Najlepszy wiek na dziecko. Szczegółowe wyliczenia tego naukowca dają do myślenia

Wtedy jesteśmy fizycznie i psychicznie gotowe.
Najlepszy wiek na dziecko. Szczegółowe wyliczenia tego naukowca dają do myślenia
Fot. pexels (Wendy Wei)
29.12.2020

Wydaje się, że nie powinna być to jedynie kwestia metryki. Bardziej dojrzałości, która nie zawsze idzie w parze z datą urodzenia. Znamy kobiety biologicznie bardzo dojrzałe, jednak wciąż niegotowe. Są też młodziutkie mamy sprawdzające się w tej roli wręcz podręcznikowo.

Zobacz również: 15-latka urodziła dziecko. Teraz ujawnia, jak potoczyło się jej życie

Czy mimo to istnieje coś takiego jak idealny wiek na macierzyństwo? Portal uznanego czasopisma naukowego „Psychology Today” postanowił przyjrzeć się tej kwestii, analizując wyniki dostępnych badań. Te wydają się bardzo konkretne, choć czasami wzajemnie się wykluczają.

Eksperci wyciągnęli jednak średnią, która wynosi…

kobieta w ciąży

Macierzyństwo a wiek

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co badamy. Z jednej strony mamy gotowość fizyczną oraz zdrowie matki i jej potomstwa. Z drugiej - czynnik psychologiczny, bo macierzyństwo to nie tylko sposób na przedłużenie gatunku, ale także rola społeczna. Teoretycznie jesteśmy do niej przygotowane mając 26 lat, ale coraz częściej „zwlekamy” np. do 34. roku życia.

A gdyby tak wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności - zarówno stan mentalny, jak i zdrowotny aspekt ciąży?

Podjął się tego amerykański socjolog z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. John Mirowsky przeprowadził wywiady z niemal 1900 matkami i na tej podstawie określił najbardziej „optymalny moment” na powiększenie rodziny.

Zobacz również: Ma 36 lat i nigdy nie używała antykoncepcji. Pokazała efekt

niemowlak

Idealny wiek na dziecko

Kobiety cieszące się najlepszą kondycją rodzą statystycznie mając 29 lat. Najzdrowsze okazują się 30-latki. Z kolei najmniej efektów ubocznych ciąży doświadczają mamy 34-letnie

- streszcza jego obserwacje serwis psychologytoday.com.

Nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby obliczyć średnią. Ta wynosi nieco ponad 31 lat. Wtedy jesteśmy silne, sprawne, odpowiednio dojrzałe, odważne i wewnętrznie gotowe. Macierzyństwo nie powinno przerosnąć nas pod żadnym względem - zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

Oczywiście to tylko teoria. Co o niej sądzisz?

Zobacz również: Naukowcy ustalili idealny wiek na pierwsze dziecko. Rodząc wcześniej, sporo ryzykujesz

Polecane wideo

Ma 36 lat i nigdy nie używała antykoncepcji. Pokazała efekt
Ma 36 lat i nigdy nie używała antykoncepcji. Pokazała efekt - zdjęcie 1
Komentarze (25)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.12.2020 22:27
najlepszy wiek na dziecko jest wtedy kiedy dana kobieta po prostu chce byc matka, jest zdrowa i ma ku temu warunki bytowe i materialne a takie badania sa o kant tylka rozbic i mowie to jako socjolog
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2020 19:42
w Polsce nigdy nie jest dobry moment na dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2020 14:45
Mam 34 i żadnego dzieciaka. Nie ciągnie mnie w tym kierunku, a żadnej wpadki nie zaliczyłam żebym z przymusu musiała zostać matką. Zniechęcą mnie przede wszystkim nieciekawa przyszłość tego kraju. Uświadomię was wszystkie "matki polki" gó.wno w tym kraju zostanie. Edukacja padnie (już mamy tego początki), katastrofalny stan służby zdrowia (młodzi lekarze uciekają z kraju), coraz większa drożyzna. Doczekacie czasów że będą kazać płacić za oddychanie. Rozmnażajcie się dla swojej egoistycznej potrzeby.
zobacz odpowiedzi (14)
gość (Ocena: 5) 29.12.2020 13:07
Zostań w domu Mama z Nowego Jorku podzieliła się sekretem, w jaki sposób była w stanie zarabiać tygodniowo 2500 $ z pracy online zaledwie 3 tygodnie po utracie starej pracy ... Dowiedz się, jak TUTAJ..... 𝘸𝘰𝘳𝘬𝘳𝘦𝘷𝘪𝘦𝘸𝘴10.𝘤𝘰𝘮
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2020 11:31
Jeszcze zdążę, późno poznałam przyszłego męża, teraz presja dla mnie nie wiek tylko cyrk związany z plandemia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie