Samobójstwa, niezadowolenie z życia, otyłość. Polskie dzieci jednymi z najnieszczęśliwszych według raportu UNICEF

Nasz kraj zajął 31. miejsce na 38 możliwych wśród badanych krajów.
Samobójstwa, niezadowolenie z życia, otyłość. Polskie dzieci jednymi z najnieszczęśliwszych według raportu UNICEF
Fot. iStock
22.02.2021

O tym, że polskie nastolatki mają dramatycznie niską samoocenę słyszy się już od dawna. Potwierdzają to też oficjalne badania. Według jednego z nich, przygotowanego przez ONZ, nastoletnie Polki oceniają swój wygląd najbardziej krytycznie w całej Europie. Już co czwarta mówi o sobie, że jest “za brzydka” albo “za gruba”. 

Zobacz również: „Za gruba”, „za brzydka”. Tak myśli o sobie już co czwarta polska nastolatka

Niestety wygląd zewnętrzny to nie jedyny obszar, na punkcie którego polskie nastolatki mają wiele kompleksów i zostają daleko w tyle za rówieśnikami. Z ostatniego raportu UNICEF wynika, że polskie dzieci są jednymi z najnieszczęśliwszych wśród młodych mieszkańców państw bogatych. Nasz kraj uplasował się na samym dole listy i zajął 31. miejsce na 38 możliwych. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez UNICEF (@unicef)

UNICEF: Polska na 31. miejscu w rankingu jakości życia dzieci 

Ranking UNICEF zatytułowany „Świat zależności. Czynniki wpływające na jakość życia dzieci w krajach bogatych” ocenił jakość życia dzieci w zamożnych krajach Unii Europejskiej i OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zestawienie zostało opracowane na bazie wskaźników dotyczących jakości życia dzieci w trzech obszarach: dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego oraz kompetencji społecznych i edukacyjnych. 

Z raportu wynika, że coraz częstszymi problemami dzieci i młodzieży w krajach bogatych stają się brak zadowolenia z życia, otyłość, niskie kompetencje społeczne i edukacyjne oraz samobójstwo. Te problemy w dużej mierze dotyczą też Polski, ponieważ nasz kraj znalazł się na samym dole listy 

Zdaniem ekspertów sytuacja dzieci i młodzieży znacznie pogorszyła się w czasie pandemii koronawirusa.  

Dane przedstawione w raporcie budzą obawę o jakość życia dzieci w krajach bogatych, także w Polsce. Niestety, sytuacja najmłodszych znacząco się pogorszyła z powodu pandemii koronawirusa i jej skutków. Jeśli w krótkim czasie nie podejmiemy zdecydowanych działań, wiele dzieci może nie mieć szansy na wykorzystanie swojego pełnego potencjału i zostać w tyle za rówieśnikami 

- komentował Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. 

Nasz kraj wypadł najgorzej jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i dobrostan dzieci. W tym obszarze Polska zajęła 30. miejsce na 38 badanych krajów. Autorzy raportu przyjrzeli się m.in. wskaźnikowi samobójstw wśród młodzieży w wieku 15-19 lat. W tej grupie wiekowej w Polsce życie odbiera sobie prawie dziewięcioro na 100 tys. dzieci. Najgorsza sytuacja jest na Litwie (18,2 samobójstw), w Nowej Zelandii (14,9) i Estonii (13,9), a najlepsza w Grecji (1,4). Twórcy badania podkreślili, że samobójstwo jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci młodych ludzi w krajach bogatych. Zwrócili też uwagę na fakt, że dzieci, które mają mniej wspierających rodziców oraz te, które doświadczają dręczenia ze strony rówieśników cechują się o wiele gorszym stanem psychicznym. 

Polska zostaje też daleko w tyle jeśli chodzi o kondycję fizyczną dzieci i młodzieży. Tutaj zajęliśmy 22. miejsce. W krajach bogatych na nadwagę lub otyłość cierpi co trzecie dziecko. W Polsce – co czwarte. Co drugi polski nastolatek nie akceptuje swojego ciała, a ten problem w największym stopniu dotyczy dziewczynek. Jeśli chodzi o kondycję fizyczną najlepiej jest w Japonii, a najgorzej w Stanach Zjednoczonych. Wśród amerykańskich nastolatków nadwaga i otyłość to problem dotyczący już 42 proc. młodzieży. 

Polskie dzieci mają też niskie kompetencje społeczne. Co trzecie twierdzi, że trudno im nawiązywać przyjaźni z innymi. W tej kategorii nasz kraj zajął 35. miejsce.  

Z raportu płyną też bardziej optymistyczne informacje. Okazuje się, że polska młodzież zajmuje wysokie, bo 7. miejsce jeśli chodzi o umiejętność czytania ze zrozumieniem i rozumowania w matematyce. We wszystkich krajach UE i OECD tej zdolności nie posiada średnio 40 proc. 15-latków. Najgorzej jest w Chile, Rumunii i Bułgarii, a najlepiej w Estonii, Irlandii i Finlandii.  

Pełen raport UNICEF na temat jakości życia dzieci w krajach bogatych można przeczytać tutaj 

Co sądzicie o wnioskach płynących z tego badania? 

Zobacz również: Polska zajęła 1. miejsce w światowym rankingu. Niestety jest to poważny problem

Polecane wideo

My KONTRA nasi rodzice, gdy byli w naszym wieku: 10 obrazków, które celnie pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy
My KONTRA nasi rodzice, gdy byli w naszym wieku: 10 obrazków, które celnie pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Krzysztof Bosak (Ocena: 5) 23.02.2021 19:27
co tam dzieci, kogo obchodzi ich jakość życia. Tylko płody, tylko płody mnie interesują
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 23.02.2021 16:13
Dopóki musiałam mieć konto na fb byłam niezadowolona z życia. Odkąd nie studiuję, to nie mam fb, bo nie potrzebuję informacji dotyczących zajęć czerpać z tego konta. Od razu jestem szczęśliwą osobą, bo nie muszę otrzymywać głupich informacji i czytać złośliwościna swój temat. Dzieciom do lat 18 powinno się zakazać używania internetu, a ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego by się poprawił.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2021 11:27
Dobrzy ludzie kreują dobre czasy, dobre czasy kreują złych ludzi, źli ludzie kreują złe czasy, złe czasy kreują dobrych ludzi. Współczesne dzieci nawet nie wiedzą, w jak dobrych czasach żyją. I to je osłabia. Nie doceniają tego, mają roszczeniową i rozpieszczoną naturę. Tylko ja, ja, mnie, mi. Skąd mają mieć jakiekolwiek kompetencje, kiedy od dziecka uczone są polegania na rodzicach? A potem takie dziecko z banki mydlanej spotyka inne dzieci z baniek i dochodzi do tragedii, bo silniejsze z nich postawi na swoim za wszelką cenę. Co do życia w Polsce - nic dziwnego. Wyśmieją ci za imię, wyśmieją za kolor skóry, wyśmieją za status rodziny, nawet za to, że jesteś za bystry w szkole. Polska jest jak gar z gotującymi się homarami. Jeżeli jeden będzie chciał wyjść, to inny go ściągnie w dół do wrzątku dla samej zasady.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.02.2021 02:32
Teraz dzieci mają wszystko i nic taka prawda
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.02.2021 22:29
W tym kraju wszyscy maja depresje. I nie ze kraj zly tylko rzad blaznow, i pokolejnie internetu
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie