać, aplikacja dostała ocenę 2,9 punktów na 5 możliwych. Użytkownicy komentują, że takie podejście do seksu zabija spontaniczność. Ponadto zwracają uwagę na fakt, że zgoda udzielona w apce może po prostu zostać wymuszona.  

Z kolei duńskie media porównują iConsent do “przelewania pieniędzy”. 

Najpierw pozbyliśmy się romantycznych zbliżeń poprzez korzystanie z Internetu, gdzie możemy schować się między algorytmami. Teraz stworzyliśmy aplikację, która odziera człowieczeństwo i ciepło z czegoś, czego potrzebujemy, aby być razem – z seksu 

- komentowali redaktorzy gazety “Berlingske”. 

W sens aplikacji wątpią też prawnicy. Ich zdaniem dokumentacja na temat zgody na stosunek zebrana przez iConsent raczej nie mogłaby zostać użyta w sądzie, informuje “The Times”. Mikkel Flyverbom, kopenhaski profesor i członek Duńskiej Rady Etycznej stwierdził, że aplikacja odzwierciedla “naiwną wiarę w technologię”. 

Ludzie nie powinni wierzyć w to, że każda skomplikowana interakcja międzyludzka może zostać zastąpiona przez wciskanie guzików. 

Co sądzicie o takiej aplikacji? 

Zobacz również: Gwałt jako brak zgody na stosunek? Polacy popierają tę definicję. Przełomowy raport Amnesty International

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 17:01
Świetnie. Już jest kraj, całkiem niedaleko, w którym niedługo nie będzie się wolno bzyknąć bez apki. Teraz czekam na apkę iPooping, bez której nie będzie można legalnie postawić klocka, a także apkę IFarting współpracującą z gazomierzem w doopie i naliczającą podatek od pierdzenia. Wszak to powinien być priorytet w sytuacji ocieplania klimatu.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie