Ściąganie prezerwatywy podczas stosunku będzie przestępstwem? Przełomowa ustawa w Kalifornii

Tzw. stealthing może wreszcie zostać uznany za napaść seksualną.
Ściąganie prezerwatywy podczas stosunku będzie przestępstwem? Przełomowa ustawa w Kalifornii
Fot. Unsplash (Charles Deluvio)
17.02.2021

„Stealthing” to zdejmowanie prezerwatywy podczas stosunku seksualnego w taki sposób, żeby kobieta tego nie zauważyła. Nazwa tego czynu wywodzi się z języka angielskiego, w którym “stealth” oznacza podstęp, oszustwo, coś robionego ukradkiem. Mężczyźni, którzy się go dopuszczają argumentują, że kierują się “naturalnym instynktem”. Kobiety, które padły jego ofiarą porównują to do napaści seksualnej i gwałtu. 

Zobacz również: Gwałt jako brak zgody na stosunek? Polacy popierają tę definicję. Przełomowy raport Amnesty International

Stealthing jako forma napaści na tle seksualnym to też definicja powtarzana przez szereg specjalistów, w tym tych z Columbia University School of Law. Ich zdaniem ukradkowe zdejmowanie prezerwatywy podczas stosunku powinno być traktowane jak gwałtTakiego zdania w 2017 roku był także szwajcarski sąd, który skazał mężczyznę dopuszczającego się stealthingu na karę roku więzienia.  

Teraz zdejmowanie prezerwatywy podczas stosunku bez zgody partnerki lub partnera może zostać uznane za napaść seksualną także w innym rejonie świata. Chodzi o Kalifornię, gdzie niedawno zgłoszono projekt ustawy definiującej stealthing właśnie w taki sposób. 

Stealthing będzie przestępstwem w Kalifornii? Jest projekt ustawy 

Projekt został zgłoszony przez posłankę Demokratów Cristinę Garcię z California State Assembly, izby niższej dwuizbowego parlamentu California State LegislatureObecnie kalifornijski kodeks cywilny określa napaść seksualną jako działanie osoby, która działa z zamiarem popełnienia szkodliwego lub obraźliwego kontaktu z intymną częścią ciała innej osoby”.  

Nowa propozycja (dokument AB 453) zakłada rozszerzenie definicji napaści seksualnej w Kalifornii o zapis mówiący o tym, że dochodzi do niej, jeśli sprawca powoduje “kontakt pomiędzy penisem, z którego została zdjęta prezerwatywa, a intymną częścią ciała innej osoby, która nie wyraziła werbalnej zgody na zdjęcie prezerwatywy”.  

Jeżeli projekt zostanie przyjęty Kalifornia stanie się pierwszym rejonem w Stanach Zjednoczonych, w którym stealthing zostanie uznany za przestępstwo, a ofiary będą mogły pozywać sprawców i domagać się zadośćuczynienia za szkody fizyczne i emocjonalne.  

W rozmowie z dziennikiem “Los Angeles Times” Cristina Garcia zwróciła uwagę na fakt, że stealthing nie jest nowym problemem, ale dopiero relatywnie niedawno zaczął on być głośno dyskutowany w mediach. 

To dzieje się już od dawna. W Internecie można znaleźć blogi z poradami na temat tego, jak to zrobić i nie dać się złapać. Musimy być w stanie nazywać to zjawisko po imieniu tak, aby móc je powstrzymać. 

To jednak nie pierwszy raz gdy posłanka Garcia zgłosiła swój projekt. Demokratka walczyła o penalizację stealthingu już w 2017 i 2018 roku. Jak podaje “Los Angeles Times” (powołując się na biuro poselskie Garcii) wtedy jednak ustawa nie została przegłosowana z obawy, że po jej przyjęciu doszłoby do znacznego zwiększenia liczby więźniów. 

Gdyby projekt penalizujący stealthing wszedł w życie w Kalifornii ta decyzja mogłaby otworzyć drogę do dalszych zmian w legislacji w Stanach Zjednoczonych.  

Zobacz również: Finlandia mówi „dość”. Pół roku za kratkami dla mężczyzn wysyłających zdjęcia przyrodzenia

Polecane wideo

„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę
„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 3.78 / 5
Stealthing to nie gwałt (Ocena: 2) 02.07.2021 16:30
Nie przesadzajmy. To nie jest gwałt, co najwyżej molestowanie, a to dwa różne zjawiska.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2021 20:12
to jest gówno
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.02.2021 13:48
Jak się sama zsunie to co wtedy? Szczerzę to jak się umawia na seks w prezerwatywie jak można w trakcie stosunku ją zdjąć. Prędzej przed stosunkiem.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.02.2021 23:08
Problem z doopy.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 20:05
Bo to powinno byc uznawane jako gwalt! I to przy obecnym stanie prawnym. To byl fragment stosunku ktory byl zrobiony podstepem, bez zgody drugiego partnera. I moze w koncu zaczelyby sie porzadne kary za gwalt?! ludzie dziwia sie, ze kobiety protestuja? A jak sa kobiety traktowane? Przedmiotowo, rowniez przez rzadzacych i policje. Dlatego kobiety nie zglaszaja gwaltow, bo traktowane sa jako te ktore same tego chcialy, bo mialy krotka spodniczke, bo wyszly z domu wieczorem, bo szly przez las, bo pily alkohol, bo zachecaly... to osttatnie to jest koszmar, jak mozna cos takiego powiedziec, ze zachecaly, jak potem zglaszaly sprzeciw. Byc kobieta jest wspaniale, dopoki nie spotkamy przestepcy, ktory potraktuje nas jak przedmiot.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie