Naukowcy ustalili idealny wiek na pierwsze dziecko. Rodząc wcześniej, sporo ryzykujesz

Właśnie tyle lat mają najbardziej spełnione matki.
Naukowcy ustalili idealny wiek na pierwsze dziecko. Rodząc wcześniej, sporo ryzykujesz
Fot. Unsplash (Humphrey Muleba)
18.11.2020

Często słyszymy, że z biologicznego punktu widzenia młode macierzyństwo ma same zalety. Silny organizm to mniejsze ryzyko komplikacji i zdrowsze potomstwo. Z czasem ryzyko wzrasta, dlatego decyzji o powiększeniu rodziny nie należy odkładać w nieskończoność. To podpowiada nam ciało. A co z psychiką?

Zobacz również: Twój chłopak ma tyle lat? To może być ten jedyny

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, w jakim wieku jesteśmy na to emocjonalnie gotowe i tu pojawia się wyraźny rozdźwięk. Z psychologicznego punktu widzenia lepiej trochę zaczekać, bo do rodzicielstwa też trzeba dojrzeć.

Na podstawie rozmów z 7 tysiącami ankietowanych udało się wskazać idealny moment - czytamy na edziecko.pl.

porodówka

W jakim wieku urodzić dziecko?

Zespołowi badawczemu przewodziła profesor psychologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Sonja Lyubomirsky, a wnioski opublikowano w prestiżowym „Psychological Science”. Te nie są zbyt optymistyczne dla najmłodszych rodziców.

Rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali zadowolenie z życia niższe nie tylko od swoich bezdzietnych rówieśników, lecz także od rodziców, którzy ukończyli już 26 lat

- stwierdzili naukowcy, a granica 26 lat pojawia się w raporcie jeszcze wiele razy. Z naukowego i praktycznego punktu widzenia to moment przełomowy, bo dopiero wtedy czujemy się naprawdę dorośli.

Zobacz również: Faceci nie mogą oprzeć się kobietom, które mają tyle lat. Wtedy są najpiękniejsze

młoda mama

Wiek - pierwsze dziecko

Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi

- przyznaje cytowana przez portal ekspertka.

Matka, która ukończyła 26 lat, przestaje traktować wychowanie potomstwa jako trudny obowiązek. Wcześniej może nie radzić sobie emocjonalnie, a często brakuje jej także pieniędzy. Od tego momentu macierzyństwo zaczyna być po prostu satysfakcjonujące, bo niczego nie musimy sobie odmawiać.

Co ciekawe, nie tylko odpowiedni wiek sporo zmienia. Najszczęśliwsi okazują się rodzice, którzy zdecydowali się zawrzeć związek małżeński. Taka stabilizacja dodaje nam jeszcze więcej pewności.

Zobacz również: Kiedy on się oświadczy? Można to obliczyć

Polecane wideo

31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży
31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 18:21
A ja gotowość do macierzyństwa poczułam jeszcze będąc w liceum. Zbliżam się już do 30 i nie mam dzieci, bo zwyczajnie nie udało mi się jeszcze zajść w ciąże. Okres mojego szaleństwa przypadał na 14 rok życia, i wyszalałam się wtedy na dobre. Od tamtego czasu nie mam żadnej potrzeby imprezowania czy nawet zwykłego spotykania się ze znajomymi, zwyczajnie mnie to nie bawi. Nigdy mnie nawet w klubie nie było, chociaż nieraz byłam namawiana przez znajomych na wspólne wyjście, ale jak osiągnęłam już ten "dopuszczalny" wiek do zabaw w klubie to zamiast się bawić wolałam pracować i spędzać czas z rodziną, którą wcześniej, czyli mając te ok.14 lat po prostu olewałam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 13:25
Mam 34 lata i nie czuje się gotowa na dziecko. Nie czuje się dobrze z faktem że musiała bym poświecić cały wolny czas na dla dzieciaka. Takie przebywanie ze sobą non stop może zaowocować nienawiścią. Czuje że nienawidziła bym fakt że beze mnie nie poradzi sobie. Co to za przyjemność spędzać cały czas z dzieciakiem. Do tego wąchać jego wydzieliny wydalane z różnych otworów ciała. Wiem że nie miała bym wsparcia np. w babci bo (mam nadzieje) że w niedługim czasie przeprowadzę się za granicę do konkubenta (może kiedyś męża). Co jak bym cierpiała fizycznie a taki dzieciak darł by się że chce do mamy? To tylko niepotrzebny stres.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 11:10
Mam 31lat i emocjonalnie czuje się teraz gotowa na dziecko a nie przed tem. Ustabilizowane życie, swój dom, praca stała, małżeństwo a przed tem korzystać z życia, drugi raz młodym się nie będzie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 11:07
Mam 24 letnia koleżankę z 2 dzieci. Żadna patologia, ma meza. Cały czas mówi, że fajnie jest teraz mieć dzieci, potem odchowane będą i przeżyje drugą młodość. Śmiech przez łzy.
zobacz odpowiedzi (6)
Jojo (Ocena: 5) 18.11.2020 11:06
zgadzam się. Ja byłam gotowa materialnie, emocjonalnie itp na dziecko w wieku 36 lat. To była doskonała decyzja, dziecko zamiast zniszczyć nasze małżeństwo tylko je scementowało bo oboje jesteśmy już w takim wieku, że nabraliśmy dużo pokory i dystansu do życia. Nie gonimy za marzeniami, gdyż już z grubsza to co chcieliśmy to osiągnęliśmy. Przez pierwsze lata naszego małżeństwa skupiliśmy się tylko na sobie i na budowaniu relacji bo wiadomo, że dziecko wszystko wywraca do góry nogami. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdybyśmy mieli mieć dziecko rok czy 2 lata po ślubie. Wtedy nie przetrwalibyśmy tego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie