Aż 78 proc. Polaków jest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego (SONDAŻ)

W jakich przypadkach Polacy popierają prawo do przerwania ciąży?
Aż 78 proc. Polaków jest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego (SONDAŻ)
Fot. Instagram.com (@strajk_kobiet)
18.02.2021

27 stycznia 2021 roku Polkom odebrano i tak już mocno ograniczone prawo do decydowania o sobie i o swoim ciele. Właśnie tego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Teraz kobiety w Polsce nie mogą usunąć takiej ciąży. 

Zobacz również: Aborcja do 12. tygodnia? Tak, ale po konsultacji z psychologiem albo... księdzem

Z tą decyzją nie zgadza się duża część społeczeństwa, która wyraża swój sprzeciw na ulicach podczas protestów i demonstracji. Z sondaży wynika, że większość, bo 66 proc. Polaków opowiada się za możliwością przerwania ciąży do 12. tygodnia bez podawania powodu (IPSOS dla portalu OKO.press, grudzień 2020).  

Teraz poznaliśmy wyniki najnowszego badania opinii publicznej. Spytano w nim jak Polacy oceniają decyzję Trybunału Konstytucyjnego wszaostrzenia prawa aborcyjnego oraz w jakich sytuacjach przerwanie ciąży mogłoby być prawnie dozwolone. 

Sondaż: 78 proc. Polaków przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Ankietowani odpowiadali na pytanie o dopuszczalność aborcji w kilku przypadkach. Zdaniem największej grupy, bo aż 86 proc. pytanych aborcja powinna być możliwa gdy życie kobiety jest zagrożone. Niewiele mniej, bo 81 proc. respondentów jest zdania, że kobieta powinna mieć prawo do usunięcia ciąży, która jest wynikiem gwałtu albo innego przestępstwa. Według polskiego prawa te przesłanki wciąż obowiązują. 

Aż 78 proc. Polaków opowiedziało się też za legalnością aborcji z przyczyn embriopatologicznych, czyli gdy stwierdzono ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Właśnie ta przesłanka do przerwania ciąży wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego została zniesiona. Tym samym 78 proc. Polaków opowiada się przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. 17 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla decyzji TK. 5 proc. badanych stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.  

Zobacz również: Powstał projekt legalizacji aborcji do 12. tygodnia. „Standard, normalność i bezpieczeństwo”

Polecane wideo

8 niezwykłych zdjęć z porodówki. Zobacz fotografie, które na długo zostają w pamięci
8 niezwykłych zdjęć z porodówki. Zobacz fotografie, które na długo zostają w pamięci - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Ryba (Ocena: 5) 18.02.2021 14:26
Ludzie,którzy są przeciwko tym trzem przesłankom to nie ludzie tylko zwierzęta.Wara imm od czyjegoś zdrowia i życia,oddajcie nerkę osobie umierającej to wtedy pogadamy o poświecaniu się.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 18.02.2021 11:37
"Zdaniem największej grupy, bo aż 86 proc. pytanych aborcja powinna być możliwa gdy życie kobiety jest zagrożone" - ciekawe kim jest te pozostałe 14% psycholi które skazało by kobietę na śmierć.
zobacz odpowiedzi (16)

Polecane dla Ciebie