Właśnie tak wyglądają pierwsze dni po porodzie. Szczery pamiętnik młodej matki

To lektura obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy.
Właśnie tak wyglądają pierwsze dni po porodzie. Szczery pamiętnik młodej matki
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/changingangles)
21.01.2021

Jeszcze parę lat temu nikt nie myślał o tym, żeby relacjonować ciążę, a następnie połóg całemu światu. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Dziś młode mamy masowo publikują na Instagramie zdjęcia swoich rosnących ciążowych brzuszków, a nawet fotografie z porodówki. 

Zobacz również: Jak naprawdę wygląda brzuch po urodzeniu czworaczków? Wreszcie ktoś to pokazał

Pokazywanie tej intymnej sfery życia to jedno. Druga sprawa to sposób prowadzenia takiej narracji. Część młodych mam prezentuje macierzyństwo jako idyllę i sielankę, a fit mamy chwalą się powrotem do formy i płaskim brzuchem w rekordowo krótkim czasie po porodzie. Ale są też kobiety, które pokazują dni po tuż po urodzeniu dziecka bez upiększania i w sposób szery do bólu. Wydaje się, że właśnie tak wygląda macierzyństwo dla większości matek. 

Jedną z młodych mam, które pokazują pierwszy etap macierzyństwa bez filtra jest pisarka blogerka Lauren Schaefer. 30-latka we wrześniu po raz drugi została mamą i regularnie udostępnia na Instagramie zdjęcia ilustrujące jak wygląda jej ciało po porodzie. Lauren dzieli się z obserwującymi także prywatnymi zapiskami na temat tego, co przeżywa. Jej szczery pamiętnik to lektura obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Schaefer (@changingangles)

Lauren Schaefer pokazuje jak wyglądają pierwsze dni po porodzie  

“Dzień 1. Nie mogę usiąść” 

“Ethan urodził się 3 września. Ważył 4 kg i mierzył 56 cm. Poród odbył się w domu, w wodzie, i przebiegł szybko. Łożysko rodziło się dość długo, co było trochę traumatyczne. Moje piersi są bolesne i wycieka z nich mleko. Mam pęknięcie krocza II stopnia, ale chcę, żeby zagoiło się naturalnie. Ledwo mogę chodzić albo siadać. Z trudem samodzielnie idę do łazienki. Czuję się posiniaczona i obolała, ponieważ moje mięśnie rozciągnęły się do maksimum”. 

“Dzień 5. Życie w majtkach chłonnych” 

“Po raz pierwszy udało mi się samej ubrać, ale było to niemałe wyzwanie. Jestem obolała i czuję dyskomfort tam na dole oraz krwawię, więc muszę nosić majtki chłonne. Są super wygodne i pozwalają mi funkcjonować z godnością. Czuję ból w okolicach brzucha i wciąż doznaję skurczy. Stałam się maszyną do produkowania mleka. Karmię, odciągam mleko – i tak w kółko. Mam nadzieję, że nie dostanę zapalenia piersi”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Schaefer (@changingangles)

“Dzień 10. Ból pleców” 

“Dochodzę do siebie, ale moje całe ciało jest obolałe, zwłaszcza plecy. Moje noce zmieniają się w dnie i na odwrót, więc działamy z mężem na zmiany. Zazwyczaj zasypiam przed 21, a nie śpię między 2 w nocy a 5 rano. Jestem rozchwiana emocjonalnie. W jednej chwili czuję się dobrze jeśli chodzi o mój rozmiar i kształty, a w następnej najdrobniejsze rzeczy wytrącają mnie z równowagi. Przymierzyłam wszystkie ciuchy żeby zobaczyć, czy już się w coś mieszczę, ale dalej nie wchodzę w dżinsy w moim rozmiarze”. 

“Dzień 14. Kocham mój brzuszek” 

“Wciąż krwawię, ale krwawienie staje się coraz mniej obfite. Mój brzuch zdecydowanie się zmniejszył, ale przede mną jeszcze długa droga zanim wróci do stanu sprzed ciąży. Myślałam, że wciąż będę miała pokaźny brzuch i nie spodziewałam się, że moja macica skurczy się do tego stopnia w zaledwie dwa tygodnie. Mimo to wciąż jestem bardzo obolała. Myślę, że ma to związek z traumą poporodową. Bolą mnie wszystkie dolne mięśnie, z przodu i z tyłu. Teraz siadanie jest jeszcze trudniejsze niż pierwszego dnia po porodzie”.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Schaefer (@changingangles)

“Dzień 19. Ból słabnie” 

“Jestem w stanie wychodzić z domu odrobinę częściej. Dziś poszłam do supermarketu z Ethanem. Wciąż mam wystający brzuch i zastanawiam się, czy obcy ludzie myślą, że jestem w ciąży”. 

“Dzień 30. Pojawiają się rozstępy” 

“Mój brzuch jest mniejszy, ale pojawiły się na nim rozstępy, które z dumą pokazuję na Instagramie. Nie zamierzam ich ukrywać. Jestem dumna z podróży, jaką przeszło moje ciało. Dziecko rozwija się w brzuchu przez 9 miesięcy, więc tyle samo czasu zajmuje dojście do siebie po porodzie. Sypiam nieco dłużej i zaczynam się czuć bardziej sobą, ale niektóre rzeczy wciąż nie wróciły do normy. Ale kiedy dziecko po raz pierwszy się do ciebie uśmiecha - jak Ethan do mnie dzisiaj - czujesz, że było warto”. 

Zobacz również: „Jest zaniedbana, bo jest leniwa”? Niekoniecznie. Kobiety dziękują trenerce za ten dobitny wpis

Polecane wideo

Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke
Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
ciasteczko (Ocena: 5) 21.01.2021 19:36
NOM.. odwaga kobieto,ale moim zdaniem to jest 1 ze 10 powodów dlaczego nie opłaca się mieć dzieci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 16:37
Wiesz po czym poznać ciotę . Zawsze ją można spotkać w poczekalni ginekologicznej jak czeka pod drzwiami na swoją wymacaną panią .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 10:17
ale to mamy jej bić brawo, za to, że urodziła?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 09:16
Odchudzanie było zawsze dla mnie trudne. Efekty jojo lub na tyle słabe efekty że szybko się poddawałam. Jak mam teraz figurena Slim jest znacznie inaczej. Samo stosowanie motywuje, a blokada łaknienia pomaga. Dwa miesiace i 10kg mniej. Kto by pomyslał że jest to możliwe dla mnie wgl.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie