#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy

Zobacz, jak Polki protestowały przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.
#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy
Fot. Instagram.com (@kwiecien_monikaa/@literycztery)
20.10.2020

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się ustawie z 1993 roku o planowaniu rodziny, czyli ustawie aborcyjnej. Sędziowie zbiorą się, aby rozpatrzyć zwłaszcza jeden z jej zapisów - mówiący o tym, że aborcja w Polsce jest legalna w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.  

Zobacz również: Aborcja z przyczyn embriopatologicznych będzie nielegalna? To 98 proc. wszystkich zabiegów w Polsce

Tymczasem taka aborcja (według oficjalnych statystyk) stanowi aż 98 proc. legalnych zabiegów przerywania ciąży w naszym kraju. Jeśli sędziowie stwierdzą, że zapis dotyczący terminacji ciąży z przyczyn embriopatologicznych jest niezgodny z konstytucją, będzie to de facto oznaczać koniec legalnej aborcji w Polsce. 

#OstraJazda: samochodowy strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji

Przeciwko planowanemu posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego protestowały organizacje kobiece. 19 października 2020 roku Ogólnopolski Strajk Kobiet przeprowadził protest samochodowy pod hasłem Ostra Jazda, który miał na celu wyrażenie sprzeciwu wobec pracy sędziów nad zapisem o aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Forma protestu miała związek z pandemią koronawirusa oraz ograniczonymi możliwościami publicznego gromadzenia się.   

Ze względu na PiS i jego pomysły robimy ostrą jazdę - protest samochodowy. Grzejcie silniki.  

Robimy tę akcję 19/10 jako ostrzeżenie na początku czarnego tygodnia dla praw kobiet i praworządności w Polsce. Jeśli ostrzeżenie nie dotrze - mamy kolejne plany.  

Uwaga! Na miejscu zbiórki nie wysiadamy z samochodów, nie witamy się, nie dzielimy się plakatami, nie oklejamy aut! Zachowujemy absolutny reżim sanitarny! 

- czytamy w oficjalnym opisie wydarzenia na Facebooku.  

Jak Polki protestowały przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej? Zobaczcie zdjęcia zamieszczone na Instagramie pod hashtagami #OstraJazda, #StrajkKobiet, #PowiedzKomuś oraz #WyrokNaKobiety. Brałyście udział w tym proteście samochodowym?  

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.10.2020 06:49
Ja nie jestem za wprowadzeniem aborcji na życzenie. Uważam, że dorosła, współżyjąca osoba powinna być na tyle ogarnięta i odpowiedzialna, że wie czym seks może się skończyć ( nie mówię tu o tabletkach "po"). Jest tyle metod zabezpieczania się przed ciążą, że każdy znajdzie coś dla siebie ALE nie wyobrażam sobie, że ktoś będzie decydował za mnie. Sytuacje są różne a nie ma nic gorszego, niż urodzenie martwego dziecka czy chociażby z gwałtu. Nie oszukjmy się, w większości przpadków decyzja o powiększeniu rodziny jest świadoma, więc to normalne, że większość kobiet nie wyobraża sobie urodzić dziecko poczęte wbrew ich woli. I niech ci wszyscy obrońcy życia wypchają się tymi swoimi argumentami "ale to przecież dziecko" Nie moi drodzy, gwałt pozostawia trwały ślad na psychice kobiety i za każdym razem patrząc na to dziecko ta kobieta będzie wracała do tamtego wydarzenia co zostawi ślad również na psychice dziecka. I nie, oddanie do domu dziecka nie jest rozwiązaniem, dlaczego? Po pierwsze adopcja w Polsce jest niesamowicie utrudniona w związku szanse na znalezienie rodziny są maałe a warunki w domach dziecka tragiczne. Poza tym serio myślicie, że to dziecko mając kilka lat będzie wdzięczne za to matka pozwoliła mu żyć ale tak naprwadę to jest niechciane i porzucone? W jakim świecie wy żyjecie. Zacznijcie patrzeć szerzej a nie skupiać się tylko na obronie życia zbioru komórek. Tak, mózg i system nerowy wykształca się około 3 miesiąca więc nie mówmy o człowieku, który czuje i myśli. Warto się dokształcić w tym temacie. Zajmijmy się wychowywaniem swoich synów, żeby nie dochodziło do gwałtów i martwmy i dbajmy o istoty żyjące jak np. kobiety.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.10.2020 15:05
brawo, nie pozwólmy na zaostrzenie tej ustawy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie