Co piąta ciężarna ukrywa swoje uzależnienia!

Mimo głośnych kampanii społecznych ciężarne nadal nie rezygnują z nałogów – piją i palą, ignorując zalecenia lekarzy. Dlaczego świadomie skazują swoje dzieci na chorobę?
Co piąta ciężarna ukrywa swoje uzależnienia!
17.11.2009
Wyraz matka kojarzy się z miłością i dobrocią, z dbaniem o dzieciątko, które przyjdzie na świat, z biciem serca, które słyszy i czuje maluch schowany w brzuchu. Naturalne, że kobieta, która dla dobra dziecka nie zrezygnowała z palenia podczas ciąży, nie może być nazwana troskliwą przyszłą mamą. Konsekwencje systematycznego podtruwania płodu nikotyną będą się ciągnęły za malcem przez całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie.

Niestety, jak pokazują specjalistyczne badania, co piąta paląca ciężarna nie przyznaje się do swojego uzależnienia. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Glasgow po przeanalizowaniu próbek krwi 20 tysięcy kobiet oczekujących dziecka. Aż 20% respondentek skłamało w ankiecie i na pytanie, czy sięga po papierosy w trakcie ciąży, odpowiedziało nie. Tymczasem laboratoryjne badania krwi wykazały, że respondentki nie potrafiły zrezygnować z nałogu dla dobra malucha, a ze wstydu nie przyznały się do uzależnienia. „Na podstawie tego eksperymentu łatwo wydedukować, że oficjalne dane o palących kobietach w ciąży są zafałszowane nawet o 17 procent. Konieczne jest opracowanie nowej metody badania uzależnień ciężarnych” – podsumował swój projekt dr David Tappina.

Naukowcy alarmują, że podobnie może być z piciem alkoholu w trakcie ciąży – przyszłe mamy nierzadko sięgają po napoje wysokoprocentowe, a zamiast walczyć ze swoimi słabościami, ukrywają je. Lekarze podkreślają jednak, że zarówno palenie papierosów, jak i spożywanie alkoholu w tym szczególnym dla kobiety okresie, może skończyć się poważnymi uszkodzeniami płodu, a nawet poronieniem.

Jak na dziecko działa dym papierosowy?

dziecko oddycha tym, co mu podasz i je to, co mu zaserwujesz. Niestety, w chwilę po zapaleniu papierosa następuje silny skurcz naczyń łożyska, więc przepływ krwi jest drastycznie zmniejszony, a w efekcie płód jest niedotleniony i niedożywiony. Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym blokuje zdolność krwi do transportowania tlenu. W efekcie, dziecko dusi się i krztusi. Zaczyna kaszleć, tak jak ty, gdy paliłaś swojego pierwszego papierosa. Niestety, ono jest malutkie, więc odczuwa to dużo silniej. Serce zaczyna mu bić szybciej, nie może uciec z zadymionego kokonu, w którym przebywa. W efekcie nie rozwija się prawidłowo i najczęściej rodzi się dużo mniejsze niż jego rówieśnicy. Waga dzieci palących matek rzadko kiedy przekracza 2,5 kg. Na domiar złego, to właśnie bobasy palących matek najczęściej dotyka tzw. śmierć łóżeczkowa.

Nawet jeśli dziecko urodzi się z prawidłową wagą, w późniejszym okresie nie będzie się rozwijało tak, jak należy. Będzie miało obniżoną odporność i zwiększoną skłonność do reakcji alergicznych. Potomstwo palących kobiet jest też często nadpobudliwe. W dorosłym życiu chętniej niż inni sięgnie po papierosy.

Pozostałe konsekwencje palenia podczas ciąży: przedwczesny poród, przodujące łożysko, krwotoki, zgon okołoporodowy na skutek niewydolności łożyska.

UWAGA: Bierne palenie jest tak samo groźne, jak bycie aktywnym palaczem. Nie pozwalaj, by palono przy tobie, unikaj słabo wentylowanych, zadymionych pomieszczeń. Gdy dziecko się już urodzi, nie wracaj do nałogu, szczególnie gdy karmisz piersią. Chyba nie chcesz poić dziecka roztworem nikotyny i substancji smolistych?

Jakie są konsekwencje picia alkoholu w ciąży?

Udowodniono naukowo, że nawet mały kieliszek wina może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. FAS (fetal alcohol syndrome), czyli alkoholowy zespół płodowy, to nie mit czy owiana tajemnicą dolegliwość. To fakt – przerażający i szalenie groźny dla dzieci pijących matek.

FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowa, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Alkoholowy zespół płodowy to wynik picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Specjaliści biją na alarm. Według badań Institute of Medicine, sięganie do kieliszka w ciąży powoduje w rozwijającym się płodzie więcej szkód niż inne substancje, takie jak marihuana, heroina i kokaina. Z kolei według Journal of American Medical Association, na świat przychodzi więcej dzieci z FAS niż z Zespołem Downa. W Stanach Zjednoczonych co roku rodzi się ponad 5 tys. dzieci z FAS. Około 35 tys. do 50 tys. ma inne zaburzenia alkoholowe. Większość przypadków pozostaje niezdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie. 

Natasza Lasky

Zobacz także:

Kleszcze i próżnociąg –  wspomagacze porodu 

Czasami same siły natury nie wystarczą i dziecku trzeba pomóc wyjść z brzucha mamy.

Jakie badania należy wykonać w trakcie ciąży?

Przejrzysty przewodnik dla przyszłych mam.

Polecane wideo

Komentarze (85)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2012 11:55
jak paliła palić bendzie i tyle zawsze mówi że to ostatni podła cholera i tyle
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2012 11:53
Tutaj wpisz treść komentarza do Co piąta ciężarna ukrywa swoje uzależnienia!...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2010 10:54
dziewczyny ktore mowia ze są w tak silnym nalogu i nawet dla dziecka ciezko im bedzie rzucic palenie sa dla mnie kompletnymi idiotkami !! ja palilam 6 lat i to bardzo duzo, bylam strasznym nalogowcem, a jak dowiedzialam sie o dzidzi od razu rzucilam. na poczatku bylo ciezko, ale mysl ze moglabym zaszkodzic swojemu dziecku przewyzszala wszystkie nalogi !!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2010 12:15
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.12.2009 15:51
mi w ciąży alkohol nie smakował więc nie piłam,co do palenia to pod koniec czasem zapaliłam pojarkę bo fenoterol strasznie przyśpiesza akcje serca i się chce;d
odpowiedz

Polecane dla Ciebie